CK Adventura: Treking v NP Sarek – poslední evropská divočina

CK Adventura: Treking v NP Sarek – poslední evropská divočina

CK Adventura: Treking v NP Sarek – poslední evropská divočina

Zveme Vás na trek do národního parku Sarek v srdci švédského Laponska. Sarek je považován za poslední evropskou divočinu, ale svou nedostupností, odlehlostí a rázem krajiny je unikátní i ve světovém měřítku.

Výprava do Sareku je to nejdivočejší, co lze v Evropě podniknout – přirovnat jej lze spíše k Aljašce, než k jakýmkoli jiným evropským pohořím. Uvidíme i evropský geologický unikátnunataky, izolované skalnaté vrcholy obtékané pevninským ledovcem, typické například pro Grónsko či Antarktidu. Žijí zde losi, medvědi či rosomáci a stáda sobů.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Sarek je nejstarším národním parkem Evropy, společně s parky Stora Sjöfallets, Padjelanta, Muddus a Rago tvoří největší souvisle chráněný komplex evropské přírody a oblast je zapsána na seznamu UNESCO jako rezervace Laponia. Platí zde nejpřísnější pravidla ochrany přírody, která mimo jiné zakazují vybudování jakýchkoli cest, značení a infrastruktury, takže sem pronikne opravdu jen minimum turistů.

Treking zahájíme přeletem vrtulníkem na hranice národního parku, protože dále na jeho území již vrtulník nesmí. Odtud se vydáme se do centrálního Sareku, kde za příznivých podmínek vystoupíme na některé z atraktivních vrcholů, které jsou dostupné bez lezeckého a ledovcového vybavení. Dvoutýdenní putování nám výrazně usnadní další vrtulník, který nám do místa, kde se opět dotkneme hranic parku, dopraví proviant na druhou polovinu treku. Díky tomu si užijeme všech půvabů severské přírody bez nadměrně těžkých batohů. Komárů se již v tomto termínu obávat nemusíte, naopak nás potěší hojnost borůvek i brusinek a také již začíná období polární záře.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: