Chengdu (Čcheng-tu)

Chengdu (Čcheng-tu)

Chengdu je město staré asi 2500 let. První zmínky o něm jsou v kronikách dynastie východní Han (Chan; 25–220 n.l.), kde se o něm mluví v souvislosti s obchodními cestami na západ jako o „městě brokátu“.

Několikrát bylo zdevastováno nájezdy severozápadních kočovných kmenů. Po pádu dynastie Tang (Tchang) a po pádu dynastie Ming zde na krátkou dobu vznikly samostatné státy.

Dnes je Chengdu jedním z nejmodernějších a nejdynamičtěji se rozvíjejících čínských měst. Hradby, které obklopovaly staré město, již byly strženy, stejně tak postupně mizí stará tradiční dřevěná zástavba. Místokrálův palác byl zničen v extázi kulturní revoluce a na jeho místě byla postavena výstavní hala. Jednou z největších kulturních zajímavostí je tak buddhistický klášter Wenshu (Wen-šu), pocházející z doby dynastie Tang. Jedná se o činný klášter hojně navštěvovaný čínskými poutníky. Pro cizince je zajímavé pozorovat prodejce nejrůznějších předmětů, život kolem chrámu, odpočinout si v obrovské čajovně pod širým nebem nebo využít zajímavé nabídky jídelníčku vynikající vegetariánské restaurace.

K největším lákadlům města ale v současnosti nepatří asi ani tak kulturní a historické památky, ale nedaleká chovná stanice ohroženého druhu pandy velké.

Dále ke stanici patří vědecké centrum, které se zabývá ve spolupráci s dalšími pracovišti problémy pand. Chengdu je také známé jako město brokátu a ibišku. První zmínky o městě pocházejí z 2. století. Mezi nejkrásnější památky města patří mohutná hrobka panovníků, která se nachází za městskými hradbami, součástí hrobky jsou i nádherné sochy a cennosti, které byly nalezeny v pohřebních místnostech. Chengdu má i vlastní zoologickou zahradu, v její těsné blízkosti leží buddhistické chrámy a další památky. Zobrazení neobvyklých druhů zvěře uvidíte v taoistickém chrámu Quingyanggong. V sousedství chrámu stojí chýše proslaveného lidového básníka čínské historie Du Fua, který měl v polovině 8. století pobývat právě v Chengdu. Významné památky naleznete iv okolí města, kde můžete obdivovat nesčetné množství krásných buddhistických a taoistických chrámů, svatyň a jeskyní. Severovýchodně od Chengdu leží Sian s terakotovou armádou panovníka Quin Shihuanga. Na ploše okolo 13 tisíc kilometrů čtverečních stojí na sedm tisíc terakotových bojovníků, lučištníků i jezdců na koních a kočárech. V samotném městě můžete navštívit Velkou a Malou pagodou Divoké husy, mohutné opevnění se zachovalými zdmi nebo nedaleké horké prameny a lázně.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: