Cestovní doklady aneb Jak se v tom vyznat?

Cestovní doklady aneb Jak se v tom vyznat?

Možná se do zahraničí chystáte poprvé, poprvé pojedete s dětmi nebo budete mít premiéru se svým domácím mazlíčkem. Případně se chystáte na druhý konec světa nebo do exotické země a teď řešíte, jak je to s cestovními doklady – jaké potřebujete a jaké musejí mít vaše děti či pes.

Cestování v rámci EU

Základním cestovním dokladem je cestovní pas. Nicméně, pokud budete cestovat pouze v rámci Evropské unie, nemusíte ho mít. Plně vám totiž postačí váš občanský průkaz. Stejné je to i v případě vašich dětí – v současnosti už neexistuje možnost nechat si dítě zapsat do občanského průkazu, takže včas musíte vyřídit občanský průkaz také pro děti, a to včetně kojenců.

Cestovní pas

Chystáte se někam dál? V tom případě musíte mít cestovní pas. Důležité je myslet také na cestovní pas pro děti. Žádost o pas můžete podat na obecním úřadu s rozšířenou působností, případně na městském úřadu. Vyřízení pasu běžně trvá do 30 dnů, ale za vyšší poplatek ho můžete mít už do 5 pracovních dnů. A expresní vydání do 24 hodin si můžete vyřídit přímo na Ministerstvu vnitra ČR (ovšem násobně dráž).

Vízová povinnost

Při cestách do některých států světa vám pouhý cestovní pas nebude stačit. Budete potřebovat také víza. Typickým příkladem jsou Spojené státy americké. Chystáte-li se tedy do USA, musíte nejprve zamířit na velvyslanectví USA v České republice, požádat o víza a podle toho, jaký účel má vaše cesta, vám budou (nebo také nebudou) vystavena.

Myslet byste spolu s tím měli také na cestovní pojištění – to je totiž v zahraničí podobně důležité jako platné cestovní doklady. S jeho sjednáním vám mohou pomoci specialisté z Top-Pojištění.cz.

Očkovací průkaz

Nakonec nezapomeňte ještě na svůj očkovací průkaz. Málokdo ví, že i ten je důležitým dokladem při cestách do zahraničí. Zvlášť pokud se chystáte do Asie nebo Afriky, měli byste mít jistotu, že máte všechna potřebná očkování. A u některých států je vstup do země podmíněn právě předložením očkovacího průkazu.

Pas pro psa

A jak je to s tím zmiňovaným cestovním pasem pro psa? Pokud chcete cestovat se svým domácím mazlíčkem, navštivte veterinárního lékaře a požádejte ho o vydání Evropského pasu zvířete. Vyžádat si můžete také Veterinární osvědčení EU. A ujistěte se, že váš pejsek je naočkovaný proti vzteklině a očipovaný; do některých zemí je třeba také odčervení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: