Cestování s dětmi do zahraničí: 5 tipů, které vám ušetří vrásky

Cestování s dětmi do zahraničí: 5 tipů, které vám ušetří vrásky

Chystáte se na dovolenou s dětmi a přemýšlíte, co je potřeba zařídit? Či snad ještě nemáte najisto zvolenou cílovou destinaci? Poradíme, jak vybrat správnou dovolenou, způsob dopravy i co všechno musíte před cestou oběhat.

Pro cestování s dětmi vyberte tu správnou destinaci

Každý máme trochu jiné představy o vysněné dovolené. Zatímco někdo vyhledává exotiku a relax u moře, jiní chvíli neposedí a potřebují sportovní vyžití a aktivní turistiku. Cestování s malými dětmi je potřeba dopředu pečlivě promyslet. Podívejte se na rady a informace pro cestovatele. V odkazu najdete přehled nejoblíbenějších destinací. Určitě mezi nimi najdete svou inspiraci. Kam čeští rodiče nejčastěji s dětmi míří a proč?

·        Chorvatsko: Cestování s dětmi do Chorvatska se dá zvládnout i po vlastní ose. Cesta autem bývá s drobotinou schůdnější. Můžete si udělat zastávku, kdykoliv potřebujete. A co se zavazadel týče, tak vás také nikdo neomezuje. Chorvatsko má pěkné moře, dobrou kuchyni a služby na vysoké úrovni. Tato balkánská zemička je pro nás cenově dostupná, a tak si ji může dovolit i vícečlenná rodina.  

·        Slovensko: Cestování na Slovensko s dětmi máme spojené s mnoha úsměvnými vzpomínkami. Je to coby kamenem dohodil a ač nemá moře, nabízí spoustu příležitostí k vyžití a turistice. Například krásné hory, koupání v jezerech, sjíždění řek či poznávání historických památek. Ceny jsou zde příznivé, a navíc se bez problémů domluvíte.

·        Řecko/Tunis: Do těchto destinací většina rodičů s dětmi cestuje letadlem, cestu si díky tomu odbudete během pár hodin. Pěkně se zde vykoupete a pokud si zájezd zařídíte přes cestovní agenturu nebo kancelář, budete to mít zcela bez starostí.

Nejlepší cestovní pojištění je připravené na všechno

Před odjezdem do zahraničí zařiďte sobě i svým ratolestem spolehlivé cestovní pojištění. Společnost AXA nabízí variantu Excelent, která zajistí krytí i v případě onemocnění covid-19 nebo povinné izolace. Výhodou tohoto pojištění je i pojištění cestování letadlem, zavazadel a domácích mazlíčků. A pokud se rozhodnete cestovat s dětmi autem, nabízí i pojištění auta do zahraničí.

Po celou dobu výletu je vám k dispozici asistenční služba, která v případě nouze doporučí vhodné zdravotnické zařízení, případně poradí, jak se v jaké situaci zachovat a jaké by měly být vaše další kroky. Cestování s dětmi je samo o sobě náročné. Proto se vyplatí mít někoho, na koho se můžete spolehnout.

Zařiďte jim potřebné doklady

Věděli jste, že děti musí mít vlastní cestovní doklad? Rodiče na to občas zapomínají, tak abyste nebyli nemile překvapení. Pracovníkům na letišti nebo na hranicích musíte předložit dětský občanský průkaz nebo pas. A to i v případě, že cestujete s malými dětmi, nebo dokonce kojenci.

Výhodou je, že vás dětský cestovní pas vyjde jen na 100 Kč. Dejte si pozor, aby fotografie odpovídala současnosti. Naši nejmenší se rychle mění a kdyby fotografie neseděla, mohli byste se dostat do potíží.

co nezapomenout zabalit na dovolenou

Zajistěte vhodné ubytování

Při cestování s dětmi se vyplatí zarezervovat apartmán s vlastní koupelnou a kuchyní. Budete mít více soukromí a komfortu. Ujistěte se ještě před rezervací, že vám zapůjčí postýlku nebo stoličku k jídelnímu stolu. Výhodou je, když máte v areálu možnost volnočasových aktivit s dětmi. Může jít například o dětské hřiště, ale i bazén a další. Vaše ratolesti možná nebudou z moře tolik nadšené jako vy, a nakonec se budou chtít koupat jen v bazénu.

Cestování s dětmi: autem, vlakem, autobusem nebo letadlem?

·        Jak už jsme zmínili, cestování autem má tu výhodu, že je vše ve vaší režii. Na druhou stranu řídit a věnovat se dítěti také úplně nejde. Nemluvě o tom, když uvíznete v zácpě a váš vůz se promění v jednu velkou výheň.

·        Proto spoustu rodičů volí cestu vlakem. Jízdenka do vlaku pro celou rodinu vyjde výhodněji než platit benzín nebo naftu. Nad dětmi máte lepší dohled a lze se i čas od času protáhnout. Záchodky bohužel nebývají zrovna nejčistější.

·        Cestování s malými dětmi autobusem bývá asi nejméně komfortní. Ratolesti se rychle začnou nudit. Nemůžete si udělat přestávku od sezení, a navíc uvnitř bývá špatný vzduch nebo zima.

·        Letadlu se mnozí rodiče vyhýbají. Na druhou stranu je to pohodlnější a rychlejší než hodiny a hodiny v autobuse. Zkuste vašim nejmenším zpříjemnit dobu vzletu, kdy se mění tlak v kabině. Většinou pomůže cucat bonbon, případně pít z flašky. Nezapomínejte na pitný režim, suchý vzduch dehydratuje. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: