Cesta po Austrálii: jak naplánovat cestu za zvířaty do volné přírody?

Cesta po Austrálii: jak naplánovat cestu za zvířaty do volné přírody?

Austrálie je známá svou faunou a možností, kde ji pozorovat, je mnoho. Záleží jen na vás, zda si vyberete výlet do ZOO, nebo se vydáte na stezky, které mnohdy znají jen místní.

V zoologické zahradě zvířata potkáte téměř s jistotou. Na opuštěných místech můžete zažít pozorování tučňáků, koal, emu i krokodýlů v jejich přirozeném prostředí uprostřed australské divočiny.

Tučňáci a koaly u Great Ocean Road

Navzdory tomu, že je Great Ocean Road velmi populární mezi cestovateli, kteří zamíří na jih Austrálie, jsou zde stále místa, kde můžete nerušeně pozorovat divoká zvířata téměř o samotě. Za tučňáky se zastavte na pláži u Peterborough, nedaleko 12 apoštolů. Ubytování nejlépe najdete v Port Campbell, odtud se autem vydejte do nedaleké osady Peterborough a za západem slunce jděte na pláž po vyšlapané cestičce, která vede od silnice k moři.

Na Great Ocean Road nezapomeňte udělat také zastávku u osady Kennett River na Kennett River Koala Walk a vydat se za koalami. Není příliš dobře značená, místní vám ale rádi ukážou cestu, pokud budete váhat. Kromě koal tu můžete spatřit mnoho dalších zvířat a, pokud máte dostatek času, sbalte si s sebou piknik, přibližně po pěti kilometrech procházky je v Grey River Reserve pro piknikování vyhrazená oblast.

Na dosah můžete mít koaly v rezervaci Tower Hill ve Victorii. Pohybují se tu opravdu blízko návštěvníků nebo se pohupují nad nimi v korunách stromů, ale stále jsou ve volné přírodě. Pokud cestujete po Tasmánii, překvapením mohou být tučňáci na městské pláži Bicheno  nedaleko Hobartu. Vydávají se sem večer a o jejich přítomnosti ví téměř výhradně místní, nemusíte se bát, že vejdete doprostřed turistické atrakce.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ráj pro pozorování emu v NP Grampians

Petr, odborník na Austrálii z cestovní kanceláře Go2, doporučuje výlet za emu spojit s ubytováním v Grampians Motel (více si o něm přečtěte v článku zaměřeném na originální bydlení) v národním parku Grampians u Halls Gap. Emu tu uvidíte doslova na každém rohu, žije jich tu opravdu velké množství. Pozorování emu můžete spojit také s cestou za koalami do Tower Hill. Ačkoliv se umístění rezervace až za Dvanácti apoštoly možná zdá jako nevýhoda, opak je pravdou. Málokdo váží cestu až sem, zvířata je tu tedy možné pozorovat úplně nerušeně.

Krokodýli mimo hlavní turistické trasy

Vyhněte se běžným ZOO, kam se velká většina turistů za krokodýly vydává, raději si naplánujte cestu do NP Daintree, kde se rozhodně nesetkáte s davy návštěvníků a krokodýly budete mít možnost pozorovat v nádherné přírodě. Ale pozor, jejich výskyt závisí na ročním období, od prosince do dubna je tu voda teplá a krokodýly nemusíte vidět, ideální doba k návštěvě je v od července nebo října kdy se na březích u chladnější vody vyhřívají na sluníčku. Skvělé cesty za nimi organizuje operátor Solar Whisper, při plánování cesty je Petr klientům CK Go2 vždy doporučuje jako lepší alternativu k někdy příliš komerčním plavbám v NP Kakadu.

Štěstěně naproti za divokými koňmi, velbloudy a kasuáry

Spatřit ve volné přírodě divoké koně, velbloudy nebo kasuáry se podaří těm, na které se usměje štěstěna, jejich pozorování nelze s úplnou jistotou naplánovat. Můžete ale jít štěstí naproti a pohybovat se v blízkosti jejich oblíbených míst. Na divoké koně (označované jako brumbies) s největší pravděpodobností narazíte ve Snowy Mountains, v pouštních oblastech můžete narazit na velbloudy, kteří sem byli dovezeni v 19. století a když je nahradila auta, mnoho z nich bylo vypuštěno do volné přírody.

Pokud zahlédnete kasuáry, považujte se za opravdového šťastlivce, největší šanci budete mít v NP Daintree, ve stejné oblasti, kam se vyráží za krokodýly. Své okolí pozorujte opravdu pozorně zejména u brodů a ve chvílích, kdy se před vámi otevře výhled k řece nebo hlouběji do pralesa.

Štěstí můžete zkusit také u Mission Beach v uzavřené rezervaci, ale protože kasuáři žijí v hustých porostech, ani tam ale není jejich pozorování stoprocentní.

Výpravy za divokými zvířaty do volné přírody jsou sice mnohdy nejisté, zážitek z jejich spatření je ale neopakovatelný. Pokud byste rádi skloubili svou dovolenou v Austrálii s některým ze skvělých, autentických zážitků, specialisté na tuto zemi z cestovní kanceláře Go2 vám rádi pomohou naplánovat cestu na míru přesně podle vašich požadavků.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí