Cerro Autana – lezecký ráj nebo zelené peklo?

Cerro Autana – lezecký ráj nebo zelené peklo?

Podle staré indiánské legendy je stolová hora Cerro Autana zkamenělým pařezem stromu, který plodil život. Skupina špičkových horolezců, mezi kterými nechyběli Leo Houlding, Stanley Leary nebo Jason Pickles se rozhodla legendu prověřit a to pěkně zblízka. Proto se vydali do srdce amazonského pralesa na území Venezuely, kde se posvátná Cerro Autana nachází.   Film Autana, který má na svědomí Alastair Lee je zařazený do bonusového programu letošní Expediční kamery. Filmový festival během února a března přináší opět nejlepší  filmy o cestování a sportech v přírodě. Letos v rekordních více než 200 českých a slovenských městech.

Autana je se svými 1220 metry sice výrazně nižší než Sněžka, ale její východní převislá skalní stěna měří 400 metrů a nebyla nikdy přelezena. Právě o tuto část stolové hory měla expedice zájem.

Jestli si myslíte, že se jednalo o akci, kdy přístupu pod stěnu předcházel „pouze“ trek pustým údolím, tak jste na omylu. Už samotné přiblížení se k Autaně bylo adrenalinovou záležitostí. Jelikož se hora nachází blízko hranic, je oblast v jejím okolí využívána pro pašování benzínu a dalších věcí do Kolumbie.

Proto musela být celá akce pokud možno utajena. Taková inkognito návštěva Venezuely se nejen prodraží v souvislosti s úplatky, ale také obnáší mnoho přírodních překážek, protože stále musíte procházet zadními vrátky. Tou největší komplikací byl několika denní průstup pralesem, který byl frustrující od začátku až do svého konce.

„Už samotný průstup pralesem bylo obrovské dobrodružství.“ – Jason Pickles

Horolezce nejdříve obtěžovali mračna komárů a nespočet dalších druhů bodavého a kousavého hmyzu. Doprovod jim na této cestě dělali také pavouci, hadi a další přirození obyvatelé amazonské džungle. Když už si na zvířecí společnost zvykli, museli se prosekávat neprostupnou vegetací, protože dva dny hledali úpatí stěny. A i když je Autana opravdu majestátná, tak věřte, že v místě, kde to doslova překypuje životem ve všech podobách, neuvidíte ani oblohu nad hlavou, natož něco, co je vzdálené stovky metrů od vás.

„Byla to skutečná cesta do ztracené země. Tolik neznámého a nebezpečného můžete zažít jen jednou za život. Byly to nezapomenutelné momenty. Indiana Jones by na nás byl hrdý.“ – Leo Houlding

Můžete si však vsadit na to, že bloudění pralesem je v porovnání s lezením 400 metrů vysoké skalní stěny procházkou růžovým sadem. Celý tým však všechny problémy zvládá s humorem a ten, kdo zná Jasona Picklese, ví, že opět nebude nouze o jeho permanentně utrápený výraz a skvělé hlášky.

Jak vypadá ilegální cesta přes řeku Orinoko? Kolik dní zabere přelez  východní stěny Cerro Autana? Dosáhne expedice absolutního vrcholu? Jak vypadá jeden z nejhezčích bivaků na světě? Na to vše se vám dostane odpověď.

„Naše cesta na strom života byla opravdovým chlapeckým dobrodružstvím. Utrpení bylo vykoupeno momenty absolutní euforie.“ – Stanley Leary

Atmosféra tohoto filmu dostane každého! Snímek vás provede od pohodového začátku v prosluněné přímořské jihoamerické hospůdce s lahví piva v ruce, přes nelegální pohyb po území Venezuely, šamanský rituál, při kterém si Leo s Jasonem dopřáli halucinogen yopo, a zelené peklo v podobě průstupu pralesem až k vytoužené východní stěně Autany, kde začíná to pravé lezecké drama s nádhernými záběry a špičkovými sportovními výkony.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí