Celodenní ferata na Pidinger

Celodenní ferata na Pidinger

Ferrata Pidinger se nachází v rakouských Berchtesgadenských Alpách, byť o pár kilometrů náleží Německu. Zajištěná cesta zde vede severní stěnou hory Hochstaufen vysoké 1771 m, což se může na první pohled zdát jako nízký kopec.

V úvahu je však nutné vzít nadmořskou výšku výchozího místa vesničky Piding a hned je jasné, že člověk k vrcholu musí nastoupat dohromady 1300 m, z toho 750 m feratou. Jedná se tedy o výstup takřka na celý den.

Ideální příjezd vede po dálnici A8, z níž je nutné sjet kousek za Salzburgem u vesnice Piding a odsud se vydat místní komunikací paralelně s dálnicí směrem na západ a po průjezdu obce Urwies je v prvním lese odbočka nahoru doleva na šotolinovou cestu (je zde i ukazatel na klettersteig). Za chviličku se objeví uprostřed lesa parkoviště a odsud je již nutné zabalit všechno vybavení a po značené cestě začít stoupat po značkách na „klettersteig“ k nástupu na samotnou ferratu.

Pidinger klettersteige
Převýšení ferraty: 750 m
Celkový čas: 6 – 8 hodin
Maximální obtížnost: D

První lana zajištěné cesty jsou natažená de facto přímo vzhůru a v ne zcela pevném materiálu a vyplatí se zde dávat pozor na všechny lezce nad sebou, zda od nich nepřiletí nějaký dáreček v podobě pořádného šutru. Za chvíli se ale ferrata začíná různě stáčet a hledá si schůdnou cestu poměrně exponovanou stěnou s tím, že nejtěžší „déčková“ místa jsou krátká a jsou vlastně jen tři. Během výstupu člověk narazí na několik odpočinkových míst, která vybízejí k otočení se vzad a kocháním se úžasnými a dalekými rozhledy.

Směrem na sever výhledu nic nepřekáží a ferratista zde může spatřit rozlehlou nížinu včetně města Salzburgu či Chiemského jezera (Chiemsee), což vytváří neuvěřitelný kontrast vzhledem k vaší expozici uprostřed vysoké vápencové stěny. A další překvapení čeká na vrcholu, kdy se otevře panoramatický výhled směrem na jih až k masívu Dachsteinu. Po vrcholovém pivku v Reichenhaller Haus můžeme zpět do doliny seběhnout dohromady dvěma značenými turistickými (byť poměrně příkrými) cestami.

CK Alpina

Autor: Michal Dvořák

Můžete ho potkat na skalách, bouldrech, lyžích, skialpech, na divokých řekách s kajakem, na bajku, vlastně leckde v přírodě, ale vždy s pořádnou zásobou dobrého jídla. S CK Alpina jezdí jako průvodce zájezdů na ferraty. S CK Alpina jezdí jako průvodce zájezdů na ferraty a můžete ho potkat i na nejoblíbenějším ferratovém zájezdu Ferraty Solné komory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí