HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Camille Douls – zmapoval Saharu

Camille Douls – zmapoval Saharu

Mladíčký Francouz zmapoval značnou část africké Sahary. Ve svých dvaačtyřiceti letech ale našel v této drsné oblasti smrt.

DOULS Camille (* 17. 10. 1864, Rodez, Francie, † 6. 2. 1889, u oázy Auláf) – francouzský cestovatel

Jedním z mnoha Francouzů, zkoumajících oblast Sahary, byl i Camille Douls; jeho dílem je zmapování poměrně velké části území největší pouště světa, Sahary; a to se dožil pouhých čtyřiadvaceti let.

Douls už v roce 1885 cestoval po jižním Maroku, přestrojený za Araba. O dva roky později se vylodil na pobřeží dnešní Západní Sahary, kde se nechal zajmout jedním arabským kmenem, byl do něj přijat a s kočovníky procestoval velkou část oblasti, zvané Rio de Oro (jižní část Západní Sahary), a také severní Mauritánie. Od kmene utekl poblíž marockých hranic a přes „královské město“ Marrakéš se vrátil do vlasti. Ze svých zkušeností a poznámek sestavil mapu prozkoumané oblasti v měřítku 1:2 200 000.

Krátce po návratu, ještě koncem roku 1888, se vydal na Saharu znovu, tentokrát už z pověření francouzské vlády. Chtěl projít z Maroka napříč Saharou do Timbuktu (podobnou cestou jako Lenz), ale už v únoru byl zabit buď kočovníky, nebo svými vlastními průvodci.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: