HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bolivie: Rozdíly v komunikaci a pracovní morálce

Bolivie: Rozdíly v komunikaci a pracovní morálce

Když se u nás někdo zeptá “Jak se máš” zvyklí jsme si odpovídat “Nic moc,” “Ujde to,” “Stojí to za…” atd. Španělština, alespoň ta bolívijská, ovšem takovou odpověď nezná. Nevím, jestli místním chybí upřímnost nebo jsou stále tak veselí a pozitivní, ale spíš to druhé. Není to odpověď tak umělá, jak se dá vycítit u Američanů. Spíš je to národní povaha. Vřelá a otevřená.

Stejně je i mé pracovní prostředí. Slovo stres tu neznají, spíš pověstné “maňana,” kterému se Evropan rychle a rád přizpůsobí (aspoň tomu tak bylo v mém případě). Když se něco může udělat zítra, proč by se to mělo udělat dnes? Pracovní doba začíná v devět, do práce všichni vcházejí s úsměvem, hlučně se zdraví a vtipkují. Často na účet ostatních kolegů, čemuž se všichni dohromady smějí.

Kolem jedenácté se všichni, co jsou zrovna v kanceláři, sejdou na kafi či čaji a popovídají si. Opět nechybí vtipy a vzájemné popichování. Šéf nazývá své zaměstnance tlusťochy a lenochy, přičemž si to nikdo nebere osobně. Kdyby u nás, neřkuli v USA, řekl šéf své sekretářce, že je tlustá, přinejmenším by se urazila nebo rozbrečela (to u nás) nebo by ho zažalovala (to v USA). O sexuálních narážkách ani nemluvě. Nikdo to ale neřeší. Všichni se baví.

O půl jedné se zavře kancelář a začíná dvouhodinová siesta. Ze začátku to pro mě bylo pro dost těžké, nicméně zvykla jsem si rychle. Na přesnost návratu nikdo moc nehledí, takže ze dvou hodin jsou klidně i tři. Když je šéf zrovna v kanceláři a vidí opozdilce přicházet, okomentuje to slovy “Jdeš pozdě,” na což se dá hledat výmluva nebo stačí jen říct “Já vím” a je to vyřešeno.V pět se servíruje další káva. Každý zaměstnanec má přidělený den, kdy servíruje ostatním. Opět všichni přestanou pracovat, sejdou se, povídají a vtipkují. Dotyčný zaměstnanec umyje všechny hrníčky a všichni se vrátí do práce.

Tak uběhne den. Je pravda, že člověk tady stráví v práci většinu dne cca od 9 – 19 hodin. A nutno také poznamenat, že ve většině firem se pracuje i v sobotu. Na soukromý život tedy moc času nezbývá. Toto je moje osobní zkušenost s bolívijskou pracovní morálkou. Nechci ale generalizovat, zkušenost jiných lidí může být rozdílná.

Zkušenosti čtenářů

Suzann

Z vlastnych skusenosti – takato moralka funguje aj v spanielsku, az skoro prilis rovnako …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: