Bílí lvi jsou neobvyklou hříčkou přírody. Jak přežívají, když je zářivá barva vždycky prozradí?

Bílí lvi jsou neobvyklou hříčkou přírody. Jak přežívají, když je zářivá barva vždycky prozradí?

  Bílí lvi jsou v divoké přírodě ohroženi. Není divu, jejich zářívá bílá barva je prozradí na hony daleko. Jak to, že někteří jedinci přesto přežijí?

Vše, co v africké buši neobvykle a nápadně vyniká, je často eliminováno predátory s ostřížím zrakem. Jak se daří bílým lvíčatům přežít? Osud jim nebývá nakloněn. 80 % novorozených lvíčat se nedožije dospělosti.

Prohlédnětě si další fotografie k článku…

Nejdůležitější výhodou je jejich charakter: mláďata jsou divoká a bojují o to, co chtějí.To je u lvíčete velmi důležitá vlastnost. Bílí lvi jsou totiž při lovu (a koneckonců nejen při něm) ve výrazné nevýhodě, barva jejich srsti je neklamně prozradí. Mláďata i někteří mladší dospělí lvi jsou čistě bílí a nemají na sobě drobné skvrnky, tak jako pískově zbarvení lvi.

A tak se odvíjí i život jedné malé rodinné smečky sestávající nejen z bílých lvíčat, ale i z jejich ochranitelské, pískově zbarvené matky a její sestry, která má rovněž dvě vlastní stejně zbarvená mláďata. Seriál sleduje tuto lví rodinu při putování divočinou jihoafrického Krugerova parku – bojují o přežití „jako lvi“ a snaží se vyhýbat hrozbám. Poslední dvě bílá lvíčata, která se zde narodila před dvěma lety, totiž zabila jiná lví smečka před dovršením věku šesti měsíců.

Aby smečka přežila, musí lvice naučit svá mláďata lovit a ukázat jim, nakolik jsou dovednosti a charakter rodičů důležité při výchově z bezmocných mláďat ve velké lovce. Smečka se specializovala na lov buvolů – překvapivě – jsou to jedni z nejnebezpečnějších kořistí. Jak dopadne jejich příběh? Dokážou lvice mláďata ubránit i před samci, kteří se neodvratně blíží?

Přestože jsou vzácní, jsou občas hlášeni v Timbavati v jižní Africe. Jejich celkový počet se odhaduje na několik stovek jedinců na celém světě. Jejich neobvyklé zabarvení je dáno recesivním genem. Obě lvíčata jsou samice – narodily se v květnu 2009. Hned po narození čelily velkému stresu, otec smečku záhy opustil (zřejmě uhynul v souboji s rivalem). Smečka si musela vystačit bez samce a opustila nebezpečné teritorium – bílá mláďata jsou snadným terčem

Podívejte se na video se vzácným bílým lvem:

Článek vyšel také na webu National Geographic Česko. Další zajímavé články a krásné fotogalerie uspokojí touhu stále něco objevovat i na webu. National Geographic Česko redakčně spolupracuje s www.HedvabnaStezka.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: