Běžecké filmy, které stojí za to si pustit

Běžecké filmy, které stojí za to si pustit

Máte rádi filmy a běhání a rádi byste tyhle dvě věci zkombinovali? Dochází vám filmová inspirace nebo už máte plné zuby hollywoodských trháků se stále stejnou zápletkou? Inspirujte se s našimi tipy nejen na letní večery.

Přinášíme vám tipy na filmy, které jsou o běhání, jsou netradiční, zanechají ve vás dojem a hlavně zkrátka stojí za to. Přesvědčte se sami, u každého filmu jsme připsali skóre, které mu diváci dali na České filmové databázi.

Příběhy slavných běžců:

McFarland: Útěk před chudobou (2015)

ČSFD skóre: 77%

Hvězdné obsazení Kevina Costnera v úspěšném snímku od Disneyho, který vypráví dojemný příběh založený na skutečné události. V hlavní roli jsou poněkud netradičně outsideři na okraji společnosti, z tvrdého a chudého regionu v Americe, kteří společně překonávají různé životní obtíže. Postupně se začíná blýskat na lepší časy na střední škole, kde pod trenérem Jimem Whitem objevují svůj talent pro běh. Pokud patříte mezi lidi, kteří třeba navštěvovali skauta a místo moderních přeplněných závodů si rádi zavzpomínáte na starého ducha fair play, rodiny, pracovní morálky a oddanosti, pak vás McFarland nadchne.

TIP: Přečtěte si také článek, který představuje tipy na knihy o běhání.

Hranice možností (1998) a Zázračný běžec (1997)

ČSFD skóre: 76% a  75%

Dvojice životopisných filmů, které oba popisují život amerického talentovaného běžce z Oregonské univerzity, Steva Prefontaine, držitele mnoha rekordů USA v běhu na 10 km, jež vás rozhodně inspiruje k lepším výkonům. Steve byl od malička vysoce ctižádostivý a snil o úspěchu ve sportu a mířil až na Olympijské hry. Nečekaně však zemřel mladý a svého snu nedosáhl. Oba filmy sklidily úspěch, v Hranici možností je v hlavní roli Billy Crudup a v Zázračném běžci známý zpěvák a herec Jared Leto, jeho bratr Shanon hraje ve vedlejší roli.

Barva vítězství (2016)

ČSFD skóre: 76%

Film vypráví zajímavý životní příběh legendárního Jesseho Owense ve velmi pestrém historickém kontextu. Jesse se dopracuje až na hodně vyhrocené Olympijské hry v nacistickém Německu v roce 1936. Jesse se jako první z rodiny dostane na vysokou školu, kde si ho všimne trenér Larry Snyder a brzy ho vytrénuje k výkonům, které ho kvalifikují na Olympiádu. Jessie čelí rasistickému tlaku a předsudkům kvůli svojí barvě pleti a afroamerickém původu. I díky tomu má velkou empatii s židovskými běžci, kterým hrozí, že se kvůli svému původu a náboženství nebudou moct her účastnit. Nakonec stojí před velkým morálním dilematem a rozhodnutí, zda se Olympiádu zúčastní i přes sílení nacismu v Německu.

Atlet (2009)

ČSFD skóre: 71%

Atlet je životopisné drama, které vás vrátí zpět v čase až do Olympijských her v Římě roku 1960, kdy etiopský bosý běžec Abebe Bikila všem vzal svým výkonem slova a zaslouženě vyhrál zlatou medaili. O čtyři roky později svůj výkon zopakoval v Tokiu. Největší výzva pro tohoto velikána se ale odehrává mimo všechny dráhy světa poté, co kvůli autonehodě ochrne od pasu dolů.

Občas je potřeba dát si nohy nahoru a odpočívat, regenerace je nedélnou součástí poctivého tréninkuObčas je potřeba dát si nohy nahoru a odpočívat, regenerace je nedílnou součástí poctivého tréninku

Ultra a extrémní výzvy:

Přeběhnout Saharu (2007)

ČSFD skóre: 70%

Úspěšný dokumentární film o třech maratonských běžcích, kteří se chystají být prvními lidmi, kteří přeběhnou Saharu. Před sebou mají 6920 kilometrů přes 6 afrických států.

Desert Runners (2013)

IMDB skóre: 77%

Další dokumentární film z prostředí pouští, tentokrát o tom, jak se neprofesionální běžci snaží dokončit nejtěžší sérii ultramaratonů na světě, skrze 7 pouští, na různých kontinentech. Pokud vás zajímá ultra a chcete získat přímé svědectví o tom, co s vámi podobná vzdálenost udělá a jak se ostatní vyrovnávají s překonáváním fyzických a psychickým limitů, pak si tento film určitě pusťte. V češtině může být hůře dostupný.

Unbreakable: The Western States 100 (2012)

ČSFD skóre: 93%

Příběh o legendárním závodu, kde vlastně ultra začalo. Dodneška je ikonou, znát ho můžete například z knihy Scotta Jurka, Jez a běhej, 161 km terénem americké Sierry Nevady, kopcovitý terén až do 5500 metrů a náročné klima. Film popisuje příběh amerického běžce českého původu, Tonyho Krupičky, který tento drsný závod běhá jen v trenýrkách a po pás obnažený.

Maraton:

Duch maratonu (2007)

ČSFD skóre: 79%

Pokud se chystáte rozšířit si obzory a zkusit uběhnout maraton, pak vám tenhle dokumentární film přiblíží, co vás čeká. Pět příběhů dvou profesionálů a tří amatérských běžců vás nechají nahlédnout do přípravy a nakonec i samotné výzvy v podobně slavného Chicagského maratonu.

Fast girls (2012)

ČSFD skóre: 70%

Tenhle film se hodí zejména pro odpočinkové chvilky, kdy se budete chtít podívat na něco na odlehčenou, ocení ho zejména ženy. Film vypráví příběh britských sprinterek z prostředí vrcholové atletiky. Dívky se společně pokusí o zlatou medaili na olympiádě ve štafetě. V hlavních rolích je Lily James, která pro tuto roli speciálně trénovala a mnoho reálných, i když ne známých atletek.

Youtube kanály a krátké filmy

Salomon Trail Running TV, kde můžete sledovat krátké filmy o velikánech jako je Kilian Jornet, Emelie Foresberg, Anna Frost a mnohých dalších, filmy jsou dostupné i na jejich stránce: http://tv.salomon.com/

NorthFace kanál nabízí nejen běžecká videa ale především různá videa ze sportů a výprav do hor, od lezení, ultra běhání až po lyžování. Nabízí také videa na různá témata, která by vám mohla pomoct zodpovědět otázky, které vás při běhání už možná taky napadly, jako třeba: strach nebo svoboda, závislost nebo oddanost, blázni nebo vizionáři a další.

https://www.youtube.com/watch?v=MYzCr6-M9uM

RedBull TV nabízí mnoho různých videí napříč extrémními sporty, na své si přijdete zejména pokud jste fanoušky dobrodružství a extrému obecně. Filmy jsou k dispozici i na jejich stránce: https://www.redbull.tv

Jitka Richterová

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let. Kromě běhu se věnuje také jízdě na koních a všemožným aktivitám v horách. Po bakalářském studiu na VŠE se chystá na magisterské studium aplikované ekonomie do Innsbrucku i kvůli možnosti běhání v horách, kterému naprosto propadla. Nejraději běhá pomaleji a delší tratě a to při vegetariánské stravě. Jednou by si chtěla zkusit i nějaké ultra. Jitku můžete sledovat také na jejím blogu: http://jitkarichterova.tumblr.com/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: