HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bertrand Thomas – průzkumník v poušti

Bertrand Thomas – průzkumník v poušti

Úspěchem tohoto cestovatele se stal přechod pouště Rub al-Chálí.

THOMAS Bertrand (* 1892, † 1950) – britský cestovatel

B. Thomas byl klasickým příkladem toho, jak vypadal britský objevitel konce 19. a počátku 20. století. Vstoupil do britské armády, kde získal hodnost kapitána, a po první světové válce sloužil v koloniích jako rezident v Maskatu. Od roku 1926 se systematicky věnoval průzkumu oblastí sultanátu Maskat a Omán – nej­prve jejich pobřeží, pak i hor v této oblasti na jihovýchodě Arabského polo­ostrova. V zimě (jediné období, kdy se dá v této části světa bez větších obtíží cestovat) 1928–29 pronikl z jihu, od města Sallálah (jihozápadní Omán) na okraj pouště Rub al-Chálí, dosud pro Evropany spíše legendárního území.

Sláva z expedice zajištěna

Slávu Thomasovi ale zajistila teprve expedice z let 1930–31, kdy se na Rub al-Chálí vrátil. Vyrazil opět ze Sallálahu k jihu po staré karavanní cestě, označované jako „Kadidlová cesta“, do oázy Šanna a z ní přímo k severu přes Banaján do Dauhá v Kataru. Jako první Evropan tak prošel pouští Rub al-Chálí napříč, od jihu k severu, a přesně kartograficky zakreslil navštívené území. Ale teprve jeho nástupce ve výzkumu oblasti, W. Thesiger, tyto průzkumy doplnil a mohl prohlásit, že neznámé území na Arabském poloostrově již neexistuje.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: