Balijský opičí tanec zvaný Kecak

Balijský opičí tanec zvaný Kecak

Krásný příběh unesené manželky božského prince Ramy vypráví tradiční balijský tanec Kecak tancovaný už téměř sto let. Krásnou Situ musí její manžel  zachránit pomocí opičímu vojsku vedenému Hanumanem.

Balijci si neustále uchovávají své staré tradice. Náboženské obřady, posvátné rituály, hudba a tance hrají důležitou úlohu v jejich každodenním životě. Při návštěvě jednoho nejposvátnějšího a nejvýznamnějšího chrámu celého ostrova Pura Luhur Ulu Watu, který stojí na vrcholku skalnatého útesu sedmdesát metrů nad hladinou Indického oceánu, jsme měli možnost shlédnout jeden z těchto tanců. Kecak neboli Opičí tanec.

Kecak (Monkey) Dance vypráví příběh Ramanyany a poprvé se začal tančit v roce 1930. Díky přesnému překladu do češtiny, který se mi na Bali v Uluwatu podařilo získat, vám můžu popsat o čem vypráví celé vystoupení. To má pět jednání a doprovází ho sedící sbor třiceti, někdy až padesátky mužů v hypnotizujícím synkopickém tempu. Cak, cak,  kecak. Tito chlapi sedí na zemi okolo nezbytného hinduistického svatostánku, kde jsou před začátkem zapáleny vonné tyčinky.

Další ze zajímavých a odlišných tradic, které můžete v Indonésii pozorovat, je pohřební obřad prolitý krví domácích zvířat na ostrově Sulawesi. Složité a zdlouhavé jsou i balijské obřady k bohyni rýže Dewi Srí. To aby úroda hezky rostla.

A nyní už pradávný rituál z dalekého a kouzelného ostrova Bali začíná…

Božský princ Rama, právoplatný dědic trůnu Ayodie, je nucen žít ve vyhnanství lesa se svou ženou Sitou a mladším bratrem Laksamanou. Obr Rawana, král démonů zla a chlípná zrůda ovládaná chtíčem osnuje plán únosů krásné Sity. Jeho ministerský předseda Marica se převlékne za zlatého jelena, odláká tak Ramu a Laksamana a unese Situ do Rawanova království. Když Rama zjistí, že byl oklamán, spěchá osvobodit Situ ze spárů zlovolného krále. Ramovi pomáhá velké opičí vojsko, se kterým musí vybojovat mnoho bitev, než se mu podaří Rawanu zabít a osvobodit Situ.

1. jednání – Sita o samotě

Sita pošle svého manžela, aby se pokusil chytit zlatého jelena. Netušil, že zlatý jelen je ve skutečnosti Rawanův ministerský předseda. Sita slyší volání o pomoc a v domnění, že slyší Ramův hlas, pošle Laksamanu, aby se podíval, co se děje. Laksamana nejdřív odmítá, protože je přesvědčen, že se božskému princi Ramovi nemůže ve skutečnosti nic zlého stát. Když ho ale Sita obviní, že si přeje bratrovu smrt, aby se s ní mohl oženit, Laksamana se velice rozzlobí a podřídí se jejím přáním. Nechává bezbrannou Situ samotnou.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

2. jednání – únos

Rawana unese vyděšenou Situ a odvede si ji do svého království.

3. jednání – vůdce opic

V Rawanově paláci je Sitinou společnicí Trijata, Rawanova neteř. Sita je smutná a velmi nešťastná. Najednou se objeví vůdce opic – Hanuman. Dostal se tajně do paláce a přinesl Sitě prsten od Ramy na důkaz toho, že je jeho přítelem. Sita dává Hanumanovi pro Ramu plíšek, který mu řekne, že Sita je naživu a v pořádku a že zoufale potřebuje jeho pomoc.

4. jednání – Rama v nebezpečí

Rama je v bitvě postřelen Rawanovým synem Meganadou. Šíp se promění v hada, který Ramu obkrouží a ovine jako lano. V tanci je tato scéna vyjádřena oddělením vnitřního kruhu souboru od ostatních obklopeném Ramy. Zoufalý Rama zavolá svého spojence ptáka Garudu, který v mžiku přilétne, uklove hada a osvobodí tak Ramu.

5. jednání

Král opic Surgiwa se nabídne, že povede své opičí vojsko proti Meganadovi. Vyzve Meganadu, aby vyšel z lesa a bojoval. Tady se sbor rozdělí na dvě části. Jedna část vytvoří opičí vojsko a napodobuje zvuky opic, zatímco druhá část vytvoří vojsko démonů a křičí cak-cak-cak. Rozpoutanou bitvu vyhrají opice. Ramovi se podaří zabít Rawanu. Konečně se může se svou ženou šťastně vrátit do svého království.

Záverečné cak kecak

Celé to nádherné divadlo, sledovalo kolem pěti set diváků. Začalo krátce před západem slunce a když končilo, byla tma jako v pytli. Večer na pláži, kde jsem poslouchal šumění moře a díval se na nebe plné hvězd, jsem stále v uších slyšel opakující se dvě slova: cak, kecak, cak, kecak.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí