Bali: TOP 10 spirituálních zážitků na Ostrově bohů

Bali: TOP 10 spirituálních zážitků na Ostrově bohů

To, co lidí hledají na svých cestách, se často velmi liší. Někteří baží po adrenalinu, jiní po exotické kuchyni. Stále populárnější jsou ale cesty za jakýmsi spirituálním prozřením a poznáním sebe sama. Alex Kropp nabízí několik tipů na podobné zážitky na indonéském Bali.

Zde je seznam hlavních „atrakcí“, které můžete na vlastní kůži prožít na Bali, Ostrově Bohů. Ten je mezi cestovateli považován za jedno z nejspirituálnějších území naší planety. Rituály a náboženské obřady očišťují tělesné orgány i mentální poruchy a jejich poznávání neodmyslitelně patří i k cestování a napomůže k objevování tajů vlastní duše. A i když nejste zrovna zastánci podobných obřadů, doporučená místa vám minimálně zajistí zajímavý kulturní zážitek.

1. Očista těla, mysli i duše – Tirta Empul Temple

V jednom z nejvyhlášenějších chrámů na Bali – Tirta Empul Temple vás čeká naprostá karmická očista. Emocionálně obrodná ceremonie v chrámovém bazénu s tryskami vodní lázně každého naprosto dojme, okouzlí svou magickou silou, požehná svěcenou vodou a přiměje vnímat všechna dosavadní životní požehnání. Budete jako vyměnění, ucítíte čistotu mysli i duše a procítíte si neopakovatelné pocity vděčnosti, vlastní skromnosti a pokory.

Nezapomeňte si s sebou vzít plavky, svršek a sarong (místní tradiční hábit, skrývá dolní část těla). K dispozici je převlékárna, úschovna. Na místě jsou i lokální průvodci, kteří vás obřadně provedou, vše vysvětlí, poskytnou instrukce, jak a pro co se pomodlit či jak ze sebe smýt všechny hříchy a očistit se od nemocí. Ochotně vás u rituálů nafotí a budete tak mít nezapomenutelné vzpomínky i fotky. „Om, Shanti, Shanti, Shanti.“

2. Návštěva u místního šamana nebo požehnání od místního kněze

Typickou atrakcí současnosti je návštěva u místního léčitele či šamana. Jedná se hluboký a slovy těžko popsatelný zážitek. Bez legrace to jsou kouzelníci a energetičtí mágové, kteří okamžitě identifikují problémy a příčiny bolestí či nemocí. V rámci seance se s tělem dějí hotové zázraky a probíhají neskutečné vnitřní procesy, které spouští léčení. Někteří léčí tělo, jiní duši nebo čakry či purifikují lidské aury, cokoli je zapotřebí. Neptejte se, jak to dělají, prostě disponují vrozenými dary, jež se z generace na generaci dědí a plní tak své životní poslání.

V nekonečné spirituální nabídce jsou také ceremonie u místního kněze. Ten se těší velké popularitě v místě bydliště a všichni z okolí si k němu chodí pro rady. Obřad je klasický, napřed se modlí před oltářem, na který pokládá květy a obětiny, zapaluje vonné tyčinky, recituje mantry a vzývá bohy, kteří mu sesílají rozhřešení a návody pro ty, co zrovna dneska přišli. Pokropí vás svěcenou vodou, napijete se třikrát ze své dlaně, na čelo a do důlku krku nandá mokrou rýži, aby se purifikovaly důležité čakry (energetické zdroje mysli a mluvy) a pak odežene všechny démony a ďábly, jež vás pokoušejí a svádějí na scestí nebo trápí. Pak vede několika minutové proslovy.

Nevím, jak to spirituální guruové dělají, ale většinu vám jejich proslovy rezonují v uších a promluví naprosto jasně do duší. Okamžitě chápete významy a důležitosti sdělení. Jako zázrakem vám řeknou to, co zrovna potřebujete slyšet, a jejich slova vás nasměrují za neviditelné obzory a posunou vás vnitřně hodně hluboko, pod slupky vlastní masky.

Strávit tyto návštěvy je docela oříšek, někdy jsou povznášející někdy naopak bolestivé, každopádně dochází k obrodě a osobnostní proměně. Samozřejmě vybírají poplatky, buď podle standardního ceníku v amerických dolarech nebo přijímají dobrovolné dary, ale to se spíše týká místních. Stačí si vygooglovat „Bali healers“ nebo „Bali priest“ a zkontrolovat reference od lidí, kteří jejich služby zažili na vlastní kůži.

3. Ohňová ceremonie Agni Hotra – Five Elements

Agni Hotra (Agni znamená oheň a Hotri léčení) je unikátní ceremonie z védické tradice, při níž se chantují mantry v sanskrtu a provádí starodávné rituály kolem ohně, který symbolizuje boží světlo. Do ohně se hází obětiny, zejména máslo a zrní a je prospěšná nejen pro člověka, ale i pro okolní zemi a prostředí. Má skvělé čistící a energetizující účinky.

Speciálně vyškolení kněží recitují posvátné texty evokující požehnání a hojnost. Jedinečná událost s tradičními rituály povzbuzující duši i mentální prožívání/uvolnění, osvobozují od bolestí. Na závěr účastník dostane kokosový ořech, který rozbije o zem. Tento akt symbolizuje zbavení se vlastního ega, jenž je příčinou lidského strádání a utrpení. Okamžitě se člověk cítí jako znovuzrozený.

4. Ranní meditace s východem slunce v rýžových polích – Tegallalang

Necelých deset minut jízdy od spirituální mekky Ubudu se nacházejí nejpanoramatičtější rýžová údolí na Zemi. Nejimpresivnější je zde úsvit, kdy slunce vychází zpoza malebných polí a svými paprsky osvětluje přepychová zelená políčka s rýží. Meditace na tomto místě je nejniternější a nejenergičtější spirituální prožitek na Bali. V ten moment si člověk bytostně uvědomí, že je strůjce svého štěstí, a že v přítomnosti se skrývá štěstí největší. Nepotřebuje průvodce, aktivity či monstrózní představení, stačí dýchat a spočinout v sobě a v klidu nitra se rozprostře mírumilovná krajina, jež nese název DOMA.

5. Osvěžení ve vodopádu Gitgit

Elementární energii vody si člověk vychutná u 40 metrového vodopádu a malého jezírka. Síla valící se vody a posvátné území je na Bali velice osvěžující pro tělesné orgány a uložené toxiny. Koupání v něm je zaručenou purifikací a podle pověsti čistí všechny neduhy, mentální, psychické i duševní. Stačí se oddat příjemné očistě v organické krajině, okouzlující přírodě a zvuku tropů. Tělo i duše okamžitě pookřeje.

6. Bali Spirit Festival – Ubud

Jeden z TOP 10 spirituálních festivalů tohoto století. Na scéně se každoročně objevují nejlepší jógínští učitelé, zpěváci, spirituální řečníci a nabízí mimo jiné semináře, léčebné ceremonie, extatické tance. Podnětné jsou inspirující eventy, koncerty, k dostání je zdravá, organická strava a ohromný prostor zaplňuje láskyplná komunita.

Zaručeně zde najdete nejen sami sebe, ale i své spřízněné duše, duchovní bratry a sestry vyznávající stejné životní hodnoty. Tady to vážně tepe rytmy srdce i duše! Více informací o festivalu najdete na www.balispiritfestival.com.

7. Léčení pomocí hudby – Sound Healing Bali

Hudba je mocná léčitelka a skupina Sound Healing Bali s Shervinem Boloorianem je týmem, který vykouzlí lahodné tóny a pomocí neskutečných zvuků, rytmů a doteků vás přivede do stavu slastného bezvědomí, v němž se vše v unaveném těle samovolně léčí a navodí blažené stavy nirvány. Absolutní relaxace a naprosté uvolnění jsou blahodárné terapie, které slouží člověku zapomenout na tíhu osudu a dovolit si spočinout na vlně beztíže, jenž dodává životu opětovně vášně a smysluplnosti prožívání.

8. Sunday dance – YOGA BARN, Ubud

Pokud jste opravdovými spirituálními hledači a máte rádi rytmy hudby a nebojíte se zažít extázi mezi lidmi, doporučuji taneční FREAK EVENTY v nejpopulárnějším jóga centru v Ubudu YOGA BARN. V pátek je to EXTATIC DANCE a v neděli v poledne všichni Ubudiáni nesmí chybět na SUNDAY DANCE, kde ze sebe vytřepou, vykřičí a vytančí všechny stresy a mentální tlaky. Neuvěřitelné vibrace, uvolnění a pocit bezbřehého štěstí je k nezaplacení. Doba se mění a vstup je možný jen po předchozí rezervaci, tak moc se staly populární! Následuje komunitní oběd v místní zahradní restauraci, tam jsou všichni vítáni.

9. Breath of Bliss s Christabel Zamor – Ubud

Vyzkoušejte si neskutečnou jízdu jen pomocí dechu! Na této seanci se jen dýchá. Dech je nejmocnějším nástrojem života a pokud s ním člověk pracuje vědomě, tak zažije neuvěřitelné stavy! Prodýchá všechny bolesti minulosti, rozkryje taje duše a procítí sebe-existenční splynutí. V synergii jednoty objeví vlastní hodnoty a smysluplnost bytí. Některé prožitky a momenty mohou být děsivé, ale v konečném důsledku jsou velice obrodné, vše z vás rázem spadne. Je to největší síla, co jsem kdy zažila. Více informací najdete na www.breathbliss.com.

10. Nyepi = den mlčení, sebereflexe a půstu (oslava Nového roku na Bali)

Ve výčtu poslední, ale nejvznešenější a hluboce oduševnělá je podle mne oslava Nového roku, který ovšem není klasicky 31. prosince, ale datuje se podle místního kalendáře a každý rok vychází na jiný den. Všichni povinně na tomto indonéském ostrově musí strávit 24 hodin v prostorách svého obydlí a i turisté nesmějí vystrčit paty ani nos z hotelových resortů. Od půlnoci jsou uzavřeny všechny obchody, restaurace, místní přístavy a dokonce i letiště mají pro tento den nařízenou dovolenou! V letových řádech prostě toto datum zmizí z kalendáře a v příslušný den prostě nikdo nepřiletí ani neodletí.

Nový rok, tzv. Nyepi se odehrává v naprostém klidovém režimu, žádné hluky ani vzruchy nezatěžují „Ostrov Bohů”. Panuje zde panenský mír a všichni, kdo tento den světí, se v upřímné pokoře oddávají meditaci a kontemplují, radují se z nově příchozího roku a snaží se poučit z chyb toho předcházejícího. Ti nejzásadovější se dokonce celý den postí a jsou jen o vodě či kokosové šťávě. Základními aspekty významného hinduistického svátku jsou takzvané „čtyři zákazy”: žádný oheň, žádné cestování, žádné aktivity, žádná zábava (hudba, telefony, internetové připojení, …).

Každoročně unikátní mírumilovná balijská pohoda je absolutně na vrcholu mého seznamu spirituálních zážitků. Prožijete-li si ho na vlastní kůži v ústranní, je to nejen balzám pro duši, ale náležitě si pročistíte všechny energetické kanály a zregenerujete smysly vnímání. Tato tradice je velice obrodná a oduševnělá a v člověku zanechá extrémní pocity uvolnění a mentální úlevy. Vřele doporučuji!

Alexandra Kroppová alias SAMA NA CESTÁCH je světoběžnice a blogerka, jejíž aspirací je sdílení vlastního osobního příběhu:„Cesta životem snovým a smysluplným, okořeněná inspirací a motivací pro druhé k žití plnohodnotných dní”, který se krok za krokem odvíjí na stránkách www.samanacestach.cz a www.facebook.com/samanacestach.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí