Bali: Dětství končí upilováním zubů!

Bali: Dětství končí upilováním zubů!

Nesmím se plazit po čtyřech a stará se o mě o něco málo starší sestra, taky budu brzy pracovat a až dospěju, opilují mi zuby. Přesto jsem šťastným dítkem. Žiju na Bali.

Dětství, které nezná hračky a přesto je šťastné

Po narození se nemluvňata nosí v náruči nebo zádech až do stopátého dne. Teprve poté jsou dána na zem a nezvládnou-li chůzi, nosí se tak dlouho až první krůčky dokážou sami. Na můj dotaz, proč tomu tak je, jsem se dozvěděl, že chůze po čtyřech, případně jiné posouvání se po zemi, ostrovanům připomíná chování zvířat.

Jak chlapci, tak i dívky jsou zapojeni do práce od nejútlejšího věku. Dříve narození sourozenci mají za úkol především výchovu svých mladších sourozenců. Když se procházíte po vesnici, kde se tyto pravidla bezmezně dodržují, vidíte nejedno malé děvče, jak má přes rameno uvázaný slendang – což je takový velký baby šátek – a v něm nosí mladšího sourozence a řádně se o něj starají. Už od deseti let bývají zapojeny do práce nás dospělých. Prodávají pohledy, drobné suvenýry, ovoce nebo sladkosti.

K dětem se tady od malička přistupuje, jako k dospělým a nic se před nimi neutajuje. I o nejintimnějších věcech mezi mužem a ženou jsou děti informovány velmi brzy. Vypomáhají při chovu domácích zvířat, vyrábí dřevěné suvenýry, pracují na poli, případně opravují nářadí, kterým se obdělává pole. Při sklizni rýže je pomoc dětí na poli naprostou samozřejmostí. Stálý kontakt s rodiči nebo starším sourozencem je zde běžnou věcí. Do školy se nosí stejnokroj.

Fyzické tresty zde neexistují, děti se nebijí a ani se po nich nekřičí. Na poschodí, kde jsem ležel, byly hospitalizovány matky s malými dětmi a já den co den stále obdivoval tu nesmírnou trpělivost, jak mámy snáší chování dětí. Být to u nás, tak už by byly nervy dávno na pochodu a padl by i nějaký pohlavek.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Pilování zubů – Mapandes

Bezstarostné dětství, které nezná hračky, musí jednou skončit a na řadu přichází jak jinak než další slavnost a ceremonie, kterou je pilování zubů. Tento obřad přichází v době puberty a dospívání. Uspořádat mapandes je, tak jako všechny rituály, dosti nákladná záležitost, a proto se často spojuje s jinou příležitosti například svatbou, v pokročilejším věku, nebo dokonce s kremací, pokud je zesnulý neměl upilované.

Bali je plné starých tradic a zvyků. Dědictvím je zde i tanec plný nádherných kostýmů nebo třeba kohoutí zápasy.

A na pokročilejší věk Raha právě u mne narážel. Můžeš to podstoupit, aby ses po smrti nepřevtělil v démona. Kdo to nepodstoupí, jeho zuby se změní v tesáky, a pak vykonává nepříjemné věci. S úsměvem na rtech, jsem mu poděkoval. Samotné bolestné pilování, provádí převážně bráhman, který zná veškerá zaklínadla a opiluje horní špičáky a řezáky do roviny s ostatními zuby. Piluje se šest zubů a jedná se pouze o kosmetickou úpravu malé části zubní skloviny.

Mnohoženství, ano či ne

Na moji otázku o mnohoženství Raha moc odpovídat nechtěl, ale nakonec mi prozradil. Kdysi záleželo na majetkových poměrech muže a hlavně také souhlasu první ženy, která měla zvážit, že v domě společně s ní bude žít mladší sestra, jak se druhým ženám na Bali říká. A jelikož se balijci žení a vdávají velmi mladí, mít dvě ženy nebylo a není žádnou vzácností.

Zkušenosti čtenářů

tassman

Obřad pilování zubů je jedním z nejzajímavějších na Bali. Bohužel, nebo bohudík, jeho návštěvu si nelze nijak předem naplánovat, a tak prostě musíte sledovat, kde se něco zajímavého děje a třeba budete mít štěstí.
Pár fotek z obřadu
http://indonesie.asean.cz/fotogalerie/427-indonesie-obrad-pilovani-zubu

Petr Krátký

Bravo, dokážete zkritizova článek kolegy.. Rozcupovat jím podávané informce jako holé nesmysly a sám napsat stejné moře bludů a krávovin jako pan Doležal…
Vaše informace o Koreji a znalost problematiky tamního regionu a jejich vztahu k západu je vskutku velkolepá. …
Pozor aby Vám do zadku nevletěl neviditelný bombardér Raptor. Máte skvělé informace o tom kam míří jaderné hlavice severokorejců, nechtěl by jste místo novinařiny dělat raději zpravodajce pro americkou vládu?
Na závěr jen jedna rada – pokud chcete kritizovat kolegu DOležala, že píše něco o tom o čem nic neví, tak se nechovejte úplně stejně. Ukazuje to pak naprosto všem, že jste ještě větší idiot. …
Vzhledem k situaci v Koreji, kterou velmi dobře znáte si prosím běžte velmi rychle vykopat jaderný bunkr. Být Vámi tak po napsání podobného článku beztak nevycházím mezi lidi a zůstanu někde pod zemí. …
PK

Milan
Petr Krátký:

Petře, vy máte asi nějaký velký komplex a mindrák 🙂 Přestaňte fňukat jak slečinka a nechte pana Brezinu na pokoji. Tento nucený a hysterický výkřik do tmy působí trapně. Chytat někoho za každou cenu za slovo a ještě ho překrucovat je prdelní!

J.
Petr Krátký:

Obávám se, že jste přehlédnul jistou míru nadsázky…

Jakub Čech

Vážený pane Březino,
zcela nechápu Váš výpad proti voličům M. Zemana na závěr článku o únosu dívek v Pákistánu. Mohu Vás ujistit, že – přestože jsem volič Miloše Zemana – nejezdím do Egypta, nejím ovar a nepiju pivo z Lidlu. A jak vídíte, tak – pro Vás možná překvapivě – dovedu napsat souvislou větu.
Mám tomu rozumět tak, že podle Vašeho názoru voliči M. Zemana s přihlouplým výrazem sedí s plechovkou piva z Lidlu před televizí a kochají se neštěstím unesených žen v reality show z Balúčistánu, zatímco voliči K. Schwarzenberga jsou prostoupeni hlubokým lidským soucitem sdílejí v mysli tuto tragedii s rodinami unesených dívek? Zkrátka, závěr tohoto článku o Vás vypovídá více, než jeho zbytek.

Standa
Jakub Čech:

Je-li to jak píšete, pak je p. Březina opravdu krypl na entou. Rovněž jsem volil Zemana a jsem si jist, že nepatřím mezi lidskou spodinu, jak on to nazývá. Kde ti kokoti berou tak debilní názory ?

Jitka Tomková

Pane Březino,
máte pravdu, většina Čechů jenom tuší kde je Balúčistán, a do doby kauzy s unesenými dívkami bychom o něm mnozí nevěděli vůbec, a to do smrti.Ještě si proto nepřipadám méněcenná a snad mě tato napravitelná neznalost nediskvalifikuje pro to, mít na tuto kauzu názor, který se s vaším neshoduje.
Myslím, že fakt, že dívky jsou unesené, svědčí o tom, že dívky s patrně větší znalostí poměrů v Balúčistánu, situaci minimálně podcenily. Vaše poznámka, že v Bal. namají daleko k násilí, také o tom svědčí.
Byla to však volba těch dívek a nesou následky. Rodiče a blízcí měli být obezřetnější a důrazně je varovat před zemí, kde násilí na ženách není výjimečné. Doufám, že vše dopadne dobře, a že dívky žijí, a že to bude pro ně poučením. Být vámi tolik bych se nepouštěla do pana Doležala a přízemních Čechů. Je lepší žít, než být mrtvý.

Ivan
Jitka Tomková:

Jitko, jasně že můžete mít svůj názor a tady jej prezentovat a ani se nemusíte cítit méněcenná. Sama ale zvažte, jakou hodnotu má názor člověka, který má osobní zkušenost a názor člověka, který čerpá ze značně překrouceného mediálního obrazu dané lokality, který vytvářejí experti typu JXD, kteří nemají osobní zkušenost, ale perfektní smysl, jak se trefit do toho, co chce průměrný čtenář číst. Toto platí obecně, nejen pro Balůčistán.
Stokrát důležitější je osobní zkušenost než nějaké dojmy.

Násilí na západních ženách je absolutní nesmysl. Vygooglete si článek o unesených Švýcarech, dočtete se tam ,jak se k nim únosci chovali. Respekt k ženě a především k západní turistce je realitou. JXD samozřejmě tvrdí opak, ale jak mu to vyvrátit. on tam sice nebyl, ale moc dobře to ví. Tečka. Kdo má opačný názor je nebezpečný islámofil.

Nemůžu se zbavit dojmu, že má valná většina diskutujících nutkavou potřebu sdělit světu svůj názor, který se zakládá na na pochybných dojmech z médií. Jakoby se všichni chtěli ujistit, že to tam je opravdu nebezpečné a muslimové zlí atd. Zkrátka typický islamofóbní pohled na nepřátelský Pákistán.

Neoddiskutovatelná realita je, že „nebezpečným“ Balůčistánem projíždějí každoročně tisíce turistů a tato kauza je teprve druhým únosem na této trase. ( Ti Švýcaři byli skutečně daleko od tranzitní trasy, hluboko v Balůčistánu). Statisticky je riziko únosu opravdu minimální, to je prostě fakt. A srovnávat jej s rizikem smrtelné havárie na D1 může opravdu vypadat scestně…

Karel
Ivan:

Proč je nesmyslné srovnávat riziko na D1 a v Balučistánu zcestné?
Já myslim, že je naopak potřeba takováto srovnání dělat často a všude.
Člověk, kterej se bojí jet do exotické země a nebo sednout do letadla a pak se v autě nepřipoutá je u mně k smíchu (mimochodem daleko větší rizko v těhle zemích je právě při dopravní nehodě, jak se minulý týden v Himalájích opět potvrdilo)

Yarda

Hola Ivane, hezky, pravdivy a naucny clanek:-) nenech se odradit lidmi kteri s nim nesouhlasi:-) a pokracuj . Zdar Yarda

jedi

No hlavne milana by som rad stretol osobne… by splasol))) vsade len bol ale nepracoval.. fiktivne meno milan a hanba cestovatela chudaka setrilka…

samopal

Komu stoji pero?

Roman

Naprosty souhlas s p.Brezinou. Lidi verte cloveku ktery opravdu ma s danou lokalitou skusenosti,nez cloveku ktery tam nikdy nebyl. Coz je mozna skoda,protoze z vlastni skusenosti vim,ze kdyby p.Dolezal nekdy v Pakistanu byl,tak by mu tak zachutnal mistni hasis,ze uz by se zrovna on stama nikdy nevratil 🙂 .

JIŘÍ

VÁŽENÝ PANE BŘEZINO, ČLÁNEK MI PŘINESL POUČNÉ INFORMACE. ALE V ZÁVĚRU JSTE SE V MÝCH OČÍCH DOSTAL NA ÚROVEŇ J.X. DOLEŽALA SLOVY:“ Voličům Miloše Zemana stačí ke štěstí ovar, levné pivo z Lidku a reflexově senzacechtivě podaná balúčistánská reality show.“ DOPUSTIL JSTE SE HRUBÉ PAUŠALIZACE. PRVÁ SLOVA, CO MNE NAPADLA BYLA: AUTOR JE VŮL. OMLOUVÁM SE, ALE UŽ SE TA MYŠLENKA NEDÁ VZÍT ZPĚT. MOHU VÁS UJISTIT, ŽE JAKO VOLIČ M. ZEMANA KE ŠTĚSTÍ NEPOTŘEBUJI OVAR, ANI PIVO, A BULVÁRNÍ ČASOPISY TYPU „TŘESKY BLESKY“ UŽ VŮBEC NE. MEZI NÁMI JE HODNĚ SPOLUOBČANŮ, KTEŘÍ NEVÁHAJÍ VYHODIT PENÍZE ZA TAKOVÝ ŠKVÁR JAKO JE BLESK, REFLEX, ŠÍP AP. UJIŠŤUJI VÁS, ŽE TIHLE LIDÉ JSOU VOLIČI NEJEN M. ZEMANA, ALE VŠECH MOŽNÝCH KANDIDÁTŮ A STRAN. DOKONCE I VOLIČI VAŠEHO FAVORITA, PŘESTO, ŽE JEN TUŠÍM, KTERÝ TO JE. NAPŘÍŠTĚ PROSÍM NESNIŽUJTE ÚROVEŇ VAŠICH ČLÁNKŮ TAKOVÝMI „HOVADSKÝMI“ VÝROKY.

dana bernatova

Pane Brezino Vas clanek jsem precetla jednim dechem.Staram se o lezici maminku tedy necestuji.Moje smula.Ale myslim si ze vy jako chlap mate v techto zemich jiste jiny respekt nez kterakoliv zena.Mam dorustajici vnucky a jsem stastna ze nezijeme v zemi kde musi chodit zeny zahalene jako mumie.Proste jak se rika jiny kraj jiny mrav.Dana

Ivan
dana bernatova:

Možná vám nedochází, že mnohé ženy se na ulici zahalí samy od sebe, zrovna z toho důvodu, z kterého mnohé evropanky neodkládají vrchní díl bikin. Prostě by si připadaly nepříjemně.

Jana

Je Vam znamo, ze pam Brezina nema cisty trestni rejstrik?

PaV

Redakce uzavřela diskusi pod článkem Breziny, v němž tento nejslavnější český bulvárně – pornografický žurnalista a cestovatel, s vydatným supportem censorky Hedvábné Stezky Katky Smolové, parazitoval na neštěstí Hančí & Tončí, urážel v diskusi oponenty, zneužíval jejich nicky a vystupoval i pod smyšlenými jmény.
Dovolte mi, abych poděkoval dojatě všem soudným a slušným cestovatelům, kteří se tomuto parazitování a promotování výroků „Balúčistán bezpečnější Dejvic“, „Únos je jen muslimská „pohostinnost““ či „Do Indie JEN za 100 USD“ Brezinovi a Katce Smolové odvážně postavili.
Odpor trvající několik měsíců byl nakonec přes urputnou censuru Smolové, Breziny & Co. úspěšně završen.
Ještě jednou Díky Vám!

Hanka
PaV:

ano a je moc dobře, že jsme společně s vámi vytrvali, bylo mi potěšením!

PaV
Hanka:

Byli jste všichni opravdu skvělí. Když jsme se zpočátku do sebe s Brezinou zaklesli, čekal jsem, že ostatní utečou – aby se někdy někde na autogramiádě na ně káravě nepodíval…
Jsem opravdu potěšený, že Vám i dalším Hančí & Tončí – a zneužívání jejich neštěstí Brezinou ve spolupráci s censorkou Katkou Smolovou – nebyly lhostejné. Je to fajn vědět, že občanská odvaha a chuť páchat i dobro okolo nás, nevyprchává:-)
Pan Brezina, jak je vidno, úřaduje dál – a není mu stydno hnojit i na svém vlastním vláknu…

Hanka
PaV:

mě sem přivedl článek o H+T a kdo je Brezina jsem vůbec netušila, holt čtu jiná média, než kam Brezina píše. Ale diskuzi jsem sledovala od začátku denně a vývoj reakcí autora článku mě prostě šokoval.
A to, že si bude, jak jste přesně definoval, hnojit vlastní vlákno, jsem čekala. On totiž nemá klid, dokud nemá pocit, že vše uzavřel on, svým slavným posledním slovem – viz maily na horydoly.
Vypadá to, že onemanshow pokračuje, dobře tedy. Avšak tahle diskuze bude víc na očích

PaV
Hanka:

O Brezinovi jsem neslyšel mnoho let poté, co byl odejit ze všech serioznějších médií, Na TV se snažím nekoukat jak jen to jde, proto ani nevím, že po „odejití“ ještě zvládl se vnutit a parazitovat i na veřejných médiích.
Moderní cestopisy nekupuji, protože už ve chvíli psaní autorem jsou out-of-date. Proto i rád čtu HS, LP a další čerstvé zdroje, když si plánuji další cesty.
Brezinovo zjevení a opanování prostoru demagogií a promotérismem, podporované zuřivě censorkou Katkou Smolovou, bylo pro mne doslova kulturním šokem!
Poctivě jsem kopíroval veškeré výhrůžky censorky Smolové a blahosklonnost k Brezinovu řádění a mám je několikráte uloženy a zazálohovány. Počítám, že až budu mít dostatek času, rozdráždím Brezinu, Smolovou či Hedvábnou Stezku k tomu, aby mne žalovali. A proces budu náležitě publikovat a široce medializovat.
Pokud se nenajde dříve Hančí & Tončí:-) V tom případě vše poskytnu médiím, které určitě za další causu „Brezina“ – nejlavnější český bulvárně-pornografický žurnalista a cestovatel, budou vděčny.
Nečekal jsem, že existují takové lidské hyeny mezi námi. Stejně tak jsem nečekal, že existují naopak tak skvělí lidé, jako Vy, Z ciziny, Borek, Milas a další a další. Kteří se Breziny a Smolové nezalekli a ukázali, kde jsou hranice pro parazity!
Prima začátek víkendu a doufám, že tady často na sebe narazíme.-)

Milan
PaV:

Už dej s Brezinou pokoj trapáku. Cpeš to všude i když už by mohl být klid. Jestli nemáš nic jinýho na práci, tak si ho jdi vyhonit. Všichni už víme, že je Brezina bulvárně-pornografický. Omíláš to jak č..ák pořád dokola. Víme, že se přiživuje na neštěstí těch dvou holek. Už jsi tím zasral každý vlákno. Najdi si holku nebo se dej na nějaký sport. Třeba se uklidníš a nebudeš se ukájet psaním stejných příspěvků pořád dokola. Debile!

PaV
Milan:

Ano, pane Milane-Brezino, polepším se a nechám už Brezinu i Katku Smolovou dál řádti a parazitovat na neštěstí Hančí & Tončí. Jen abyste měl klid a nic Vás nevyrušovalo.
Zkroušeně se omlouvám – a už to kvůli Vám nikdy neudělám:-)

PaV

Ještě jednou Díky Vám! Vy kurvy zajebane.

Hanka
PaV:

nonono, že by opět stejná hra pana Breziny pokračovala zde?

martin černý

Zdravím pán Brezina, napriek tomu, že Jiri X Dolezal pisal bludy, tak vy ste za ním nijako nezaostal a dúfam že po tomto http://www.sme.sk/c/6845376/strelci-zabili-na-severe-pakistanu-deviatich-turistov.html uz naozaj prestanete o Pakistane drístať.

Milan
martin černý:

Jdi už do prdele imbecile. Vy pořád začínáte rýpat a vyvolávat nekončící rozvášněné diskuze. Čeho tím chcete dosáhnout? Že se vám tady pan Brezina bude omlouvat? Jděte si ho radši vyhonit a uklidněte se

Ivan Brezina
martin černý:

On vas do Pakistanu nekdo nuti jezdit? Zustante sedet pod Tatrama, ne?:-))

! van Brezina

Opak je pravdou: Pákistán je stále bezpečnější, nežli Dejvice a útok byl jen projevem „muslimské pohostinnosti“.
Právě s Katkou Smolovou dopisujeme Novou Cestu na Východ.
Proto si ji všichni kupte.
Projedete za iniciací do Indie BEZPEČNĚ ~ a jen za pouhých 99%!
Garantuji JÁ slavný Brezina & Katka Smolová!
Zvládly to ~ podle NÁS ~ i Hančí s Tončí:-)

Ivan
! van Brezina:

Alespoň někoho potěší zhoršení bezpečnostní situace v Pákistánu.
Předpokládám, že kdyby bylo mrtvých ještě víc, byl by to ještě lepší důvod se navézt do I.B.

mtgne
Ivan Brezina
mtgne:

Zdravim geografickeho diletanta, ktery si neumi na mape jednoduse zjistit, ze se to nestalo na pozemni ceste do Indie:-))

Petr D.

V jakési minulé diskusi mě Ivan Brezina osočil, že lžu, když jsem psal, že ve své knize Cesta na Východ (vydáno 1999) záměrně balamutí čtenáře. Takž, milý pane „novináři“ Brezino: na knize je napsáno, že se v ní dočtu, jak se dostat do Indie za 100 dolarů. V knize v kapitole „Cesta do Indie“ pak Vy (a Vaše žena Iva Brezinová coby spoluautorka) mj. píšete:
„Nevěřte naší barnumské reklamě na přední straně obálky Cesty na Východ – za 100 USD se po zemi z Prahy do Indie nedostanete. Tento reklamní slogan jsme si vymysleli jen proto, abychom ke koupi naší knihy nalákali co nejvíc důvěřivých „hejlů“ a pořádně si tak namastili kapsu.“
Čili z toho plyne, že lhář a podvodník, který si dělá z lidí legraci, jste Vy. O kvalitě dalších Vašich informací (nejen ve zmíněné knize, samozřejmě), které nám servírujete jako „odborník na cestování po Asii“, tak lze s úspěchem pochybovat… Styďte se!

Ivan Brezina
Petr D.:

Pane Petre Daubnere (http://www.kompas.estranky.cz), stydet se muzete leda tak akorat vy. Kdybyste totiz nebyl demagog, lhar a totalne nudny suchar bez spetky smyslu pro humor, nevytrhaval byste veci z kontextu. Ctenarum HS byste ferove prozradil, ze ten citat z Cesty na Vychod hned v nasledujici vete pokracuje takto: „Pravda je totiž taková, že po odečtení vízových poplatků byste se i při nejdražší a nejrychlejší variantě měli vejít do maximálně 150 USD při cestě tam a do 130 USD při cestě zpět (autobus z Teheránu do Istanbulu je totiž kupodivu levnější, než při cestě obráceným směrem). O tom, jak náklady na cestu pronikavě srazit, se dočtete dále.“
Ergo: ja sam v textu CNV na sebe „zaluju“, ze za sto dolaru se po zemi do Indie dojet neda. Je tam jasne uvedeno, kolik je realna cena (a pozor, je o celych 50 USD vyssi, cili o tisic korun, tedy o naprosty pakatel).
Ten cely blok o sto dolarech je jasna a priznana nadsazka (proto ti „duverivi hejlove“ a „barnumska reklama“), coz je z textu patrne i tomu nejvetsimu hlupakovi. Vam to patrne neni. Respektive to o te nadsazce samozrejme dobre vite, ale ve snaze mne zadupat do zeme jako spravny demagog citujete jen tu cast meho textu, ktera se vam hodi do kramu, aby to vypadalo ze to myslim vazne.
Ale ja vam samozrejme rozumim – vy jste si kdysi nasi knizku koupil, nekam jste podle ni vyjel a ted se na svych strankach vydavate za nejvetsiho znalce sveta po Kristofu Kolumbovi a nabizite tam dokonce i jakesi „cestopisne prednasky“. A vase vseznalkovstvi vam kazi jedina vec: ze kdyby se vam nedostala do ruky moje kniha, sedel byste jeste dnes doma na zadku a stoural se v nose. Proste obycejna nizka a podla zavist, ze jste byl az druhy, vy intrikansky Salieri:-)). Proste citujte cely smysl citatu, at zase nevypadate jako trouba. A kupte si pripravovane treti vydani CNV, at se ode mne zase trochu poucite kam vyrazit:-))

Ivan Brezina
Ivan Brezina:

Jen jeste detail: pisu, ze „při nejdražší a nejrychlejší variantě měli vejít do maximálně 150 USD“. Pokud Daubnere rozumite zakladni vyrokove logice, snad vas vy „pane cestovateli“ trkne, ze jinymi slovy rikam: „pri levnejsi a pomalejsi variante cena pozemni cesty do Indie spadne vyrazne pod 150 USD“. Ale jo, jestli chcete, muzeme se tu hadat o desetikorunu:-)). Jen bych rekl ze jste trapnej zavistivec, co sam zadneho pruvodce nikdy nenapsal.

veronika
Ivan Brezina:

Já můžu za sebe říci, že mě vaše kniha o Sri Lance před
několika lety tak strašně pomohla a podnítila k její návštěvě, že můžu jen říci – neřešte spory po mailu!
Byla to tehdy jediná taková skutečně prožitá výpověď o té zemi + rady kolem a myslím, že „chytrému napověz – a on si z toho vybere“ -ne že bych se měla za nějak chytrou! Ale užili jsme si to – taky díky vaší knize.

Irena
Ivan Brezina:

pardon, ale Kryštof 🙂

Peta

Ten Dauby se fakt vyjadřuje jako hlupák. Nadsázka v Brezinově formulaci je přece úplně zřejmá. Do Indie jsem jel po zemi dvakrát, poprvé to zvládnul za cca 110 dolarů, podruhé asi za 125. Rozdíl je to minimální, a Brezina to v knize říká úplně jasně. Že by Dauby neuměl číst?

Kalimero

Petr D. je trapnej!

Roman

Tak co vy ted? vy protiBrezinovci !!!! Jeste stale radsi pojedete do Egypta nez do Pakistnu???? Jen jedte na takove blbecky tam ted presne cekaj -budete se jim hodit !!!!!!

Libor

Ty blbecku Romane, jed si do Pakistanu. Nejlepe do toho base campu, kde zabili velke mnozstvi horolezcu.

Jeňýk
Libor:

Ty blbečku Libore, jeď si do Egypta nebo do Sýrie, třeba si tam užiješ mačety a bojový plyny.

Libor
Jeňýk:

Ty jsi tedy blbecek, kdyz mas nick s takovymto pravopisem. Je zajimave, ze doposud tu nikdo s timto nickem neprispival, tedy tipuju, ze je to dalsi klon Breziny. V Syrii jsem uz byl, kdyz tam bylo bezpecne. Do Egypta jsem cestu nikdy neplanoval.

Roman

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Jeňýk
Roman:

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Petr D.

Nadsázka, Ivane Brezino, je samozřejmě z uvedené věty zřejmá. To ale nic nemění na tom, že jste podvodník, protože obal knihy říká něco jiného. Čtenář si tu knihu koupí i třeba podle toho obalu a teprve tam se doví, že to byla legrace… Čili jasný podvod, ajestli malý nebo velký, na tom nesejde. Podle mě to o něčem vypovídá. Nenimral bych se v takových detailech, ale to Vy jste si začal, když jste mě v jakési diskusi označil za lháře. Jinak v Indii jsem byl dříve, než ta Vaše kniha vyšla. Koupil jsem si jí, přečetl, ale že bych podle ní někam cestoval, to snad ani ne. A i když nejsem povrchní všeználek jako Vy a nechci Vám bořit Vaše nabubřelé sebevědomí, které je evidentně bezbřehé, troufnu si říct, že jsem toho procestoval víc než Vy, a rozhodně ne jen v Asii. Ještě bych Vás, „pane novináři“, rád upozornil, že ve slově Kryštof se v češtině píše ypsilon. Více asi není třeba se o Vaší osobě rozepisovat, o Vaší intelektuální úrovni a míře neslušnosti svědčí Vaše komentáře více než dostatečně.

Ivan Brezina
Petr D.:

Ted jste ze sebe pred ctenari HS udelal uz uplneho troubu, Petre Daubnere. Obal Cesty na vychod rika 100 USD, obsah pak vecne popisuje, jak se do Indie po zemi dostat za cca 130 USD nebo spis mene (jeden z ctenaru vyse popisuje, ze to projel za 110 USD, moje manzelka to dvakrat zvladla za 85 – 90). Takze se tu detinsky hadate o cca 260 Kc – v situaci, kdy se ceny lokalni dopravy neustale meni, na coz v knize jasne upozornuju. Cili jakypak „podvod“? Jakapak „legrace“? Vic myslim netreba dodavat, nazor na vasi demagogii si udela jiste kazdy sam. Ala jasne, vycitejte mi preklep ve slove Krystof a kricte tu ze jste toho procestoval vic nez ja:-)). Pokud si myslite, ze smyslem cestovani je vytahovat se na ostatni ze jste toho projel vic nez oni, je mi z vas smutno. Zjevne jste totiz nepochopil, ze na cestach jde o neco uplne jineho nez loveni rekordu a machrovani kde vsude jste byl, vy brouku Pytliku. Cestu na vychod III., ktera co nevidet vyjde, si rozhodne nekupujte. Je totiz urcena inteligentnim a premyslivym lidem, ne frajirkum a omezencum pro ktere je cestovani jen zpusobem jak si honit ego.

mojmir

Březino si namysleny egoisticky clověk co urází lidi co volí nekoho jineho než on.Tahni …vsak viš kam a už se nevracej!!!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí