Archeologové objevili v Mexiku obrovskou jeskynní galerii

Archeologové objevili v Mexiku obrovskou jeskynní galerii

Archeologové objevili na pět tisíc maleb v 11 jeskyních a stržích pohoří Sierra de San Carlos poblíž Tamaulipas Burgos. Obrazy s motivy antropomorfními, zoomorfními, astronomickými a abstraktními vytvořily podle vědců tři skupiny lovců sběračů, jejichž historie sahá až do předkolumbovské éry.

„Obrazy jsou důležité, protože jde o prví dochované výtvory předkolumbovských kultur v této oblasti,“ uvedl šéf archeologického výzkumu Gustavo Ramirez. Malby přibližují aktivity kočovných lovců, kteří se pravděpodobně v jeskyních shromažďovali k rituálním a náboženským obřadům. Kromě lovu dokumentují porozumění astronomii, náboženské představy tvůrců a zachycují i faunu a vegetaci.

Archeoložka Martha Garcia zkoumala archivy, kroniky a zprávy z koloniální doby, aby se pokusila identifikovat potenciální autory jeskynních maleb, ale marně.  Skupiny, které obývaly hory v této oblasti, jsou známy pouze podle přezdívek, které jim dali dobyvatelé, řeholníci a jejich indiánští průvodci.

„Tyto skupiny unikaly španělské vládě dvě století, protože uprchly do pohoří Sierra Carlos,“ řekla Garcia BBC. Španělé se nechtěli za těmito domorodci trmácet do hor, aby je evangelizovali, ale vypsali odměnu 25 pesos za skalp a 60 pesos za zajatce, takže byly postupně tyto skupiny vybity. Malby jsou tak jediným zdrojem informací o jejich autorech.

Článek vyšel také na webu National Geographic Česko. Další zajímavé články a krásné fotogalerie uspokojí touhu stále něco objevovat i na webu. National Geographic Česko redakčně spolupracuje s www.HedvabnaStezka.cz. Přečtěte si také článek Alternativní svět existuje přímo na Zemi, tvrdí část vědců.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: