HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Anthony Fiala – fotograf bývalého prezidenta Roosvelta

Anthony Fiala – fotograf bývalého prezidenta Roosvelta

Nejprve se neúspěšně pokoušel o dobytí severního pólu, poté americký cestovatel zamířil do Jižní Ameriky, kde procestoval 1600 kilometrů.

FIALA Anthony (* 19. 9. 1869, Jersey City Heights, New Jersey, USA, † 1950) – americký fotograf a cestovatel, účastník polárních výprav a cest do Jižní Ameriky

Americký milionář John Ziegler se hodlal proslavit financováním výprav k severnímu pólu. V červenci 1901 se s jeho štědrou podporou vydala z Osla k severu padesátičlenná expedice, kterou vedl E. Baldwin. Na lodi America doplula k Zemi Františka Josefa, kde přezimovala, ale na jaře 1902 už nepokračovala v plánované plavbě k severnímu pólu (snad pro rozpory mezi americkým vůdcem výpravy a norským velitelem expediční lodi) a vrátila se bez jakéhokoliv úspěchu.

Ze severního pólu do Jižní Ameriky

Ziegler se nevzdával a o dva roky později (10. 7. 1903) vyslal na sever novou výpravu. Tentokrát ji vedl Anthony Fiala, u něhož můžeme předpokládat české kořeny. Jako kavalerista se účastnil roku 1898 války o Portoriko. Předešlé (Baldwinovy) expedice se účastnil jako fotograf. S lodí America obeplul sever Evropy do Archangelska a odtud zvolna doplul k mysu Flora na Zemi Františka Josefa. Přezimoval v Teplickém zálivu, ale opuštěná loď zmizela ve sněhové bouři v lednu 1904 i s velkou částí zásob. Na konci polární noci se Fiala dvakrát vydal s početnými skupinami na saních se psím potahem, ale i s poníky, za mys Fligelyho.

Fiala marně čekal na pomocnou výpravu a musel podruhé přezimovat na Zemi Františka Josefa. V polovině května 1905 se vydal na saních k severu, ale pronikl jen k 82° severní šířky. Z Teplické zátoky se vypravil na jih. 30. května 1905 naložila Fialovu posádku loď Terra nova a dopravila členy nepříliš úspěšné výpravy z polárních končin.

V roce 1914 se Fiala zúčastnil jihoamerické výpravy, aby jako fotograf zaznamenal objevitelské a především lovecké úspěchy bývalého amerického prezidenta Theodora Roosevelta. Spolu s brazil­ským badatelem Rondônem pro­cestovali 1 600 km v oblasti Mato Gros­so a pomohli k poznání řeky Madeira a jejího přítoku Aripuana (též Roosevelt).

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: