Alexander Henri Mouhot – objevitel středověkého města Angkor

Alexander Henri Mouhot – objevitel středověkého města Angkor

Učitel francouštiny, přírodovědec a fotograf, prováděl výzkumy v jihovýchodní Asii, převážně v Laosu. V Kambodži objevil středověké město Angkor.

MOUHOT Alexander Henri (* 15. 5. 1826, Montbeliard, Francie, † 10. 11. 1861, Naphan, Laos) – francouzský přírodovědec a cestovatel, objevitel města Angkor

Nadšený přírodovědec Henri Mouhot odešel v osmnácti letech jako učitel francouzštiny do carského Ruska; učil v Sankt Petěrburgu, na Krymu i v Polsku, během několika let procestoval celou Evropu. Roku 1851 se usídlil v Londýně, kde jej zaujala především zoologie, ale také tehdejší novinka – daguerrotypie, jedna z předchůdkyň moderní fotografie. Během londýnského pobytu se Mouhot také oženil se vzdálenou příbuznou cestovatele M. Parka. Londýnská studia se mu protáhla na více než šest let.

V roce 1858 vyplula z Londýna do jihovýchodní Asie expedice organizovaná londýnskou zoologickou společností a také Královskou zeměpisnou společností. Během následujících tří let procestoval Henri Mouhot značnou část Siamu (nyní Thajsko), KambodžeLaosu. Zkoumal především takřka neznámou flóru a faunu, nicméně největší úspěch mu přinesl jiný objev: v kambodžských pralesích nalezl roku 1859 ruiny města Angkor, sídla středověké kambodžské říše, vyvrácené Thajci (roku 1431). Ani Mouhot sám netušil, jak je město velké – rozkládá se totiž na ploše několika desítek km2, v jeho době téměř úplně zarostlé tropickým pralesem.

Henri Mouhot zemřel na tropickou horečku při svých výzkumech v Laosu, kde je také nedaleko královského města Luangprabang pohřben (o zřízení hrobu se zasloužil ÚGarnier). Mouhotovy zápisky byly vydány posmrtně, v Paříži roku 1863, pod názvem Voyage dans les Royaumes de Siam, de Cambodge, de Laos et autres parties Centrales del Indo-Chine. Až téměř sto let po Mouhotově smrti vyšlo najevo, že přece jen nebyl prvním Evropanem, který spatřil Angkor: již roku 1550 se sem dostal portugalský mnich Diego C. Couto. Jeho podrobný popis opuštěného Angkoru ale zůstal přes čtyři sta let kdesi v archivech.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Nejširší nabídku průvodců a map Kambodži (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí