Africká perla jménem Uganda ukrývá poslední populace horských goril

Africká perla jménem Uganda ukrývá poslední populace horských goril

Winston Churchill nazval Ugandu nejkrásnější perlou Afriky. A opravdu nepřeháněl! Horské gorily jsou absolutní top místní fauny a setkání s nimi v NP Bwindy je setkáním, na které se nezapomíná. Uganda však nabízí i více. Šimpanze v džungli, lodní safari v NP Queen Elizabeth, kde můžete pozorovat zvířata opravdu na dosah ruky, třeba na kanále Kazinga, který nabízí největší koncentraci hrochů na světě! Navštívit můžete i jezero Edwardovo, Georgeovo i legendární Viktoriino, odkud pramení Nil. Milovníky hor a treků láká pohoří Ruwenzory, kde se podle legendy zrodil měsíc!

Goril horských zbývá méně než sedm set, takže pro přežití tohoto poddruhu je důležitý každý jedinec schopný reprodukce. O to významnější jsou výsledky genetické analýzy, která odhalila, že jedna ze dvou zbývajících populací je o desetinu menší, než zoologové doufali. Horské gorily žijí také na území pohoří Virunga na hranicích Ugandy, Rwandy a Demokratické republiky Kongo. Gorily v pohoří Virunga jsou zvyklé na lidi, takže se dají poměrně spolehlivě spočítat.

Správa národního parku v Bwindi v Ugandě umožňuje lidem tyto gorily navštívit v bezprostřední blízkosti. Každý den se vydávají malé skupinky lidí do hor a je jim umožněno pozorovat gorilí rodiny téměř na dosah ruky. Poplatky za tuto návštěvu jsou pak použity na jejich ochranu.

Pohoří Ruwenzori

O bájném „Měsíčním pohoří“ kolovaly legendy od dávnověku. Již Ptolemaios ve druhém století našeho letopočtu se zmiňuje o „Horách měsíce“, ležících někde v samém srdci Afriky. Když během své poslední expedice do Afriky v roce 1888 tábořil cestovatel Henry Stanley na vlhkém a zamlženém jihozápadním břehu Albertova jezera, najednou se mu naskytl vzácný pohled. Mlha se odsunula a před Stanleym se začal vynořovat „krásně stříbrný oblak prapodivného tvaru, který najednou získal podobu vysoké zasněžené hory„.

Až naše dvacáté století dovolilo skutečně nahlédnout do samotných hor. V roce 1906 se Duke of the Abruzzi, věhlasný italský horolezec, stal prvním člověkem, který odkryl světu opravdovou tvář tajemných hor. Velkoryse pojatá expedice, čítající přes 400 členů, byla tehdy daleko početnější než obyvatelé vesniček na míle daleko. Místní domorodci nazývají pohoří Ruwenzori, „Hory, kde se rodí déšť“.

Do Ugandy za horskými gorilami se můžete vydat s CK LIVINGSTONE.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: