Africká abstrakce v Knihkupectví Řehoře Samsy

Africká abstrakce v Knihkupectví Řehoře Samsy

Nevelká kolekce současných malířů středního věku ze Zimbabwe, prezentovaná v prostorách Knihkupectví Řehoře Samsy v Praze, je excelentní ukázkou národního typu moderní africké abstrakce v pojetí tří různých, individuálních, ovšem generačně blízkých autorů.

Moderní africké umění se již několik desítek let bouřlivě vyvíjí, přetavuje předchozí zažité umělecké vzory, hledá nové cesty, čerpá  inspiraci v globálním světě, je nadále silně ovlivněno samotnou vnitřní imaginací autora a v tomto tisíciletí dostalo řadu nových impulzů z mezinárodní konfrontace ve světových galeriích od New Yorku, přes Paříž, Londýn, Singapur a Tokio. Jeho prodejnost a přesun do soukromých sbírek je pak podporován řadou aukcí moderního afrického umění v New Yorku, Londýně, Paříži a Johannesburgu.

DAVID CHINYAMA, narozen v Harare 1978

Na dráhu malíře se cílevědomě připravoval již od dětství. Přes nesouhlas rodiny absolvoval Peter Birch School of Art v Harare, dále přešel na proslulou hararskou polytechniku a formální malířské vzdělání zakončil jako student na Visual Art School v Harare  v  roce 1998. Během několika následujících let se dostal mezi skupinu progresivních zimbabwských autorů a obdržel i pozvaní na studijní pobyt do USA. V roce 2004 obdržel národní uměleckou cenu NAMA v oboru vizuální tvorby a dostal se do popředí zájmu moderních uměleckých galerií specializovaných na africké umění v USA. Průběžně také vystavoval v JAR , Velké Británii, Německu a ve Francii. Škála jeho výtvarného projevu je široká, od abstraktní krajiny po mnohabarevné kompozice či stylizované postavy. Je vysoce hodnocen pro svou barevnou škálu a vyváženost kompozice. Na pozvání galeristů v Německu a Paříži vede od roku 2010 v těchto státech i specializované workshopy. Dále byl vystavován v Senegalu, Keni, Botswaně, Jižní Korei a v České republice (Galerie Emila Juliše, Born in Zimbabwe 2010).

BATSIRAI MUSKWE, narozen v Harare 1974

K profesionální malířské tvorbě se dostával postupně, je totiž i vynikající grafik. Ve plejádě afrického abstraktního umění se vypracoval na pozici předního představitele zimbabwského symbolismu, který obohacuje a umocňuje výběrem jasných barev a nápaditou kompozicí, což z obrazů činí nezaměnitelné mistrovské artefakty. Vystavoval ve Velké Británii, Číně, Japonsku, Švýcarsku, JAR, Botswaně a v České republice (Galerie Emila Juliše, Born in Zimbabwe 2010).

PERCY MANYONGA, narozen v Goromonzi, 197..?

Pochází z Matabelska, kde dostal i základní vzdělání. Svůj výtvarný talent uplatnil až po přestěhování do Harare, kde bylo nabídnut tříroční trénink na BAT Visual Arts Studios spadající pod Národní galerii a postupně se inspiroval tvorbou Hilary Kashiri, Helen Lieros či mozambického umělce  Malangatana Ngwenyy. Často zobrazuje přírodní motivy, následky lidského konání či osudná rozhodnutí. Jeho obrazy mají mimořádnou poetiku a hluboce promyšlené názvy. V České republice výrazněji prezentován dosud nebyl, jeho obrazy se však nacházejí v dvou soukromých sbírkách v republice.

Obrazy zapůjčila: Marie Imbrová (www.imbrova.cz.cc, marie.imbrova@post_cz)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: