19. ročník Festivalu indického filmu– Aamir i Forrest jeden jest…

<strong>19. ročník Festivalu indického filmu</strong><strong>&#8211; Aamir i Forrest jeden jest…</strong>

Indický kandidát na filmového Oscara, remake slavné filmové klasiky a další zajímavá díla indické kinematografie jsou na programu 19. ročníku Festivalu indického filmu, který hostí od 12. do 15. října tradičně pražské Kino Světozor.

Když jsme před devatenácti lety poprvé promítli pět bollywoodských filmů českému publiku, tím tehdy nejpopulárnějším žánrem byly tzv. masala movies,“ říká Radim Špaček, režisér a umělecký ředitel festivalu. Jak je všeobecně známo, masala znamená směs různých koření a zmíněným filmům se tak říkalo, protože obsahovaly všemožné ingredience – romanci, napětí, humor, písničky s tanečními čísly i povinný happyend. „Někomu to možná připadalo jako dort od pejska a kočičky, ale zároveň byly ty filmy neuvěřitelně pestré a nepodobaly se ničemu jinému na celém světě,“ dodává s úsměvem Špaček. „Po téměř dvou dekádách se změnil samotný Bollywood, změnil se i způsob, jakým se k nám filmy dostávají a jak je vnímáme. Dalo by se říct, že se oklikou vracíme k principu masaly – nabídka našeho současného festivalu je rozmanitá, jako kdysi bývávaly ty nejúspěšnější bijáky,“ pokračuje. Během existence festivalu se totiž v programu napevno usadily i filmy jiných žánrů a regionů – např. dokumenty, experimentální, artové, queer, sociálně kritické, bengálské, tamilské, nepálské, dokonce i pákistánské.

Náš festival je jako bonboniéra – nikdy nevíš, co ochutnáš, ale u nás si vybere každý,“ uzavírá svou pozvánku jeden ze zakladatelů festivalu. Tímto spojením se také odkazuje na jeden z festivalových hitů – těšit se totiž můžete na zbrusu nový bollywoodský remake Forresta Gumpa (Laal Singh Chaddha)! Kromě hvězdy Aamira Khana, který se představí v hlavní roli, se ve svých filmech dále ukážou i další bollywoodské hvězdy, jako například Alia Bhatt, Amitabh Bachchan, Rajkumar Rao nebo Ayushmann Khurrana a další. Velkým hitem bude jistě i indický kandidát na cenu za Nejlepší cizojazyčný film nadcházejících Oscarů (Poslední filmové představení).

Atmosféru Indie bude po dobu konání festivalu doprovázet například indické jídlo nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“. K indické kultuře neodmyslitelně patří tanec a proto v pátek 14. října proběhne tradiční Bollywood party ve Futurum Music Club v centru Prahy.

Festival má také facebookovou událost, kde s blížícím začátkem přibývají zajímavosti a detaily k filmům: www.facebook.com/events/3141233872806549

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí