12. ročník festivalu argentinského filmu v Praze!

12. ročník festivalu argentinského filmu v Praze!

26. – 30. 10. 2023 proběhne v pražské Lucerně již 12. ročník argentinského filmu – Cine Argentino. Jedná se o událost, která se stala zjevným symbolem spřízněnosti argentinské a české kultury. Kulturní tradicí, jež nás sbližuje a připomíná nám, že nejsme na této cestě sami a nezáleží na tom, odkud pocházíme

Vzdálenosti, kilometry, hranice, kontinenty, oceány, jazyky. Hodně věcí může lidi a národy rozdělovat. Ale stejně tak je mnoho věcí, které nás mohou sbližovat, vzájemně přitahovat a způsobit, že vzdálenost nebude tak velká a že zjistíme, že jsme si bližší, než jak se nám zprvu zdálo.

Film, jako kulturní projev národa, je oknem, kterým můžeme nahlédnout na jiná místa a přenést se v čase. Umožňuje nám na okamžik vyhlédnout ven a vidět jinou skutečnost, která nám nejprve může připadat vzdálená, ale jen zdánlivě. Není to jen tím, že ve filmu jsou zachyceny životní příběhy, milostné historky, smích a pláč, smrt. Ale jde, v neposlední řadě, o vyjádření lidské duše, která nezná hranic.

Festival argentinského filmu patří již k tradičním kulturním akcím pražského podzimu. Letos se koná již po dvanácté a po dobu své existence si vytvořil pevnou diváckou základnu, která pravidelně přináší různé tituly argentinské kinematografie posledních let.

Cine Argentino 2023
Cine Argentino 2023

Jaké filmy se budou promítat

Ani v letošním ročníku nebude nouze o zajímavé filmy. Diváci budou mít možnost v krásném prostředí kina Lucerna zhlédnout celkem šest celovečerních snímků, dva krátké filmy a jeden dokumentární film,“ řekl dramaturg festivalu Jan Rybář. „Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 26. října 2023 v pražském Paláci Lucerna a prvním filmem, který diváci uvidí, je snímek Argentina 1985 v hlavní roli s Ricardem Darínem a Petrem Lanzanim.“

Zahajovací film Argentina, 1985. je inspirovaný skutečným příběhem Julia Strassera, Luise Morena Ocampo a jejich mladým právním týmem. Tito nepravděpodobní hrdinové se ocitnou v bitvě připomínající souboj Davida s Goliášem. Při permanentním ohrožení se totiž odváží vyšetřovat nejkrvavější diktaturu Argentiny. Navzdory všemu a v závodě s časem se pokoušejí dosáhnout  spravedlnost pro oběti vojenské junty.

Ve filmu Moje smrt, moje pravidla jsou María (Natalia Oreiro) a Javi (Diego Velázquez) celoživotní přátelé. Již více než rok pociťují ale  vzájemné odcizeni. Když María utrpí nehodu, při níž se ocitne na pokraji smrti, oba přátelé  se znovu setkají a zjistí, že se vždycky milovali. Javi se nyní musí rozhodnout, zda bude pokračovat v novém životě včetně nové přítelkyně, nebo vsadí na starou lásku, která může ale každou chvíli zemřít.

V dramatickém snímku Almamula utíká mladý Nino před homofobními útoky a přestěhuje se do venkovského domu uprostřed lesa, kde straší Almamula, netvor, který odnáší ty, kdo se dopustili tělesných hříchů. Ve světě šeptandy, nevyřčených tužeb a modliteb vyplouvají na povrch Ninova zvědavost a zakořeněné instinkty.

Hlavní protagonistkou filmu Jeden běžný zločin je Cecilia, učitelka sociologie, která žije sama se svým malým synem. Jedné deštivé noci zaklepe na dveře Kevin, dospívající syn její hospodyně. Cecilie se bojí Kevina pustit dovnitř a druhý den je chlapcovo tělo nalezeno v řece. Okolí obviní z vraždy teenagera policii a nejchudší částí města otřásají sociální nepokoje. Cecilii, kterou trápí špatné svědomí, začne pronásledovat chlapcův duch.

Film Deníky blízkosti je jako vytržený z červené knihovny. Odehrává se v sedmdesátých letech a je to napůl thriller, napůl psychologická studie toxického vztahu dvou žen, lékařky a zoufalé těhotné ženy, která u ní hledá pomoc.

Ve filmu Záskok se univerzitní profesor literatury Lucio angažuje jako učitel ve čtvrti na okraji okrajové oblasti buenosaireské aglomerace. Bude zde muset využít veškerou svou vynalézavost, aby mohl vést výuku, a zároveň překročit nejrůznější morální hranice a společenské předsudky při pokusu zachránit Dylana, svého oblíbeného studenta, kterého pronásleduje skupina narkomanů toužících po pomstě.

Krátký film Příběh z Ohňové země (Twakana Yagan) pojednává o komunitě, potomcích předků, kteří zde žili již více než 8 000 let. Stařičká Catalina Yaga vzpomíná na zpěv svého dědečka Asinawensis. Její synové Victor a Roberto Vargasovi se vydávají na koních na cestu z domorodé rezervace, kterou nyní obývají, přes břehy kanálu Onashaga, aby hledali odkaz svých předků.

Další krátký film Viva Česko nám představí českou komunitu ze spolku Český dům v Lanúsu. Vypráví příběh lásky dvou teenagerů v českém folklorním baletním souboru. Byl natočen za spolupráce členů komunity, ukazuje typické prvky české kultury a jejich přenesení do Argentiny, včetně tradičního „pálení čarodějnic“.

Dokumentární film Camino eterno bude uveden ve španělštině  s pouze  anglickými titulky. Je to dokument o astronomických pozorovacích místech v Argentině a je produkován planetáriem Ciudad de La Plata.

Filmy ve španělském znění s českými titulky a anglickými a českými titulky. Film Argentina 1985 bude promítán pouze s českými titulky.

Podrobný program a více informací o filmech si můžete přečíst v tomto odkaze. Nezapomeňte také sledovat aktuální dění na Facebooku. Vstupenky na všechny filmy stojí 139 Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: