ZERMATT MARATON jedinečný závod po vrcholcích Alp

ZERMATT MARATON jedinečný závod po vrcholcích Alp

Krásné prostředí švýcarských Alp láká každým rokem stále více a více vyznavačů extrémních horských běhů. Zdolání alpských velikánů je snem každého běžce, který si našel oblibu právě v běhání na horách. A právě Zermatt marathon je jedním z velkých lákadel!

Každým rokem pořadatelé oznamují, že účast na tomto závodě stoupá a stává se prestižní záležitostí i pro ty největší hvězdy, specialisty a vyznavače alpinismu. V roce 2015 se celého závodu zúčastnilo na 900 běžců a běžkyň prakticky z celého světa. Závod láká také početnou skupinu fanoušků a diváků, kteří si jako bonus odnášejí nádherný pohled na krásné panorama Alp.

Závodníky čeká ohromující výhled na Matterhorn

Start celého závodu je v nejhlubším údolí St. Niklaus ve výšce 1116 metrů nad mořem. Odtud běžci a běžkyně postupně vystoupají do výšky 1616 metrů nad mořem do Zermattu, po kterém je celý závod pojmenován.  Právě z uvedeného místa je úchvatný výhled na vrchol všech vrcholů, a to Matterhorn. Po zdolání tohoto krásného místa závodníci pokračují k vysněnému cíli, jenž na ně čeká v nadmořské výšce 2582 metrů nad mořem v místě zvaném Riffelberg. Celkově všichni zdolají převýšení 1469 metrů, což je úctihodné. Jako odměna za vyčerpávající běh a neskutečnou dřinu, se jim dostává úchvatný pohled na krásnou krajinu švýcarských Alp.

Kromě Zermatt marathonu je součástí závodu také Ultra Zermatt Marathon o délce 45,595 km. Když běžci v rámci Zermatt marathonu protnou cílovou pásku na Riffelbergu, tak závodníkům běžící Ultra Zermatt marathon chybí do cíle ještě 3,4 kilometrů a hlavně zdolání strmých 514 výškových metrů. Dosažení cíle však opravdu stojí za tu námahu. Pohled na Gornergrat ve výšce 3089 metrů nad mořem, je unikátní a nezapomenutelný.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

V závodě se prosazují i mnozí čeští závodníci

Vítězi posledního ročníku v roce 2015 se stali v mužské kategorii Tommaso Viccina z Itálie, který celou trať zdolal za neuvěřitelných 3:01:51 hodin. Mezi ženami byla nejrychlejší domácí závodnice Martina Strählová v čase 3:21:38 hodin. Závodu se samozřejmě zúčastňují i Češi. V ženách se Kateřina Matrasová umístila na krásném 25. místě s časem 4:01:26 hodin a jen deset minut za ní zaostala Zuzana Krchová na celkovém 31. místě. Ještě lépe si vedli čeští muži. Výborný vytrvalec a český reprezentant Petr Pechek doběhl v čase 3:12:27 hodin na výtečném 11. místě. V první padesátce doběhli ještě Tomáš Lichý a Jan Mrázek.

Švýcarské Alpy nejsou jen doménou lyžování, ale stávající se i oblíbenou mekkou mezi běžci, kteří hledají nové výzvy při horských bězích. Tady mají jedinečnou příležitost běhat v nádherném prostředí hor a ještě se kochat jejími krásami. V sobotu 2. července 2016 se uskuteční již 15. ročník ZERMATT marathonu a příležitost zažít vše, co bylo napsáno.

Zermatt Marathon očima závodníka

Co se mi ale na Zermatt maratonu nejvíc líbilo byly výhledy na Matterhorn a okolní příroda. Sice jsem neměl při závodě čas se rozhlížet, ale i tak jsem to vnímal a bylo to super.
Další pozitivní věcí byla bezchybná organizace. Když mělo být při závodě teplo, tak organizátoři přidali na trať i několik občerstvovaček navíc oproti původnímu rozpisu. Další dobrou věcí bylo vybavení občerstvovaček, například na pěti občerstvovačkách byly k dispozici energetické gely. To rozhodně není na závodech běžné…“ popisuje svůj zážitek Petr.

Kompletní informace o závodě najdete na www.zermattmarathon.ch.

Grand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí