Doprava

Doprava do země

Z Prahy lze letět se společností ČSA nebo SmartWings do Soluně, možné je letět také se SmartWings na Zakinthos nebo Heraklion nebo s ČSA do Athén. Většina leteckých spojů létá na mezinárodní letiště Elefthérios Venizélos, které leží v hlavním městě Athény. Provoz na tomto letišti bývá velmi rušný, ostatně odbaví více než 15 milionů cestujících ročně. Mezi další významná řecká letiště patří Heraklion, Soluň, Rhodos a Korfu, kam létají zejména charterové lety během turistické sezóny.

Do Athén a Soluně se dostanete také s nízkonákladovými aerolinkami Ryanair, Easyjet či Wizzair, který zajišťuje rovněž spoj Budapešť – Soluň. Z Prahy do Řecka zajišťují letecká spojení například aerolinky ČSA, Lufthansa nebo Air Serbia. Cena zpáteční letenky je od pěti tisíc korun. ČSA mají ve své nabídce v současné době charterové lety do Heraklionu, na Rhodos, Zakynthos a Korfu. Řecko provozuje leteckou společnost Aegean Airlines, která zajišťuje naprostou většinu všech vnitrostátních letů. Rovněž spojuje Řecko s řadou evropských metropolí. Mimo jiné létá také do Prahy.

Mezinárodní železniční spojení funguje s Bulharskem, Chorvatskem a Makedonií. Vlakem se tak dostanete ze Soluně do Sofie, Bělehradu i Skopje. Spoje zajišťuje řecká státní společnost Trainose. Jízdenky lze pohodlně vyhledat a zaplatit online na webových stránkách společnosti. Po železnici se v Řecku a okolních státech můžete poměrně výhodně pohybovat s tzv. Balkánským flexipassem, který pořídíte pro dospělou osobu již od 228 eur.

Chystáte-li se Řecko navštívit vlastním automobilem, nejste nijak omezení – takto lze překročit veškeré hranice. Například z Itálie pak jezdí do Řecka množství trajektů, na kterých lze také přepravit automobil. Rovněž lze díky trajektům s vlastním automobilem cestovat z jednoho řeckého ostrova na druhý.

Mezinárodní autobusová spojení existují především s nedalekými zeměmi – Albánií, Bulharskem, Makedonií a Tureckem, ale také se Srbskem či dokonce s Gruzií. Z České republiky zajišťuje pravidelné autobusové linky na trase Praha – Athény řecká společnost Korona Travel. Cesta trvá zhruba 30 hodin a za zpáteční jízdenku dospělá osoba zaplatí 4350 korun. Linky vyrážejí každou sobotu ráno z Prahy a každý čtvrtek z Athén. Během letní sezóny je pak linka posílena o další spoj – z Prahy autobusy vyjíždějí v úterý, z Athén pak v neděli.

Doprava v zemi

Zejména po kontinentálním Řecku lze poměrně snadno cestovat automobilem, nicméně je třeba pamatovat, že se Řecko nachází na předních místech žebříčku zemí s nejvyšším počtem dopravních nehod. Kvalita silnic rovněž nepatří k těm nejlepším, připravte se na množství ostrých zatáček, stoupání a cest doslova na okraji propastí. Další nevýhodou je poměrně vysoká cena pohonných hmot. Na mnoha úsecích je nutné zaplatit mýtné, které není zrovna levné.

Dopravní značení a ukazatele bývají psané alfabetou ale také v latince. V zemi funguje řada autopůjčoven, není tedy problém si automobil zařídit až na místě. Autopůjčovny jsou rovněž na většině turistických ostrovů – lze tak při dovolené na ostrovech skvěle kombinovat dopravu autem a trajekty.

Oblíbeným způsobem vnitrostátní dopravy jsou autobusy. Většinu spojů zajišťuje státní dopravní podnik KTEL. Autobusy jsou poměrně pohodlné, spolehlivé a cenově nenáročné. Linky fungují jednak v kontinentálním Řecku, jednak se lze autobusem dostat také na některé ostrovy – přičemž autobus převáží trajekt a cesta trajektem je již zaúčtována v jízdném, jako je to například u spojů na Krétu a na Korfu.

Vnitrostátní železniční doprava je vedle toho velmi omezená a to zejména kvůli obtížnému terénu. V současné době probíhá rozsáhlá modernizace řecké železnice a to zejména na trati mezi Athénami a Soluní. ¨

Hlavním přístavem je athénský Piraeus, odkud odjíždí většina trajektů na ostrovy. Dále jsou tu přístavy Rafino a Lavrio. Před cestou trajektem je tedy nutné si ověřit, z kterého athénského přístavu loď odjíždí.Mezi hlavní společnosti zajišťující lodní přepravu patří Aegean Speed Lines, ANEK Lines či Blue Star Ferries. Jejich jízdní řády můžete snadno vyhledat na webových stránkách. Například cesta na ostrov Santorini z Athén trvá trajektem zhruba 8 hodin a jednosměrná jízdenka bez kajuty stojí 37,5 eura pro dospělou osobu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: