Doprava

Doprava do země

Vzhledem ke vzdálenosti Portugalska od České republiky je letecké spojení vůbec nejužívanějším způsobem dopravy.

Většina mezinárodních leteckých spojů létá do portugalského hlavního města Lisabon. Významná letiště však najdeme také ve městech Porto či Faro, kam létají zejména nízkonákladové aerolinky Ryanair. Portugalsko má vlastní leteckou společnost TAP, která létá do většiny významných destinací v Evropě, ale také v Jižní Americe.

Mezinárodní letiště se nacházejí také na ostrově Madeira, v hlavním městě Funchal, a na Azorských ostrovech, kde letiště Ponta Delgada leží na ostrově São Miguel. Kromě TAPu létá na Madeiru na Azory za poměrně nízké ceny také nízkonákladová aerolinka Easyjet, na azorské souostroví vás rovněž přepraví Ryanair.

Z České republiky do Portugalska létá například Lufthansa, Air France či KLM. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 5 tisíc korun.

Portugalsko je propojeno s evropskou železniční sítí, a proto má dobré spojení s řadou evropských metropolí. Vlakem se zpravidla dopravíte do Lisabonu nebo do Porta. Pravidelné železniční spojení je provozováno například na těchto linkách: Paříž – Lisabon (Sud Express), Madrid – Lisabon a Vigo – Porto.

Pravidelné autobusové linky jezdí například z Velké Británie, Francie a Španělska. Přístupové cesty vedou přes řadu hraničních přechodů se Španělskem. Cesta vozem z České republiky většinou vede přes Německo, Francii a Španělsko (ve Francii a Španělsku se na dálnicích platí poplatky). Portugalsko disponuje kvalitní infrastrukturou čítající dálnice, hlavní silnice a vedlejší silnice. Vjezdy na všechny dálnice jsou označeny odpovídajícím dopravním symbolem a platí se na nich mýtné.[cut]

Doprava v zemi

Portugalské dráhy nabízejí návštěvníkům mnoho pravidelných spojů křižující prakticky všechna důležitá místa na pevnině. Vlaky se dělí na první a druhou třídu, kromě lokálních a předměstských linek. Pozor, vlakem není dovoleno převážet jízdní kola. Cestovat po železnici se vyplatí zejména na trase Faro – Braga. Cestu vlakem můžete pojmout jako skvělou formu „sightseeingu“.

Území Portugalska pokrývá síť autobusových linek spojující všechna velká města i některé odlehlejší lokality. Existují rychlíkové linky (Expressos). Vedle státních linek funguje i řada soukromých společností se slušným vozovým parkem a kvalitními spoji.

Po Portugalsku se můžete pohybovat i lodí, a to na místních řekách. Nejedná se sice o nejrychlejší způsob dopravy, zato je rozhodně zážitkem. Plout můžete například na řekách Lima, Douro, Tagus nebo Sado. Lodní doprava skvěle funguje především v rámci Azorských ostrovů. Na Madeiře jezdí trajekt na ostrov Porto Santo. Trajekt vyjíždí každé ráno a vrací se zpět opět k večeru, plavba trvá zhruba dvě hodiny a zpáteční lístek stojí 50 eur. Turistickou atrakcí je pak okružní cesta okolo Madeiry na replice Kolumbovy lodě Santa Maria z 15. století. Projížďka trvá zhruba tři hodiny a stojí 30 eur pro dospělého, 15 eur pro děti pod 12 let.

Hromadná doprava je zavedena ve všech větších městech, kde lze cestovat autobusy i tramvajemi. Lisabon navíc disponuje hustou sítí podzemní dráhy, která spojuje všechny důležité části města. Poznávacím znamením Lisabonu jsou staré žluté tramvaje, které křižují hlavní město na lince 28. Tramvaj vás spolehlivě proveze celým historickým centrem a to i strmě stoupajícími uličkami.  Jízda po celé trase trvá okolo 40 minut, za lístek zaplatíte 2,85 eura za jednu cestu. Výhodnější je tedy zakoupit si 24hodinovou jízdenku na všechnu veřejnou dopravu v Lisabonu za 6 eur. Provoz tramvajové linky 28 končí kolem deváté hodiny večer.

V metropolích Lisabon a Porto se snadno můžete přepravovat metrem, to však většinou jezdí po povrchu a nápadně tak připomíná vlaky.

Skvělým způsobem, jak procestovat Portugalsko, je osobní automobil. Do některých míst byste se dokonce jinak neměli šanci dostat. Půjčovny automobilů nejsou nijak předražené a úroveň silnic je poměrně dobrá. Mezi největšími městy vedou dálnice, na kterých je však nutné platit za jednotlivé úseky mýtné. Na to je třeba dávat si obzvláště pozor. Některé úseky lze zaplatit v hotovosti či kreditní kartou nebo skrze předem zakoupený elektronicky snímatelný snímač tzv. via verde. Tento snímač se vyplatí při dlouhodobějším pobytu a je nutné mýtné brány projíždět ve zvláštně vyhrazeném zeleném pruhu. Další možností platby je předplacení jednotlivých jízd či zakoupení kreditu na tří až pětidenní cestování.
Portugalci nepatří k nejlepším, nejukázněnějším ani nejtrpělivějším řidičům, nicméně mají jednu velmi dobrou vlastnost – vždy zastavují chodcům. Jsou ohleduplní také k cyklistům. V Lisabonu či v Portu se můžete setkat s dopravními zácpami a to zejména během ranní špičky a v podvečer. Při řízení pod vlivem alkoholu riskujete pokutu ve výší až 2500 eur (cca 70 000 Kč), ale také odebrání řidičského průkazu na jeden až 24 měsíců.

Portugalsko nepatří zrovna k stopařským rájům, místní bývají podezřívaví a nejsou příliš ochotní zastavovat cizím lidem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: