Doprava

Doprava do země

Největším letištěm v Norsku je Gardermoen, které leží zhruba 60 kilometrů od hlavního města Oslo. Letiště odbavuje lety do více než stovky zahraničních destinací. Z Prahy sem létají například aerolinky Norwegian airlines, AirBaltic, Lufthansa, KLM či AirFrance. Zpáteční let s ČSA stojí okolo 4500 korun. Do Osla létají rovněž nízkonákladové aerolinky Ryanair, Wizzair i Easyjet. Nezajišťují však spoje z České republiky. Další letiště se nacházejí ve městech Sandefjord, Moss, Stavanger, Bergen, Trondheim a Tromso.

Mezinárodní železniční doprava funguje vzhledem ke geografickým podmínkám pořádně pouze mezi Norskem a sousedním Švédskem. Železnice mimo jiné propojuje metropole Oslo a Stockholm. Cesta trvá okolo šesti hodin a za zpáteční lístek zaplatíte od 80 eur ve druhé třídě.

Autobusové spojení z Prahy a Brna do Osla s přestupem v Malmö zajišťuje společnost Bohemian Lines. Každé pondělí vyrážejí autobusy z brněnského nádraží Zvonařka ve 13.45, v pátek v 15.45., v Malmö se přestupuje v 5.50, respektive v 11.00 hodin ráno následujícího dne, do Osla autobus přijíždí ve 13.35, respektive v 19.10. Z Osla jezdí do České republiky autobus každé úterý v 11.00 dopoledne, v Brně je ve středu ve 12.15. Cena zpáteční jízdenky pro dospělého je 4190 korun, pro studenty od 3560 korun.

Z Prahy do Osla se lze dostat rovněž se společností Eurolines a to se dvěma přestupy. Z Prahy vyráží autobus každou středu a čtvrtek v 18.00, do Osla dorazíte okolo 16.30 následujícího dne. Z Osla jezdí autobusy směr Praha každý den kromě soboty v jedenáct hodin dopoledne, do Prahy se dostanete zhruba v poledne další den. Zpáteční jízdenku lze v promo akci pořídit již od 4740 korun. Autobusy jezdí několikrát denně mezi Oslem a Švédskem, spoje zajišťují společnosti Eurolines, Swebus Express a Sãfflebussen. Z Göteborgu pak takřka denně od rána do večera jezdí autobus do dánské metropole Kodaň. Na lince jezdí autobusy společnosti Nettbuss Express.

Poměrně frekventovaným způsobem dopravy je lodní přeprava. Trajekty fungují mezi Norskem a Belgií, Německem, Dánskem, Velkou Británií a Islandem. Denně jezdí trajekty z německého Kielu do Osla. Z dánských přístavů Frederikshavn, Hirtshals a Kodaň jezdí množství trajektových spojení do norských přístavů Oslo, Larvik, Kristiansand, Stavanger či Bergen. Spoje zajišťuje několik dopravců, například Color Line, Fjord Line či DFDS Seaways.

Doprava v zemi

Po Norsku se cestuje velice draho. Nejlevněji vyjde cestovat vlastním autem. Jezdí se vpravo, silničky jsou však často velice úzké a dodržovat rychlost se vyplatí. Automatisk trafikk kontrol je zařízení, které funguje jako radar, pokuty jsou opravdu vysoké. Norsko je poměrně rozlehlá země a zejména cestování do severních odlehlých oblastí může být finančně i časově velmi náročné. V tomto ohledu se zdá nejlepším řešením doprava vlastním automobilem. Z České republiky je nejjednodušší cesta přes Německo a pak trajektem. Cesta lodí z německého přístavu Kiel do Osla se společností Color Line vyjde dospělou osobu s automobilem na 279 eur.

V Norsku platí pro řidiče několik nařízení. Například je povoleno mít maximálně 0,2 promile alkoholu v krvi. Rovněž je zakázáno telefonovat za jízdy, to platí prakticky po celou dobu spuštěného motoru automobilu.Cestování po norských silnicích však může být vcelku nákladnou záležitostí. Je nutné platit mýtné na nejrůznějších úsecích, při přejezdu mostů, při vjezdu do tunelů i některých měst. Ceny mýtného pro osobní automobily se pohybují v rozmezí od 15 do 300 norských korun. Na mnoha místech se výběr mýtného automatizuje, jako například při vjezdu do města Oslo. Místní řidiči mají předplacené elektronické karty, mýtné je však možné uhradit do tří dnů v hotovosti na benzínových pumpách ESSO či na centrále v Oslu.

V zimním období mohou být některé horské úseky silnic nesjízdné a uzavřeny.  Rovněž benzín je drahou položkou, cena za litr se pohybuje okolo 14,5 norských korun.  V  odlehlých oblastech nejsou čerpací stanice příliš časté a může se stát, že více než 100 kilometrů na žádnou nenarazíte. Je tedy nutné mít neustále plnou nádrž a využívat všech možností načerpání pohonných hmot po cestě. Pohodlné může být cestování s karavanem, který je možné pronajmout si přímo v Norsku. Karavany bývají plně vybavené, s kuchyňkou i koupelnou.  V Norsku je nelegální přes noc parkovat na odpočívadlech, většina lidí to tak ale praktikuje. Je zde však množství kempů.

Významná je lodní doprava, především, pokud chcete prozkoumat fjordy. Zejména na pobřeží je celkem běžnou součástí silniční dopravy také přeprava trajekty. Na těchto spojích většinou není nutná rezervace a trajekty jezdí velmi často.

Stopování je celkem pohodlný způsob dopravy na větších komunikacích, na silnicích mezi vesnicemi je to dost problematické.

Nejjednodušším, avšak rovněž poměrně drahým způsobem dopravy po Norsku, je letecká přeprava. Většinu domácích leteckých linek provozují aerolinky SAS (Scandinavian Airlines) a Norwegian. Pokud však plánujete více leteckých spojů, vyplatí se pořídit si tzv. Explore Norway Ticket letecké společnosti Widerøe. Tato letenka vás opravňuje k neomezenému létání během vybraných 14 dnů v období od 18.června do 27. srpna. Cena letenky, která zahrnuje celé Norsko, stojí 493 eur.  Aerolinka však také rozděluje Norsko na několik zón a nabízí rovněž zvýhodněné letenky, pokud chcete přelétávat mezi městy v rámci jedné zóny. V takovém případě kombinovaná letenka začíná již na 345 eurech. Jelikož na mnoha linkách létají pouze malá letadla, doporučuje se rezervovat místa dlouho dopředu.

Všechny železniční spoje v zemi provozuje státní dopravce. Je výhodné pořídit si tzv. Norwegian InterRail Pass. Tento lístek vás opravňuje k neomezenému cestování vlakem od tří do osmi dnů během jednoho měsíce. Cena pro dospělé začíná na 190 eurech za tři dny ve druhé třídě vlaků.

Města napříč celým Norskem spojuje síť autobusových linek. Největšími operátory jsou Bussekspress, Timekspressen a Veolia Transport Nord. Autobusy jsou pohodlné, na některých linkách jsou dokonce vybavené bezdrátovým připojením k internetu se servírovaným čajem či kávou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: