Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: Rijksmuseum, Stedelijk Museum a Van Gogh Museum v Amsterodamu, Komenského muzeum v Naardenu, sídlo významných institucí Haag, mořská muzea v Rotterdam, Haarlem, Nationale Park de Kennemerduinen s písečnými dunami a vřesovišti, grachty v Utrechtu.

Cestopisy z Nizozemska

Nizozemsko je konstituční monarchie na západním pobřeží Evropy. Hlavou státu je od roku 1980 na západním pobřeží Evropy. Hlavou státu je od roku 1980 královna Beatrix I. z dynastie Nassau-Dietz.

typické pro holandskou krajinu, Nizozemsko, Jiří Večerník

Nizozemsko je nížinatá země, kde nenajdete žádný kopec. Proto také její obyvatelé jezdí stále na kole na nekonečných kilometrech cyklistických stezek. Nízká poloha však přináší i nevýhody – polovina země leží pod úrovní moře a celou pětinu tvoří poldery, uměle vysušované plochy oddělené od moře hrázemi. Krajina je protkaná průplavy a kanály (grachty). Mírně zvlněná je pouze pahorkatina na jihu a východě, jejímiž údolími protékají velké řeky Rýn, Šelda a Máza. Ploché pobřeží s širokými písečnými plážemi je obvykle odděleno od vnitrozemí hradbou písečných dun. Voda je studenější než ve Středomoří, ale koupání je i tak příjemné. Ve městech žije 90 % Nizozemců. Nachází se zde i nejmenší ostrov na světě St, Martin, který patří Francii a Holandsku.  Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Nizozemska.

Zajímavosti v Nizozemí

Turisté přijíždějí do země zhlédnout tradiční výrobu sýrů a dřeváků, pěstování tulipánů a větrné mlýny v okolí Kinderdijk-Elshout. Nizozemí je však také velmi svobodomyslnou zemí, která je průkopníkem v oblasti lidských práv. V roce 2001 legalizovalo eutanázii a a sňatky homosexuálů, jako první země světa povolilo užívání lehkých drog. Amsterodam je známý nejen svými kanály, ale zejména nechvalně proslulými cofee shopy. Nezapomeňte na návštěvu zajímavé květinové burzy v Aalsmeeru, pátečního sýrového trhu v Alkmaaru a čtvrtečního v Goudě. Dalším lákadlem jsou četná muzea s obrazy starých mistrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: