Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: na Maltě metropole Valletta, která je pevností s hradbami a baštami, historické město Mdina, jeskynní systém Ghar Dalam a Blue Grotto (Modrá jeskyně), pláže v Mellieha Bay a Golden Bay.

Cestopisy z Malty

Maltské souostroví leží ve Středozemním moři, asi 95 km jižně od Sicílie. Tato bývalá britská kolonie s dlouhou a bohatou minulostí získala nezávislost v roce 1964. Sestává ze tří obydlených ostrovů: Malta je největší a má mimořádně velkou hustotu obyvatel. Mnohem menší je Gozo a na maličkém ostrově Comino se nachází jediný hotel a lidé zde žijí pouze v sezóně. Na Gozu stojí za návštěvu jeskynní systém, neolitický chrám Temple of Ggantija a historické město Victorie. Na Cominu si nenechte ujít potápění v Blue Lagoon.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mosta, Malta

K souostroví patří také čtyři neobydlené ostrůvky Filfla, Cominotto a dva ostrůvky St. Paul´s Islands. Na Filflu je vstup zakázán, neboť se tu nachází přírodní rezervace. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Malty.

Zajímavosti z Malty

Ostrovy jsou vápencové, poměrně vyprahlé, téměř bez zelené vegetace. Lesy byly vykáceny již za fénických dob. Jedinou výjimkou je zelené Gozo. Mnoho potravin se musí na ostrovy dovážet, včetně zeleniny a ovoce, a dokonce i ryby, protože okolní vody jsou v podstatě vyloveny. Malta má velice bohatou historii, se svou strategickou polohou ve Středozemním moři byla postupně ovládána Féničany, Řeky, Římany, Normany, Araby, Turky, později Francouzi a Brity. Každý z těchto národů zde zanechal své stopy, a tak na vás čekají rozmanité historické památky, z nichž nejstarší pocházejí již z neolitu. Nad zálivem Ramla Bay s nádhernou písečnou pláží, navštívte jeskyni, která byla podle mýtů obývána nymfou Kalypsó.

Další fotky z Malty si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: