Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: romantické město Budapešť, Kecskemét, barokní Eger s kulturními festivaly a ohnivými víny, brána do tokajské vinařské oblasti Szerencs, hrad v Tatě, vulkanická krajina kolem Balatonu.

Cestopisy z Maďarska

Maďarsko je zemí tisíce tváří, která leží v Karpatské pánvi v samém srdci Evropy. Maďarská pohostinnost není jen pouhou legendou. Známá je oblast Tokaj, ze které pochází sousloví, Tokajské víno, které někdy v životě slyšel už asi každý z nás. Již před tisíci lety přikázal první král a zakladatel státu Svatý Štefan ochranu a péči o cizí poutníky procházející zemí.

Parlament v Budapešti, Maďarsko

Jedinou překážkou při styku s místními obyvateli je jejich nesrozumitelná řeč, která patří do ugrofinské jazykové skupiny. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Maďarska.

Zajímavosti v Maďarsku

Čechům je Maďarsko známé především jezerem Balaton, na jehož břehu trávívali dovolenou. Střed země zabírá rozlehlá rovina. Najdeme zde však také vinařské oblasti, z nichž nejznámější je Tokaj, a na severu lesnatou horskou oblast se starobylými hrady. Po celém Maďarsku vyvěrá množství léčivých pramenů, sama metropole Budapešť je nazývána hlavním městem lázní. Dalšími významnými lázeňskými oblastmi je například Balf či Egerszalok. Prameny zde objevili již Římané, a proto pojmenovali své město zbudované na místě dnešního Starého Budína (Óbuda) Aquincum (aqua=voda). Pozůstatky římských měst, vojenských táborů, lázní a vodovodů jsou v Budapeštiještě dodnes patrné.

Další fotky z Maďarska si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: