Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: jedno z nejkrásnějších měst Kosova Prizren, město Peja a Priština, lázně Kllokot, staré tržiště a mešita v Gjakově.

Cestopisy z Kosova

Kosovo leží v samém srdci Balkánu. V minulosti bylo součástí Římské říše, pak Byzantské a nakonec na počátku 15. století i říše Ottomanské. Území se stalo součástí Srbska před 1. světovou válkou a po válce i součástí Jugoslávie.

Hranice, Kosovo

V roce 1990 Kosovo sice vyhlásilo nezávislost na Jugoslávii, avšak brzy vypukla balkánská válka. Kosovo zůstalo součástí Srbska až do 17. února 2008, kdy jednostranně vyhlásilo nezávislost. Zemi řídí mise OSN, na pořádek dohlíží jednotky KFOR. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Kosova.

Zajímavosti v Kosovu

Země je především hornatá, s výjimkou údolí řek, kde se nacházejí roviny. Nejvíce hor se nachází  na východě území, kde se tyčí hřebeny Šar Planina a Metohija. Kosovo se skládá ze dvou regionů, které mají rozdílné složení půdy a klimatické podmínky a jsou rozděleny horami CicavicaCrnoljevo. Ve městech po celé zemi jsou patrné stopy osmanské nadvlády, které se projevují především v architektuře, typické jsou mešity a hrobky tureckých pašů. Jedno z největších srbských středověkých měst je Novo Brdo. K návštěvě láká i největší církevní stavba středověkého Srbska klášter Dečany a klášter Banjska. Někdejší orientální ráz však mnohdy překryla pozdější jugoslávská socialistická zástavba.

Další fotky z Kosova si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: