Peníze a ceny

I když se ceny na Islandu částečně snížily po ekonomické krizi, stále jsou pro nás dosti vysoké. Na druhou stranu můžete výjimečný ostrov procestovat i s omezeným rozpočtem díky možnosti kempování či stopování. V každém případě se připravte, že ceny jsou na Islandu mnohonásobně větší.

V období krátké islandské sezóny poptávka velmi převyšuje nabídku, proto se kupříkladu ceny za ubytování či půjčení auta vyšplhají do závratných výšin. Dopředu se budete muset rozhodnout, jestli si chcete užívat luxusu, nebo se spokojíte se spaním ve stanu a vlastním vařením.

Potraviny v supermarketech jsou 2x až 3x dražší než v České republice. Nakupujte v síti Bonus, kde jsou potraviny jednoznačně nejlevnější, navíc jej najdete ve všech větších městech. Občas budete pravděpodobně odkázáni na vlastní zásoby, protože restauraci nenajdete rozhodně na každém kroku. Když už na ni ve městě narazíte, pravděpodobně nebude z nejlevnějších.

Orientační ceny potravin:

Káva: 500 ISK

Dort v kavárně: 900 ISK

Hamburger s hranolky: 2000 ISK

Polévka s možností přídavku: 1100 ISK

Ubytování je ještě finančně náročnější než stravování. Island je jedna z mála zemí, kde se jezdí více kempovat než navštěvovat hotely. U turistických atrakcí nabízejících malou kapacitu ubytování se může v sezóně cena dvoulůžkového pokoje vyšplhat až na 200 Eur. Je potřeba také nezapomenou na včasnou rezervaci, v létě bývají pokoje často vyprodané. Síť kempů nicméně nabízí možnost přespání okolo 1200 ISK za osobu na noc. Přenocovat můžete i mimo kempy, jen si dejte pozor, abyste nebyli na soukromém pozemku. V reykjavíku natrefíte na poměrně levné hostely dobré kvality.

Další služby jsou také poměrně dražší. cena půjčovného za auto záleží na typu vozu, SUV vás na 14 dní vyjde na 28 000 Kč a více. Opět záleží na včasnosti rezervace. Do lokálních malých termálních lázní se dostanete za 700 ISK, Modrá Laguna nedaleko Reykjavíku nabízí vstup za 33 Eur. Místní doprava je spolehlivá, ale dražší. Na Islandu se dá i stopovat, ovšem počítejte s malou četností aut, mimo Ring Road se tedy budete dostávat dlouho.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: