Doprava

V současné době existuje spoustu leteckých společností nabízejících lety na Island. Objevují se mnohé akční nabídky, standardní cena letů na Island je do 10 000 Kč. Mezinárodní letouny přistávají na letišti Keflavík, které leží 51 kilometrů jihozápadně od metropole Reykjavíku. Cesta autobusem do města trvá přibližně 45 minut. Pokud se plánujete po Islandu pohybovat autem, nechte se od půjčovny aut vyzvednout přímo na letišti.

Autobusová doprava je na Islandu velmi rozvinutá. Autobusem se dostanete do všech částí Islandu (v zimě bývá počet pravidelných linek omezen). Jízdné je na islandské poměry levné, ale návštěvníkům z České republiky přijde drahé. Po kolejích na Islandu nepátrejte, železniční doprava tu neexistuje.

Pokud máte omezené časové možnosti, rozhodně zvažte zapůjčení automobilu, díky němuž se dostanete i na odlehlejší části ostrova. Předem si zkontrolujte, jaké cesty budete chtít překonávat, a podle toho volte typ automobilu, zpravidla se vyplatí připlatit za SUV, silnice mohou být ještě v červnu na některých msítech pod sněhem. Často se také setkáte s nezpevněnými silnicemi. Nezapomeňte ani na včasnou rezervaci, jelikož s blížící se sezónou ceny stoupají.

Pravidelné linky trajektové dopravy spojují všechna přímořská města. V zimě jsou četné spoje zrušené. Hlavní linka, která přepravuje pasažéry i vozidla, jezdí mezi Reykjavíkem a přístavem Akranes. Pokud se budete chtít vydat do odlehlého NP Hornstrandir, nezapomeňte na včasnou rezervaci místa na lodi.

Spousta cestovatelů volí na Islandu stopování. Tuto variantu můžeme doporučit pokud máte dostatek času. Na Ring Road se stopuje poměrně snadno, budete-li ale chtít do zapadlejších oblastí, pravděpodobně vám to zabere spoustu času. To, co stihnete na Islandu vlastním autem za 14 dní, vám stopem mnohdy zabere dvojnásobek času.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: