Doprava

Doprava do země

Jelikož je Francie jedna ze zemí Schengenského prostoru, nejsou zde žádné hraniční přechody. Vstup ze sousedních zemí je tedy volný. Do Francie je nejjednodušší letět, z Prahy zde létá několik společností, vyplatí se však využívat nízkonákladové společnosti jako Easyjet, která léta na severní letiště Charles de Gaulle či společnost Transavia, která léta na jižní letiště Orly.

Vlakem se dá do země snadno a celkem levně dostat ze sousedních zemí, Španělska, Belgie, Švýcarska, Německa a Itálie, avšak z ČR bych doporučila spíše autobus, neboť vlak vyjde dost draho.

Autobusy jako Eurolines či Student Agency mají pravidelné linky do mnoha francouzských měst.

Doprava v zemi

V Paříži, stejně jako ve Francii, je doprava drahá. V Paříži je celkem pět tarifních zón. Do okrajových částí města se započítává 1. a 2. zóna. Lístek stojí 1,80 eur a je platný na metro, autobusy, tramvaje a příměstský vlak RER. Tento lístek je platný až do 2. zóny. Výhodnější je si koupit takzvaný carnet, balíček deseti lístků za 13,9 eur, nebo ještě lepší takzvaný Paris pass, který stojí 20 eur na týden a může se využívat neomezeně do 2. zóny. Potřebujeme k němu jen fotku a zálohu 5 eur na zřízení kartičky. Můžou ji využívat jak turisté, tak i obyvatelé Paříže. Výhodou pařížského metra je, že kromě 14 linek, které mají zastávky skoro na každém rohu, je i to, že o víkendu funguje až do 2. hodiny ranní.

Taxi je v Paříži celkem drahé, obzvlášť to platí z letiště do města, kdy například ze severního letiště Charles de Gaulle je fixní cena 50 eur v denních hodinách a až 60-80 eur za pozdní noční hodiny. Ve městě je nástupní sazba 2,60 eur. Teď se ve městě rozšiřuje služba Uber či The Cab, které vyjdou levněji než klasické taxi.

Po Francii je nejrychlejší cestovat vlakem TGV, který je ovšem celkem drahý a vyplatí se koupit si lístek dopředu. Je pohodlný a rychlý (až 320 km/h). Má i několik spojů denně. Další varianta je autobus, například iDBUS či Eurolines.

Poslední varianta, která je velmi často využívána, je takzvaná covoiturage, dopředu naplánovaná spolujízda s lidmi, kteří mají místo v autě, za velmi atraktivní ceny. Letadlem se po Francii cestovat dá, ale vyjde to dráž než vlakem či autobusem. Lodí se dá cestovat například z Anglie do Francie na několika trasách. Existuje buď levnější trajekt mezi měst Calais a Folkstone společnosti leshuttle či dražší, ale rychlejší podmořský tunel.

S aktualizací online průvodce nám pomohla Tereza Přidalová.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: