HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Finsko

POSLEDNÍ DISKUSE

5 méně známých evropských parků: Objevte skutečné přírodní klenoty, které jsou na dosah ruky!

Máte pocit, že Evropu už máte projetou křížem krážem? Hledáte tipy na neobjevené přírodní šperky starého kontinentu? Naši redaktoři dali hlavy dohromady a připravili výběr pěti méně známých národních parků, které stojí za objevitelskou výpravu.

Laponsko: za prašanem, ledovým královstvím, saunou a polární září

Laponsko: za prašanem, ledovým královstvím, saunou a polární září

Představte si, že bydlíte v ledovém hotelu v Jukkasrvi u Kiruny, v samém srdci Laponska. Přes den se proháníte na běžkách nebo si užíváte heliskiingu a skitouringu, navečer vás psí spřežení odveze dál do hlubokých lesů, abyste mohli nerušeně pozorovat polární zář.

Zima ve finském Rovaniemi: vezměte si běžky a sněžnice, pozorujte polární záři a těšte se na setkání se soby i Santou

Tma. Tma. Tma. Nedovedete si představit život bez přirozeného slunečního světla? Pokud se vydáte v zimním období do magického Laponska, budete si muset zvyknout. Vánoční atmosféra vám ale tmu s přehledem nahradí a vrátíte se nejen promrzlí, ale taky plní zážitků.

Putování finskou tajgou se psím spřežením a pozorování medvědů v divočině

Putování finskou tajgou se psím spřežením a pozorování medvědů v divočině

Jste-li milovníky ryzí a panenské přírody, pak víte, že Skandinávie je oblastí nejzachovalejší flóry a fauny v Evropě. Rozsáhlé oblasti bez vlivu novodobé činnosti člověka jsou chráněné v úžasných a vyhledávaných národních parcích Finska, Švédska a Norska. Výpravy do odlehlých míst těchto zemí jsou vždy kouzelné. Člověk se prostě rád vrací do přírody, alespoň na chvíli daleko od rušného města.

Finské Laponsko: putování se psím spřežením u vesnice Hetta

Finské Laponsko: putování se psím spřežením u vesnice Hetta

Husky spřežení sviští po polární pláni. Slunce zapadá nad laponskou tundrou a na obloze se tvoří barevná duha. Vydáváme se na krátké, ale mrazivé dobrodružství v laponské divočině. Společnost nám dělají jen psi!

Skoltští Sámové: laponská menšina mezi menšinou na pomezí Východu a Západu

Skoltští Sámové: laponská menšina mezi menšinou na pomezí Východu a Západu

Laponsko (sámsky Sápmi) je v povědomí českých turistů známé především svou téměř nedotčenou arktickou přírodou lákající jak svou divokostí, tak i klidem a tichem, které dnes jen tak nenaleznete. Za kulturními poznatky sem ale příliš turistů nejezdí. Kdo však do Sápmi přijede, zjistí, že zdejší kultura je při nejmenší stejně bohatá jako zdejší krajina.

Helsinky: finský ideál spirituality s přírodou

Helsinky: finský ideál spirituality s přírodou

Senátní náměstí, měděný kostel, 50 muzeí a galerií, rybí trh, finské produkty, divocí sobi i polární noci. Jsme v metropoli nebo v přírodě? Nechte se vtáhnout do finského pohodlí a neuspěchanosti evropského stylu.

Ze života Finů: sauny, odpočinek a víkendy na chatách

Ze života Finů: sauny, odpočinek a víkendy na chatách

Když si někde přečtete, co se říká o Finech, tak věřte, že to je pravda. Tady opravdu většina stereotypů platí. Finové chodí do sauny, Finové pijí litry kafe, Finům nezáleží na tom, zda vyhrají hokejový šampionát, ale pouze na tom, zda porazí Švédy, Finové jsou hrdí na svůj vzdělávací systém, na to, že měli prezidentku, Finové mají Santu, Finové chodí lovit, Finům nikdo nerozumí a samozřejmě Finové mají chaty u jezera.

Průzračné vodopády v největším národním parku Finska

Průzračné vodopády v největším národním parku Finska

Joki znamená finsky řeka. Takže když se rozhodnete jít chodit do národního parku Lemmenjoki, budete správně očekávat, že se s nějakou řekou setkáte. Tento park je asi 6x větší než české Krkonoše, řek tam tedy najdete víc než jen jednu, avšak značené stezky (60 km tras) vedou hlavně podél údolí řeky Lemmenjoki.

Výprava na Jongunjoki: dlouhá cesta do finské divočiny

Výprava na Jongunjoki: dlouhá cesta do finské divočiny

Když se vloni rozhodovalo, kam se pojede na vodu a padl návrh jet do Finska, byla jsem nadšená. Finsko jsme projeli před dvěma lety a věděla jsem, že je to krásná země plná jezer, zeleně, a zejména krásných čistých řek. Odjížděli jsme z Čech, kde se řeky pomalu vracely po povodních do svých koryt, a my byli zvědaví, kolik vody bude v řekách finských.

Vodácký deník: měsíc na finských ostrovech

Vodácký deník: měsíc na finských ostrovech

Po několikaleté snaze se mi konečně loni podařilo vydat se s kamarádem Tomášem Gajou na sever Finska. Celý červenec jsme strávili putováním po jezeře Inari a na severovýchodě od něj. Celkem jsme měli urazit vlastními silami přes dvě stě kilometrů. Naším cílem nebylo vytvořit extrémní podnik, ale dostat se do srdce přírody, s ní splynout a užít si ji v plné kráse. Jak se všechno povedlo, můžete si přečíst v následujícím výtahu z mého deníku.

Finská Oulanka: Boj s komáry na medvědí stezce

Finská Oulanka: Boj s komáry na medvědí stezce

Karhunkierros trail má asi 80km, pokud půjdete kratší verzi, tak 50km. Karhu znamená ve finštině medvěd. A co pod tímto slovem ještě určitě zaznamenáte? Karhu je jedno z nejlepších finských piv. Najdete jej v každém supermarketu.

Brody, vodopády a nehostinná krajina rezervace Kevo

Brody, vodopády a nehostinná krajina rezervace Kevo

Rezervace se nachází na úplném severu Finska. Tvoří ji oblast kolem kaňonu řeky Kevojoki. Trasa má zhruba 65km a jedná se zase o jednosměrný trail. Můžete si vybrat, zda ji chcete jít ze severu či z jihu. Jižní verze nabízí možnost se zhruba v polovině odpojit směrem na západ a okruhem kolem hory Guivi se vrátit zpět do výchozího bodu. Tuto verzi, která je dlouhá asi 80km, jsme si vybrali i my.

Divočina Urho Kekkonen parku

Divočina Urho Kekkonen parku

A jsme zase ve finském Laponsku. Tentokrát kousek od ruských hranic v rozlehlé divočině, která svůj název Urho Kekkonen získala po slavném a oblíbeném finském prezidentovi. Toto místo se malinko liší od okolí. Nejsou to jen nekonečné lesy a lesy. Krajina tady působí drsněji a různoroději, mírně zvlněné kopce s nízkým porostem nám nabídnou i řadu krásných výhledů.

První česká packraftová výprava: drsný výlet v laponské pustině

První česká packraftová výprava: drsný výlet v laponské pustině

„Raft your pack or pack your raft” – to bylo a je heslo, které mě na novém sportovním trendu fascinovalo, a tak jsem se rozhodl zakoupit si novou hračku: Alpacka packraft – model Denali Lama. Zbývalo jen dát dohromady partu pro zamýšlený výlet do severní Skandinávie, konkrétně do Laponska.

Zimní ukolébavka ve finském národním parku Oulanka

Zimní ukolébavka ve finském národním parku Oulanka

Ve Finsku se nachází 37 národních parků, těch 7 nejstarších bylo založeno v roce 1956. Jedním z nich je i národní park Oulanka (Oulangan kansallispuisto), který se stal v říjnu 2012 cílem mé cesty.

Putování zimním národním parkem Pallas aneb omrzliny snadno a rychle

Putování zimním národním parkem Pallas aneb omrzliny snadno a rychle

Velké plány o ledových putováních v laponské divočině se někdy hodně rychle zkazí vlivem šílených mrazů. Místo sobů vás pak čekají doktoři převazující omrzliny.

Cesta kolem Laponska za 50 dní

Cesta kolem Laponska za 50 dní

Země za polárním kruhem je plná divoké přírody, adrenalinu a zajímavých lidí. Bez pochyby je to velká exotika, kterou jsem si nemohl nechat ujít. Cílem cesty nebylo pouze poznávání tundry na konci Evropy, ale také jejich původních obyvatel – Sámů.

Lemmenjoki - pohádkový kraj zlata a sobů

Lemmenjoki - pohádkový kraj zlata a sobů

Cesta Laponskem na saních - to je putování pohádkovou zimní krajinou, kdy v naprostém tichu uslyšíte jen štěkot psů a třpyt sněhu. Vydejte se tam s námi!

Laponské dobrodružství ve Finsku

Laponské dobrodružství ve Finsku

Kdo patří k vyznavačům bílých vrcholků a šikovných „létajících“ prkýnek, nechť se vydá na daleký sever do bílé krajiny. Sny máme přeci pro to, abychom si je plnili.

V kraji sámských pastevců sobů

V kraji sámských pastevců sobů

Laponskem je obecně nazýván kraj, který je obýván Sámy, Laponci. Tak zní neoficiální definice. V dnešní době jsou sámským etnikem obydleny jen nejsevernější končiny Evropy – Norska, Švédska, Finska a Ruska.

CESTOVATELSKÝ TWEET

Zivot je sladky a ja niesom diabetik!