Doprava

Na Fidži se hlavně létá. Mezinárodní letiště je v Nadi a v Nausori (pro lety z Tuvalu). Fidži má letecké spojení téměř se všemi ostrovními státy Tichomoří, je leteckou křižovatkou. Mile vás překvapí, že každý přílet je doprovázen polynéskou hudbou v podání živé kapely.

Nejvíce se při cestě na Fidži využívají letiště v Austrálii a na Novém Zélandu, například ze Sydney trvá let do Nadi asi čtyři hodiny. Pokud na Fidži přijíždíte z Oceánie, můžete se sem dostat i po moři. Mezinárodní přístavy jsou ve městech Suva a Lautoka. Pravidelné spojení funguje mezi Fidži a souostrovími Tuvalu, Kiribati, Nezávislá Samoa a Nauru.

Při cestě po Oceánii můžete využít tzv. Polypass od letecké společnosti Polynesian Airways. s ním můžete po dobu třiceti dnů létat na pravidelných linkách mezi těmito letišti – Sydney (Austrálie), Auckland (Nový Zéland), Americká Samoa, Cookovy ostrovy, Vanuatu, Nezávislá Samoa, Nová Kaledonie, Fidži a za příplatek také na Tahiti.

Doprava v zemi

Auto: K řízení osobního vozidla na silnicích souostroví Fidži potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny nabízejí kvalitní vozový park a jsou na každém rohu. Na Fidži je kolem pěti tisíc kilometrů silnic, z nichž nejdůležitější jsou ve skvělém stavu a sjízdné celý rok, ale řada venkovských silnic zejména na malých ostrovech nemá pevný povrch a jsou sjízdné jen těžce. Na ostrově Viti Levu vedou hlavní silnice podél pobřeží a spojují všechna důležitější města. Přibližná doba jízdy mezi Nadi a Suva jsou tři hodiny. Jezdí se vlevo.

Autobus: Autobusová doprava je spolehlivá, na Viti Levu a dalších hlavních ostrovech jezdí pravidelné linky mezi všemi městy a vesnicemi. Expresní klimatizované autobusy jezdí mezi městy Suva a Nadi, a mezi Suva a Lautoka. Využít je možné i taxíků, které stojí na každém rohu. Městské taxíky mají taxametry, při delších cestách je dobré jízdné domluvit předem.

Lodě: Mezi ostrovy jezdí luxusní výletní lodě, malé jachty i vodní taxi. Hlavní přístavy jsou v Suvě a Lautoce. Trajekty jezdí pravidelně ze Suvy do přístavu Labasa i na ostrovy Ovalau a Koro. Počítejte však s tím, že jízdní řády nejsou vždy stoprocentně dodržovány. Můžete si najmout jachtu či motorový člun. Především malé loďky najaté na krátké výlety jsou velmi levné.

Letadlo: Dražší variantou cestování po Fidži je letecká doprava, která je velmi hustá. Zajišťují ji nejen velké letouny, ale i malé několikamístné aeroplány. Létají buď podle přesného leteckého řádu nebo si je můžete pronajmout za speciální cenu.[/cut]

Je možné jezdit i vozy taxi, ale důrazně doporučuji si domluvit cenu předem, neboť taxi jsou v rukou indofidžijců, se kterými dohodnutá cena neplatí a ani podmínky přepravy. Je zde v provozu i železnice: funguje pro svoz třtiny a část je využívána pro turistické účely.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: