Stručný průvodce

Co by vám nemělo v Uzbekistánu uniknout: historický Samarkand, Buchara a Urgenč, Kokand, Fergánské údolí, hlavní město Taškent.

Cestopisy z Uzbekistánu

Uzbekistán je jednou z postsovětských republik ve střední Asii. Z historického hlediska je z nich jednoznačně nejzajímavější. Na území mezi řekami Amudarja a Syrdarja se nachází některá z nejstarších měst světa a také zastávky na někdejší Hedvábné stezce.

velbloudi u naší jurty, Uzbekistán

Střed a západ území tvoří nížina, na východ zasahují pásma pohoří Ťan-šan. Takřka polovinu území pokrývají pastviny.Na severu zasahuje do Uzbekistánu Aralské jezero. Za sovětské vlády bylo v zemi rozšířeno pěstování bavlny, která potřebovala rozsáhlé zavlažování. Zásahem do přírody vznikla v oblasti Aralského jezera poušť, která stále roste. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Uzbekistánu.

hody v jurtě, Uzbekistánhody v jurtě, Uzbekistán

Buchara, UzbekistánBuchara, Uzbekistán

Palác Amura Timura v Samarkandu, UzbekistánPalác Amura Timura v Samarkandu, Uzbekistán

Zajímavosti v Uzbekistánu

Uzbecká republika byla vyhlášena v roce 1924 jako součást tehdejšího SSSR, i když hranice území se od té doby měnily. Napětí vzrostlo především se sousedním Tádžikistánem, neboť na uzbeckém půdě po umělém vytyčení hranic direktivou z Moskvy zůstala města Buchara a Samarkand obývaná Tádžiky. Po rozpadu SSSR v roce 1991 zůstal u moci uzbecký vůdce komunistů, jemuž se podařilo pod hlavičkou demokracie upevnit svoji pozici v čele země na téměř neotřesitelnou.

Další fotky z Uzbekistánu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: