Peníze a ceny

[cut]Pokud budete v Uzbekistánu šetřit, stravovat se v levných restauracích a nocovat v hotelech nižší třídy (B&B) a využívat noční spoje, postačí vám okolo 20-30 USD denně. Pokud chcete 1-2x využít leteckou přepravu či dražší hotely, počítejte s denní útratou asi 60-80 USD.[/cut]

Na některých místech (hotely) je možno platit dolary nebo eury, avšak obecně se přijímá především místní měna (sum). Používání platebních karet je stále poměrně omezené, ne všechny bankomaty přijímají zahraniční karty. Výběr z bankomatů je možný ve velkých hotelích v Taškentu (Intercontinental, Grand Mir apod.), avšak i zde může hotovost chybět.

V roce 2009 se opět oddělil černý kurz od státního (1 USD = cca 1800-1900 sumů na černém trhu, oficiální kurs cca 1550 sumů). Výměnu lze provést u taxikářů, na vlakovém nádraží, na tržištích (zejména v posledním případě dbejte zvýšené opatrnosti, neboť zde operují i policisté, pro které je turista snadným terčem k vymáhání úplatků).

[cut]Ubytovací možnosti se v turistických centrech výrazně zlepšily, avšak stále může platit nepoměr mezi cenou a kvalitou. Řada cestovních kanceláří zprostředkovává ubytování v hotelích střední a vyšší kategorie[/cut], které se pohybují od cca 40 USD/noc/2-lůžkový pokoj (střední úroveň je okolo 70 USD). Levnější ubytování lze najít v B&B, které jsou v každém turistickém městě a jejich ceny se pohybují v rozmezí 10-20 USD/osoba/noc. Často jsou tato ubytování v soukromí ve stejné kvalitě jako hotely. Všechna licencovaná ubytovací zařízení by měla registrovat cizince. Další možností jsou nelicencované pronájmy bytů či pokojů, které lze nejlépe sehnat přes místní taxikáře nebo dopředu přes internet (zadejte do Googlu například „квартиры посуточно Ташкент“). Problém je však v registraci, kterou tato ubytování nemohou poskytnout. Jejich cena však může být nižší a je teoreticky možné se domluvit na registraci s některým z licencovaných hotelů za příplatek (nebo úplatek). Při ubytování v bytech se ceny obvykle uvádějí v dolarech, ale lze se domluvit i na platbě v sumech (ovšem podle černého kurzu).

Vstupné se obvykle pohybuje v rozmezí 3000-6000 sumů pro cizince mimo SNS. Pokud ovládáte dobře ruštinu bez přízvuku, potom můžete zkusit dostat vstupné pro občany SNS (cca o 30-60% nižší). Občané Uzbekistánu potom platí obvykle 10% cizineckého vstupného.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: