Doprava

Do Uzbekistánu je nejrychlejší letět, do Taškentu létají některé evropské společnosti, včetně ČSA od roku 2009. Nejlevnější bývá cesta s Aeroflotem (přes Moskvu), Turkish Airlines (přes Istanbul), Aerosvitem (přes Kyjev), Rossijej (St. Petěrburg). V roce 2010 bude z Mnichova do Taškentu létat i Lufthansa.

Zdlouhavější, ale zajímavá cesta po železnici vede přes Bělorusko/Ukrajinu, Rusko a Kazachstán (do všech zemí kromě Ukrajiny je nutné tranzitní vízum). Několikrát týdně jezdí vlaky Moskva-Taškent (plackarta za 5750 RUR, cca 180 USD, 2009) a Saratov-Taškent (plackarta, 3900 RUR, 2009).

V letních měsících může být problém sehnat letenky či jízdenky do zahraničí v Taškentu. Platí se vždy v sumech a cizinec platí stejnou cenu jako místní. Mezistátní autobusová doprava jezdí (teoreticky) pouze mezi Kazachstánem a Uzbekistánem, avšak s ohledem na čekání na hranicích je výhodnější přejít hranice pěšky a navazovat na místní dopravu za hranicemi.

Vlaky spojují všechna důležitá města v zemi alespoň několikrát týdně. Pro turisty jsou zajímavé zejména denní rychlé spojení mezi Taškentem a Samarkandem a Bucharou (jízdenka Taškent-Samarkand stojí cca 7 USD, Taškent – Buchara 8,5 USD), stejně jako noční spoj Taškent-Buchara (cca 10 USD plackarta, denně). Několikrát týdně je spojení mezi Taškentem a Urgenčí na západě země. Pro spojení i ceny se lze podívat na stránku www.uzrailpass.uz.

Letadla Uzbekistan Havo Yollari létají denně nebo několikrát týdně do všech významných měst. Mezi turisty je populárním spojem Urgenč – Taškent (cca 60 USD, 2009). www.uzairways.com.

Taxíky. Taxík je ve městě každé auto, které zastaví, ceny jsou řidičům známy. V Taškentu například cesta z centra na velvyslanectví ČR stojí cca 1,5 USD, z letiště do centra neplaťte více jak 3 USD (spíše okolo 2,5 USD). Taxikáři při východu z letiště obvykle nasazují dvojnásobnou cenu, využívajíc neorientovanosti turistů.

Meziměstské taxíky jsou doménou především majitelů místních Daewoo Nexia, jezdí rychle (někdy až příliš) a spojují všechna velká města. Jezdí ze známých stanovišť – v Taškentu je to například bazar Kujluk do Fergánské kotliny či metro Sobir Rochimov na cestě do Samarkandu). V Samarkandu je to lokalita Povorot na cestě do Buchary a Navoi či konec Taškentské ulice ve směru na Taškent. Meziměstské taxíky jezdí, jakmile se naplní 4 lidmi (pokud budete všichni čtyři můžete usmlouvat i nižší cenu). Jinak jsou ceny pevné cca 12 USD za cestu Taškent – Samarkand (cca 3,5 h) či 25 USD Urgenč – Buchara.

Autobusy spojují nejméně jednou denně všechna klíčová města a Taškent, jsou však mnohem pomalejší (Taškent – Samarkand běžně 5-6 hodin), i když stojí přibližně 30-50% jízdného v meziměstských taxi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: