HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

28.12.2020 Je nutný negativní test (ne starší 72 hodin) nebo podstoupit test na místě (některé zdroje uvádí, že test na místě je povinný). Zároveň platí povinnost 14-ti denní karantény při cestě z oranžové nebo červené země (aktuálně i ČR).

14.10.2020 Cestovatelé musí po příletu do karantény (bez specifikace).

Uzbekistán je poměrně bezpečnou zemí, ve které turistům nehrozí žádné enormní nebezpečí. S ohledem na charakter režimu je zde i nízká míra závažné trestné činnosti, ale roste tu drobná pouliční kriminalita, především v noci. Pozor je třeba dávat zejména v dopravních prostředcích a na tržištích. Na hranicích s Kyrgyzstánem a Tádžikistánem jsou nadále na některých úsecích minová pole a uzbecká strana se odděluje od obou republik hraničním pásmem. V pohraničních oblastech se proto doporučuje chodit pouze přes oficiální hraniční přechody.


Zdraví: Doporučené očkování: Virová hepatitida typ A – očkování doporučeno. Virová hepatitida typ B – očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů. Břišní tyfus – očkování doporučeno. Tetanus – očkování nebo přeočkování doporučeno. Přenosná dětská obrna – očkování doporučeno u osob nad 30 let věku. Záškrt – doporučuje se uvážit očkování. Vzteklina – očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku. Spalničky – očkování doporučeno.
Zdravotnická péče v Uzbekistánu je solidní v Taškentu, na jiných místech je situace horší než v ČR. V některých zdravotnických zařízeních je nedostatek základního materiálu včetně sterilních jehel a antibiotik (je vhodné proto být vybaven vlastní lékárničkou). Místní elita i cizinci, kteří v Uzbekistánu dlouhodobě žijí, jezdí za kvalitní lékařskou péčí do zahraničí. V uzbeckých nemocnicích je nutno platit hotově, pojištění se neuznává. Při pobytu v Uzbekistánu je nutností udržovat zvýšenou hygienu. Voda z kohoutků je v zásadě pitná v Taškentu (ne všechny čtvrti), na jiných místech se doporučuje spíše balená voda.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: