Covid, zdraví a bezpečnost

9. 4. 2021 Možnost turistických cest do Uzbekistánu je opět obnovena. Podmínkou je prokázat se po příjezdu do země negativním PCR-testem ne starším než 72 hodin.

28.12.2020 Je nutný negativní test (ne starší 72 hodin) nebo podstoupit test na místě (některé zdroje uvádí, že test na místě je povinný). Zároveň platí povinnost 14-ti denní karantény při cestě z oranžové nebo červené země (aktuálně i ČR).

14.10.2020 Cestovatelé musí po příletu do karantény (bez specifikace).

Uzbekistán je poměrně bezpečnou zemí, ve které turistům nehrozí žádné enormní nebezpečí. S ohledem na charakter režimu je zde i nízká míra závažné trestné činnosti, ale roste tu drobná pouliční kriminalita, především v noci. Pozor je třeba dávat zejména v dopravních prostředcích a na tržištích. Na hranicích s Kyrgyzstánem a Tádžikistánem jsou nadále na některých úsecích minová pole a uzbecká strana se odděluje od obou republik hraničním pásmem. V pohraničních oblastech se proto doporučuje chodit pouze přes oficiální hraniční přechody.


Zdraví: Doporučené očkování: Virová hepatitida typ A – očkování doporučeno. Virová hepatitida typ B – očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů. Břišní tyfus – očkování doporučeno. Tetanus – očkování nebo přeočkování doporučeno. Přenosná dětská obrna – očkování doporučeno u osob nad 30 let věku. Záškrt – doporučuje se uvážit očkování. Vzteklina – očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku. Spalničky – očkování doporučeno.
Zdravotnická péče v Uzbekistánu je solidní v Taškentu, na jiných místech je situace horší než v ČR. V některých zdravotnických zařízeních je nedostatek základního materiálu včetně sterilních jehel a antibiotik (je vhodné proto být vybaven vlastní lékárničkou). Místní elita i cizinci, kteří v Uzbekistánu dlouhodobě žijí, jezdí za kvalitní lékařskou péčí do zahraničí. V uzbeckých nemocnicích je nutno platit hotově, pojištění se neuznává. Při pobytu v Uzbekistánu je nutností udržovat zvýšenou hygienu. Voda z kohoutků je v zásadě pitná v Taškentu (ne všechny čtvrti), na jiných místech se doporučuje spíše balená voda.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: