Stručný průvodce

Co by vám nemělo v Turecku uniknout: metropole Istanbul, vykopávky Tróji, střední Anatolie, Homérovo rodiště Izmir (Smyrna), léčivé prameny v Pamukkale, okolí jezera Van, pobřeží Středního moře, turecký Kurdistán.

Cestopisy z Turecka

Turecko se rozkládá na dvou kontinentech – evropském a asijském. Je to velká země, k níž byla příroda štědrá: dala jí moře i sníh, rovinaté stepi i vysoké hory, úrodná pole i vyprahlou poušť, klidné řeky i vodopády. Turecko má dvě mořská pobřeží: středomořské a černomořské. Oblast je často stíhána zemětřeseními.

Turecko je branou do Orientu a pro mnohé prvním setkáním se silnou a svébytnou neevropskou civilizací. Pozůstatky desítek říší od Chetitů přes antické Řecko až po Osmanský sultanát a různorodá příroda spolu s vyspělou infrastrukturou a příjemnými lidmi činí z této země favorita řady cestovatelů. Přímořské resorty jsou zaplavovány vlnami masové turistiky, ale na východě jsou stále „neobjevená“ místa. Mnoho cestovatelů na cestě do Indie či Číny zamíří z Istanbulu na hranici s Íránem přímým autobusem bez zastávky, což je velká škoda. Turecko možná nezní tak exoticky jako země dále na východ, ale nabízí velmi silné zážitky. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Turecka.

Zajímavosti v Turecku

Dnešní Turecko má v podstatě málo společného s někdejší Osmanskou říší, která významným způsobem zasáhla do dějin Evropy. Na změně jeho tváře se podepsal Mustafa Kemal který zavedl ústavu, volební právo pro ženy, odtržení islámu od politiky. Po letech více či méně úspěšných snah o demokracii a prosperitu nyní Turecko usiluje o přijetí do EU. Dlouhodobou bolestí jsou separační snahy Kurdů a jejich útlak na východě země.

Další fotky z Turecka si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: