Peníze a ceny

Thajsko je pro západní turisty i pro turisty z České republiky stále velmi levnou zemí a v mnoha ohledech patří cestování v této zemi mezi nejlevnější v regionu jihovýchodní Asie, zejména pokud vezmeme v úvahu kvalitu zaplacených služeb.

Podobně jako v mnoha jiných zemích světa i zde platí, že si můžete sami vybrat vlastní styl cestování, ubytování a dopravy, čemuž bude odpovídat cena. Je tedy možné bydlet v jednoduchém pokoji v přepočtu za 70 Kč, nebo v luxusním hotelu za desítky tisíc korun – a mezi těmito cenovými extrémy je nepřeberná nabídka dalších možností.

Obecně platí, že ve větších městech a turistických oblastech jsou ceny vyšší.

Thajskou měnou je baht (vyslov „bát“; kód THB), který se dělí na 100 satangů. Při všech platbách jsou přijímány pouze bahty.

V oběhu jsou mince v hodnotě 25 a 50 satangů a 1, 2, 5 a 10 bahtů, bankovky potom v hodnotách 20, 50, 100, 500 a 1000 THB. Bankovky jsou postupně nahrazovány novými emisemi a je tedy možné, že se po nějakou dobu setkáte s novou i starou verzí.

Cizí měnu, jako eura, americké dolary a britské libry, lze měnit v bankách a ve stále větším počtu soukromých směnáren, jež mívají výhodnější kurz.

Thajskými bahty se platí i na některých místech okolních zemí, například v pohraničních městech Myanmy a v kambodžském pohraničí, dál od těchto míst je sice možné bahty proměnit na místní či cizí měnu, většinou však v horším kurzu a ne všude.

Platební karty

V Thajsku jsou velmi rozšířené bankomaty a v mnoha dražších hotelech lze platit kartou, než na přímé platby je karta však výhodnější pro výběr hotovosti z bankomatu. Při výběru z bankomatu si thajské banky účtují navíc poplatek kolem 250 THB. Banky obvykle zavírají v 15.30 hodin, směnárny, zejména ty soukromé a v exponovaných turistických lokalitách, mívají otevřeno déle. Na některých velmi turistických místech bývají i pojízdné směnárny – dodávka s výdejním okénkem.

Smlouvání

V obchodech s pevně danými cenami se nesmlouvá, smlouvat je možné na některých jiných místech, zejména v turistických oblastech a na trzích zaměřených na turisty.

Kurz

Kurz thajského bahtu k zahraničními měnám je relativně stabilní, jako mnoho jiných měn však podléhá určité fluktuaci. Při směně amerických dolarů je za bankovky nižších hodnot nabízen nižší kurz (kurz je ve třech kategoriích 1; 5-20; 50-100 USD).

Kurz v březnu 2015:

1 USD = 32 THB

1 EUR = 34 THB

1 GBP = 48 THB

Aktualizaci online průvodce vypracoval Jan Styblík.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: