Stručný průvodce

Co by Vám nemělo v Tádžikistánu uniknout: uměle vybudovaná metropole Dušanbe, trek v Pamíru a Fanských horách, Sarezské jezero, zapadlá městečka Chorog a Murgab.

Cestopisy z Tádžikistánu

Tádžická republika leží uzamčena v hornatém terénu střední Asie. Její území pokrývají převážně hory, asi polovina země se nachází v nadmořské výšce 3000 metrů. Na východě se tyčí čtvrté nejvyšší pohoří – zaledněný Pamír.

TAJIKISTAN

Jsou to téměř nepřekročitelné velehory, které tvoří bariéru mezi jižní Asií a Ruskem. Právě na území Tádžikistánu byla asijská pohoří stočena do obrovského propletence, aby vytvořila rozlehlou pustinu charakteristickou svou nehostinnou krásou. V zemi se nachází velké množství horských jezer, z nichž nejznámější je Sarezské jezero nechvalně proslulé hrozbou protržení hráze a následných zničujících záplav.V Tádžikistánu se rozprostírají suché stepi a polopouště. Jedná se o zaostalý stát s málo rozvinutým průmyslem a řídkou dopravní sítí, ale s nízkou oficiálně uváděnou negramotností. Většina zdejších obyvatel jsou muslimovéPřečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Tádžikistánu.

Z výstupu na Moskevskou Olympiádu, Pamír, TádžikistánZ výstupu na Moskevskou Olympiádu, Pamír, Tádžikistán

Středoasijský vozový park, Pendžikent, TádžikistánStředoasijský vozový park, Pendžikent, Tádžikistán

Údolí západního Badachsanu - Pamir HighwayÚdolí západního Badachsanu – Pamir Highway

Zajímavosti v Tádžikistánu

Tádžikistán býval sovětskou svazovou republikou, jejíž hranice však ustanovila Moskva bez ohledu na to, že města Samarkand a Bucharu s tři čtvrtě miliónem Tádžiků, nechala sousednímu Uzbekistánu. Meziklanové napětí, které se sovětské vládě dařilo držet pod pokličkou, se však po rozpadu SSSR okamžitě uvolnilo a zemí se přehnala občanská válka. Politické tenze a chudoba přetrvávají v zemi dodnes.

Další fotky z Tádžikistánu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: