HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Covid, zdraví a bezpečnost

14.10.2020 Lety jsou obnoveny a je nutné disponovat negativním testem (ne starším 96 hodin). Při příjezdu přes Libanon je nutné prokázat se povolením ke vstupu do Sýrie a splnit podmínky vstupu do Libanonu.

Bezpečnostní situace v Sýrii je vzhledem k současné válce mezi totalitním režimem a povstalci velmi špatná. Důrazmě nyní nedoporučujeme cestovat do Sýrie.

Při přesunech mezi městy si vás budou registrovat (podle jména, čísla pasu) na nádražích, toto opatření související s autoritativním režimem, můžete brát také jako péči o svou bezpečnost. Krádeže aut a zařízení z nich prakticky neexistují. Situace na venkově už není tak přehledná. Je třeba, aby byli cestovatelé velmi bdělí, vzhledem k možnému fyzickému napadení ze strany Syřanů při zranění jejich spoluobčana při nehodě.

Zvláštní ohledy (konzumace alkoholu a kouření) nutno brát v době postního měsíce ramadánu.

Ženám se nedoporučuje příliš ležérní a odvážné oblečení, riziko sexuálního obtěžování je podobné jako v dalších blízkovýchodních a rozvojových zemích. Pokud cestujete ve dvojici (muž a žena) je lepší tvrdit, že jste manželé.

Zdraví

Před cestou zjistěte aktuální informace ohledně očkování (hygienické stanice a očkování do zahraničínapř. Rytířská nebo Ditrichova ul. V Praze nebo stránky WHO. Při cestách do Sýrie nejsou povinná očkování,doporučená jsou očkování proti hepatitidě A,B a břišnímu tyfu, tetanu a spalničkám. Podle místa je dobré zvážit i přeočkování proti přenosné dětské obrně, záškrtu. omezené je riziko malárie (kolem Eufratu v letních měsících) a výskytu bilharzie v stojatých vodách ramen Eufratu. Zdravotní rizika při běžném turistickém zájezdu nejsou téměř žádná, pouze se nedoporučuje pít voda z kohoutku. Pokud se vám nevyhnou zažívací problémy a průjem, nebojtese zakoupit v lékárně místní léky (jsou účinnější než „středoevropské“ doporučit lze Antinal).[cut]

Tipy cestovatelů:

* Nesetkali jsme se s žádnými hady a podobnou havětí, jen občas spoustou ještěrek. A pekelně dotěrnými kočkami. S výjimkou Bosry jsme nepotkali ani komáry – a i tam jen minimálně.

* Děti občas chtějí bakšiš, ale nenarazili jsme na žádné pokusy o krádeže. Dotěrnost obchodníků, známá z Egypta či Tuniska, je v Sýrii hodně výjimečná, je tu málo turistů.

* Ženská by měla mít s sebou šátek na zahalení, v některých oblastech bez něj budí až moc velkou pozornost.

* Málokdo se vyhne průjmu z jídla nebo vody (třeba v zálivce salátu, ledu v pití apod.).  V lékárně lze na to koupit levný lék (cca 70 SP).

* Jakkoliv Syřani jezdí v autech jak prasata, nehodu jsme viděli jedinou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: