HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Stručný průvodce

Co by Vám nemělo v Pákistánu uniknout: ledovce a hory kolem Passu a Karimabadu, aspoň malý trek pod Nanga Parbat, výlet do Skardu 200km dlouhou soutěskou Indu a fantastický bazaar v Peshawaru.

Cestopisy z Pakistánu

Pákistán má několik oblastí, které mají zcela jinou atmosféru. Hustě zalidněný Paňdžáb ležící v úrodné a většinou vlhké nížině připomíná v mnohém severní Indii – Mughalskou architekturou, (ne)pořádkem, kuchyní a zvyklostmi lidí. Bálučistán a tzv. kmenová území jsou územím drsných Paštúnů, divokého národa, který si nikým nenechá do svých věcí mluvit.

Pohadkova hora Tupopdan v Karakoramu - Severni Pakistan

Jejich povaha možná vyplývá i z nehostinného prostředí pouští a pustých hor, ve kterém žijí. Na severu a severovýchodě Pákistánu zase najdete hluboká údolí Karakoramu, Himálaje a Hindukúše, obývaná kmeny různého původu, vyznání a zvyků. Některé z nejkrásnějších horských scenérií světa najdete právě tady. Přírodní krásy, pestrost lidí a jejich výtvorů plně kompenzují náročnost cestování po Pákistánu. Neboť to náročné a vysilující nepochybně je Premiér Pákistánu kdysi prohlásil, že jeho země je zkorumpovaná od hlavy až k patě. Ale když si v restauraci zapomenete peněženku, za dvě hodiny ji tam pořád najdete. V zemi panuje relativní demokracie (probíhají volby, fungují politické strany, dodržuje se svoboda slova). Ale prezident se dosadil sám vojenským pučem. Pákistánci byli největšími podporovateli Tálibánu a mnoho “ islámských“ teroristů, atentátníků a podobných vzpurníků prošlo zdejšími náboženskými školami a výcvikovými tábory. Ale bez intenzivní a tvrdé podpory Pákistánu v posledních letech by “ válka proti terorismu“ neměla šanci na úspěch. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Pákistánu.

Ladyfinger peak a Hunza peak, PákistánLadyfinger peak a Hunza peak, Pákistán

V peshawarském bazaruV peshawarském bazaru

Pohodička po pakistánskuPohodička po pakistánsku

Zajímavosti v Pakistánu

Většinu Pákistánu tvoří oblasti, které patří k nejchudším v celé Asii. Ale země je natolik technicky a vědecky vyspělá, že dokázala sama vyrobit atomové bomby. Pákistán je turisticky známý hlavně svými horami, protože se tady stýkají největší světová pohoří: Himálaj, Karákóram, Hindúkuš a Pamír. Ale 80 procent jeho rozlohy tvoří nížiny, 40 procent pouště a polopouště. Pákistán je prostě fascinující země mnoha paradoxů a protikladných tváří, a proto stojí ne za jednu, ale hned za několik návštěv.

Další fotky z Pakistánu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: