Peníze a ceny

Nepálskou měnou je nepálská rupie (v průvodci označená zkratkou NRs).

Platba dolary je běžná v lepších hotelech, při větších nákupech nebo při placení různých výletů (rafting, NP Chitwan). Za dolary se prodávají také vnitrostátní letenky.

Výměna peněz není problém, zvláště v turistických oblastech je velké množství bank a směnáren přijímajících všechny hlavní světové měny. Přesto může být o něco výhodnější vzít si s sebou na cestu hotovost v dolarech, neboť právě v této měně je kalkulováno mnoho cen (hotely, letenky) a případný přepočet do jiné měny je vždy výhodnější pro druhou stranu.

Platebními kartami můžete platit v lepších hotelech a restauracích a rovněž v mnoha obchodech. Při platbě v obchodech počítejte s tím, že obchodníci zvýší cenu vašeho nákupu o provizi, kterou při platbě kartou odevzdávají bance (cca 3 %). Výběr z bankomatů je možný v Kathmandu a v Pokhaře. Jiná situace panuje v horách, zde lze peníze vyměnit obtížněji. Počítejte s tím a vybavte předem dostatkem hotovosti. Vhodné jsou bankovky nižších nominálních hodnot, nejlépe nepoškozené.

Většina úřadů v Kathmandu funguje od 9.00 do 16.00 hodin. Zavřeno bývá o státních svátcích, v sobotu a často i v neděli. Naopak mimo Kathmandu bývá v neděli většinou otevřeno. Obchody v turistických centrech jsou většinou otevřeny 7 dní v týdnu, zhruba od úsvitu do soumraku, na Thamelu i déle.

Ubytování

V Nepálu si můžete vybírat ze široké škály ubytovacích zařízení. Nejlevnější ubytování v hotelu pořídíte již od cca 7 USD za dvojlůžkový pokoj. Na opačném konci stojí luxusní pětihvězdičkové hotely, kde nocleh může stát i stovky USD. V horách pak bývá přespání téměř zadarmo (od 100 NRs), majitelé však předpokládají, že se v jejich hotelu (lodži) budete i stravovat.

Levné ubytování bývá většinou velmi prosté, zpravidla je na pokoji pouze postel a minimum nábytku. Doporučuje se použití vlastního spacáku. Sociální zařízení je asijského stylu (turecký záchod často kombinovaný se sprchou) a většinou bývá společné na chodbě. Teplá voda se získává ze solárních zařízení umístěných na střeše hotelu a obvykle není k dispozici 24 hodin denně (záleží na počasí, počtu a „spotřebě“ hostů v hotelu). Čistota se liší hotel od hotelu, ale v zásadě bývá dostačující, rozhodně na lepší úrovni než třeba v sousední Indii. V Kathmandu naleznete mnoho levných hotelů v oblasti Thamelu a Freak Street, v Pokhaře u přehradního jezera Phewa. V ostatních městech hledejte zejména poblíž autobusových nádraží.

Ve střední cenové kategorii (nad 30 USD za dvojlůžkový pokoj) již najdete kvalitní ubytování. Pokoje jsou vybaveny koberci, nábytkem, ventilátorem a někdy i telefonem. Sociální zařízení je „evropské“ a vždy samostatné pro každý pokoj. Teplá voda je samozřejmostí a na pokojích většinou uklízí hotelový personál. Tyto hotely většinou najdete v klidnějších částech měst.

Kvalita luxusního ubytování je srovnatelná s Evropou. Často jako hotely slouží přestavěné bývalé paláce. Ceny se pohybují od 100 USD výše, což pro turisty přijíždějící za trekkingem není nikterak zajímavá nabídka.

V horách je nabídka ubytování prostší. Téměř vždy se spí v tzv. lodžích (lodge), což jsou jednoduché ubytovny stavěné podél trekkingových tras. Pokoje bývají velmi prosté, vlastní spacák je nezbytný. Součásti lodže je vždy restaurace. Ceny se pohybují od 100 NRs, majitel lodge však automaticke předokládá, že se u něj budete i stravovat.

Ceny ubytování, služeb i jídla se samozřejmě vždy také odvíjí od sezóny. Pokud přijedete v zimě, ceny na trecích budou nižší, ale podmínky jsou náročnější.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: