Kuchyně

Hlady ani žízní v Nepálu rozhodně neumřete. Na výběr máte od prostých nepálských jídelen až po luxusní restaurace. Na nejnižším stupni pomyslného žebříčku stravovacích možností stojí nepálské jídelny. Většinou se jedná o značně primitivní špeluňky, obvykle zakryté závěsem. Jídelníčky zde nevedou, takže vybírat si budete muset podle vzhledu. O příbory je nutné požádat, Nepálci obvykle jedí rukou (vždy pravou). Jídlo vás však v tomto typu stravovacích zařízení nebude stát v přepočtu více než pár korun.

V turisticky frekventovaných místech narazíte na množství restaurací nabízejících pokrmy z celého světa, včetně západních jídel jako jsou hranolky, pizza nebo dokonce guláš. Většinou se však jedná o „volné variace“ těchto pokrmů. Cenová hladina je v těchto případech podobná jako u nás.

Luxusní restaurace najdete obvykle v drahých hotelech. Podává se zde většinou špičková nepálská a indická strava a večeře bývá mnohdy spojena s kulturním programem. Kvalitě pokrmů odpovídá i cena, která dosahuje „západní“ úrovně.

V Nepálu se setkávají dvě velké kulinářské kultury, indická a čínská. Následují pokrmy jsou jen malým výběrem z rozsáhlé nabídky nepálské kuchyně. Většina tradičních jídel je v základní podobě bezmasá, takže vegetariáni si přijdou na své.

Vybraná jídla

Dhal-bhat – Tradiční nepálské jídlo. Uvařená bílá rýže s čočkovou omáčkou a nejrůznější zeleninou, nakládanou (ačar) i čerstvou. Dhal-bhat dostanete v každé nepálské jídelně a často bude dokonce jediným pokrmem v nabídce. Rýže bývá někdy nahrazena obilnými plackami. Podává se na nerezových talířích a obsluha vám automaticky přidává rýži, čočku i zeleninu, dokud nejste zcela nasyceni.

Momo – Původem tibetské jídlo, těstovinové taštičky (na způsob pelmení) plněné masem nebo zeleninou. Momo může být vařené v páře, případně smažené na oleji.

Thupka – Hustá polévka s masem nudlemi a zeleninou opět vychází z tibetské kuchyně.

Samosa – Indické jídlo, v Nepálu poměrně běžné (prodává se ve stáncích např. na nádražích). Jde o smažené těstovinové šátečky plněné bramborovou směsí, často velmi pálivou.

Chowmien – Vlasové nudle smažené na oleji, smíchané se zeleninou.

Curd – Název pro jogurt. Určitě na něj narazíte při návštěvě Bhaktapuru.

V horách je nabídka jídel samozřejmě mnohem omezenější, většinou se setkáte s různými variacemi rýže a těstovin, případně taštiček momo. Všudypřítomné jsou čínské instantní nudlové polévky. Z ovoce jsou běžně k dostání mandarinky, banány, mango, papáje a jablka.

Kuchyně je v Nepálu nejposvátnějším místem z celého domu. Nižší kasty a nehinduisté do ní nesmějí. Pokud by sem vstoupili, musela by se celá kuchyně pořádně umýt, aby se odstranilo znesvěcení. V modernějších domácnostech se od této tradice už upouští, ale raději potlačte zvědavost, jste-li někde na návštěvě.

Co se týká nápojů, voda se podává v jídelnách k jídlu automaticky, ale pokud nechcete riskovat zdravotní komplikace objednejte si vodu balenou (mineral water). Nepálským národním nápojem je čaj. Tradičně se připravuje vařením čajového prášku s mlékem a vodou, sladí se značným množstvím cukru, případně se do něj přidává zázvor, kardamon nebo skořice. Pokud jej budete chtít ochutnat, musíte si říct o „nepálský čaj“ (nepali tea). Tibeťané si do čaje přidávají sůl a jačí máslo, výsledkem je nápoj, kterému málokterý Evropan přijde na chuť. V turistických restauracích vám nabídnou čaj černý nebo s mlékem, a to obvykle sáčkový.

I v nejzapadlejším místě jsou k dostání celosvětově známé nealkoholické nápoje jako Coca-Cola, Pepsi-Cola, Fanta nebo Sprite. Prodávají se většinou ve skleněných vratných lahvových, nově i v „plastu“ a v plechovkách. Téměř všude dostanete také pivo, kupodivu velmi dobré. Na trhu jsou zejména licenční piva jako San Miguel, Tuborg nebo Carlsberg. Perličkou je speciální limitovaná edice tzv. Everest Beer, vyrobená na počest 50. výročí dobytí Mt. Everestu. Pivo se prodává lahvích o netypickém, ale v Asii běžném obsahu 650 ml. Občas se dá koupit také v plechovkách. Před pár lety měli v některých barech i pivo točené, ale pivovar plnící sudy údajně zkrachoval, takže si budete muset vystačit s „lahváči“. V posledních letech přichází do módy tibetské pivo tongba. Jde o džbánek naplněný zkvašeným prosem a zalitý horkou vodou. Vzniklá mírně alkoholická směs se upíjí brčkem. Voda se podle potřeby může dolévat. Obdobný je rovněž chang, vyrábí se většinou z rýže a pije se studený. Pokud podniknete trek okolo Annapuren, můžete se zastavit ve vesnici Marpha a v tamních palírnách ochutnat místní kořalku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: