Doprava

Po příletu do Kathmandu

Do Nepálu pravděpodobně poprvé dorazíte letecky a přistanete na kathmandském mezinárodním letišti (jedinné mezinárodní letiště v zemi) Tribhuvan International Airport, které se nachází 5 km východně od centra města. Před letištěm se srocují davy taxikářů, naháněčů cestovních kanceláří a pracovníků hotelů. Mladí chlapci bez ptaní pomáhají s kufry a za tyto nevyžádané služby požadují nehorázné peníze.

V taxislužbě většinou funguje systém předplacených kupónů, které se prodávají u přepážek při východu z příletové haly a kde jsou i vyvěšeny aktuální ceny. Nebo se také můžete přímo domluvit na parkovišti před letištěm. Většina turistů míří do čtvrti Thamel, kde se nachází nejvíce ubytovacích zařízení. Pokud máte předem vyhlédnutý hotel, pevně trvejte na tom aby vás taxikář dovezl přímo k němu. Nevěřte báchorkám o tom, že hotel je uzavřený, vyhořel atd. Pokud dopředu vybráno nemáte, nechte se raději odvézt na okraj Thamelu a vybírejte si hotel podle svého. Pokud dáte na taxikáře, tak vás odveze tam, kde dostane největší provizi. Peníze, které ušetříte za jízdné, zaplatíte navíc za ubytování. Doprava městským autobusem do centra je nepohodlná, autobusy staví na hlavní silnici nedaleko letiště.

Příjezd autobusem do Kathmandu

Běžné autobusové linky přijíždějí na nové nádraží (New Bus Park), ležící zhruba 3 kilometry severně od Thamelu. Turistické autobusy zastavují na ulici Kantipath blízko čtvrti Thamel. Pokud jste přijeli od tibetských hranic, pravděpodobně s vámi autobus zastaví na starém autobusovém nádraží nedaleko městského centra (Old Bus Park). U všech těchto míst se to jen rojí taxíky. Předpokládá se, že o cenu za dopravu budete smlouvat.

Městská a vnitrostátní doprava

Po Kathmandu a ostatních větších městech se vyplatí jezdit taxíkem, zvláště pokud vás cestuje několik pohromadě. Taxametry se většinou nepoužívají, vždy před cestou budete muset usmlouvat cenu. Kupříkladu celodenní jízda taxíku s prohlídkou města by neměla stát více než 1500 NPR, do Bhaktapuru stojí taxi 700-800 NPR. Existuje také veřejná autobusová doprava, která se vyplatí pro cesty po okolí Kathmandu (Bhaktapur, Patan, Nagarkot). Obdobným způsobem je doprava organizována ve všech větších městech. Ceny veřejné městské dopravy jsou velmi nízké, lísky se kupují od průvodčího v autobuse.

Po Nepálu se můžete pohybovat buď letecky nebo autobusem, případně existuje možnost pro najmout si osobní automobil, nejlépe terenní, i s řidičem. Železnice, až na krátké izolované tratě na jihu země, v Nepálu neexistuje.

Letecká doprava

Letecká doprava je poměrně dobře rozvinuta a pravidelná letecká spojení existují do všech větších nepálských měst. Letecky se rovněž dostanete do hor k východiskům na nejznámější treky. Turisty nejvyužívanější je linka do Lukly, kam v sezoně létá několik leteckých společností denně. Letenky se prodávají v cestovních kancelářích. V Nepálu operuje několik místních soukromých leteckých společností. Se státními RNAC raději moc nepočítejte. Vyzkoušejte například Buddhaair.com, která je doporučována pro vyhlídkový let k Everestu, či Yetiairlines.com.

Autobusová doprava

Autobusovou dopravu lze rozdělit na veřejnou (public), kterou využívají převážně Nepálci a turistickou (tourist), která je, jak už název napovídá, určena spíše pro zahraniční návštěvníky. Na kratších nebo málo frekventovaných trasách jezdí lokální autobusy. Kdo je nezkusil, jako by ani nebyl v Asii. Pomalé, narvané, hlučné, polorozpadlé indické autobusy značky Tata jsou téměř zadarmo. Pokud máte odvážnější povahu, vyzkoušejte jízdu na střeše, i když je to oficiálně zakázáno.

Větší nepálská města jsou propojena uspokojivou sítí denních a nočních „expresů“. Počítejte ovšem s tím, že nenabízejí velké pohodlí a jejich průměrná rychlost málokdy přesáhne 40 km/h, v horách ještě méně. Na autobusy lze zakoupit místenky, buď přímo na nádražích (bývají často mimo centra) nebo u prodejců ve městech. 

Turistické autobusy jsou o 50-100% dražší, ale pohodlnější a rychlejší. Většinou rovněž odjíždějí ze stanovišť poblíž hotelů. Lístky se kupují v cestovních kancelářích nebo se můžete poptat na recepci vašeho hotelu. Nejvíce spojů jezdí na trasách Kathmandu-Pokhara a Kathmandu-Chitwanský národní park.

Automobily se půjčují s řidičem. Pokud si potrpíte při cestování na komfort, může být najmutí automobilu dobrá volba. Rovněž si můžete půjčit motorku, pozor však na chaotickou dopravu a levostranný provoz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: