Stručný průvodce

Co by vám nemělo v Kyrgyztsánu uniknout: vysokohorské jezero Sary Chelek, kaňon Ala-Archa, druhé největší horské jezero světa Issyk-Kul, hraniční Torugartský průsmyk do Číny, velký bazar ve městě Oš (Osh), petroglyfy v Čolpon-Ata, tzv. Zlaté prameny Altyn Arašan.

Cestopisy z Kyrgyzstánu

Více než 90 procent území této chudé středoasijské republiky se nachází v nadmořské výšce přesahující 1500 m. nad mořem. Území převážně pokrývá vysoké pohoří Ťan-Šan (nebeské hory) a Pamíro-Alaj. Obděláno je méně než osm procent půdy, a to především v nižších polohách na severu. Kyrgyzstán je bývalou sovětskou republikou, nezávislost získal v roce 1991.

Svítání na Hedvábné stezce

Populace této drsné země dosahuje cca 5 miliónů, a jen třetina obyvatel žije v urbanizovaných oblastech. Zbytek tvoří rodiny seminomádských pastevců, kteří kočují horami se stády jaků, ovcí a koňů. Kyrgyzstán je pro cestovatele atraktivní destinací, zejména pro milovníky trekkingu, horlezectví, ale i rekreace. Na treku běžně narazíte na jurty, jejichž uzavření obyvatelé vám možná nabídnou kvašené kobylí mléko kumis. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Kyrgystánu.

Věž BuranaVěž Burana

Jezero ToktogulJezero Toktogul

pastviny, Tian Shan, Kyrgyzstánpastviny, Tian Shan, Kyrgyzstán

Zajímavosti v Kyrgyzstánu

Důvodem k návštěvě Kyrgyzstánu je především drsná panenská příroda, která skýtá dechberoucí podívanou. V obydlených oblastech se nacházejí mešity, neboť většina obyvatelstva vyznává islám, a občas pravoslavné kostely.

Další fotky z Kyrgyzstánu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: