Stručný průvodce

Írán je zároveň velkým lákadlem cestovatelů i velkým strašákem pro většinu ostatních. Tato nádherná země plná úžasných lidí dokáže zabavit na měsíce a jen málokdo ji pozná a pochopí v její komplexnosti, od starověkých měst po tajemné horské vrcholy. Největším šokem jsou v prvé řadě lidé, kteří otevírají své domovy cestovatelům bez otázek či pochyb.

Kouzlo velkých měst

Hlavní město Teherán ocení málokterý cestovatel. Nicméně za návštěvu zde u stojí muzea: Muzeum Íránu, Muzeum šperků a bývalá budova americké ambasády. Navštívit byste měli i palác Golestán či Saad Abád, ale také Památník Ázádí, Svobody, coby symbol země. A za nočním životem musíte zajet do Darbandu, kde se za teplých dní schází zlatá mládež.

Nejslavnějším městem země je bezpochyby Esfahán, s jeho obrovským náměstím Naqš-e džahán, druhým největším náměstím světa. Na něm můžete najít nádherné mešity a za ním obrovský historický bázár, tržiště neomezených možností. Nedaleko leží Abjáne, horská vesnička z rudé hlíny.

Dalším velmi slavným místem je Šíráz, město slavíků, růží a mnoha básníků. Najdeme zde hrobku slavného Háfeze. Pro nás je zajímavá pevnost Arg-e Karím Chán Zand a u ní začínající bázár. Přes něj dojdete ke svatyni Šáh Čerághmešitě Násir al-Molka, takzvané růžové mešitě, přes vitráže svítí světlo neuvěřitelným způsobem. Nedaleko města najdete Persepoli a další staroperské památky v okolí. Spolu s Naqš-e Rostam je to krásní celodenní výlet.

Jazd je opravdovou perlou pouště – jeho celé hliněné centrum je zapsané v UNESCO. Mezi největší pecky patří věže ticha, kde pohřbívali své mrtví dávní zoroastriáni, komplex Emíra Čaqmaqa s velkou hosejníjí. Lze také navštívit tradiční tělocvičnu sportů zúrcháne a pozorovat trénink. Kolem Jazdu se nachází celá řada památel, zejména svatyně Čak Čak a městečko Charanaq.

Kášán byste na cestě na jih z Teheránu neměli minout. Bývalé obchodní centrum na hranici pouště se chlubí nádhernými obchodnickými domy Borúdžerdí, Tabatabáí a Amríhá o rozloze až osm tisíc metrů čtverečních. Zároveň lze navštívit luxusní lázně. Dál od centra jsou zahrady Fin, zapsané v UNESCU s krásným altánkem a obklopené růžovými zahradami.

Za krajinou

Kermán jako město je tak trochu díra, je ale skvělou základnou pro cesty do pouště a pouštním zámkům Kalut, nebo také do největší hliněné citadely světa, Bamu, který po děsivém zemětřesení Íránci usilovně opravují. Po cestě se zastavte i v Máhánu v krásné svatyni.

Nejvyšší horou země je Damávand (5609), která je zároveň nejvyšší sopkou Asie. Vede sem celá řada cest a treků, tudíž se můžete projít na několik dní nebo vyběhnout a seběhnout za dva dny. Potkáte tu hlavně Íránce, kteří výšlapy milují. Pro vstup je nutné povolení. Írán nabízí řadu dalších treků. Zkuste třeba údolí Alamút, které zdobí hrady sekty asasínů. Po cestě do Alamútu se zastavte v Kazvínu na krásně renovovaný hipsterký bázár. Úžasnou krajinu si užijete také v Perském zálivu, plném bizarních skal, bílého písku a velbloudů.

Vedle nezajímavého města Ahváz najdete starověké Súsy, jejichž ruiny si také vychutnají spíše fajnšmekři. Skvělý ale je zikkurat Čoga zanbíl, ten je jediným zikkuratem v Íránu, a nedaleké vodní dílo na řece Kárún, které pomáhali vytvářet římští vojáci. Komplex tunelů zavlažuje staletí celý region a setkává se v jedné veliké nádrži s impozantním výhledem. Za návštěvu stojí také Dezfůl s mnoha jeskyněmi.

Svatá města Mašhad a Qom táhnou obrovskými svatyněmi. Nicméně menší svatyně navštívíte i v pohodlí jiných městě, třeba zmíněného Šírázu. Zejména Mašhad je velmi z ruky tradičních cest

Upozornění na závěr

Ženy, nezapomeňte, že zde platí pravidla pro odívání: šátek na hlavě, dlouhý rukáv a triko/kabátek sahající pod zadek. Muži zase nemohou nosit kraťasy. Írán je tradiční a náboženská země, respektujte proto její pravidla ať už z úcty, tak s ohledem na například mravnostní policii a či další. Zároveň počítejte s tím, že pití alkoholu je zde nezákonné a zároveň i nebezpečné – tvrdý alkohol je často pančován a ročně zabije stovky lidí.

Na fotky se podívejte v naší galerii. Přiznáváme, neuvidíte v nich největší pecky Íránu, ale spíše jeho méně známá kouzelná zákoutí…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: