Peníze a ceny

Gruzínské lari se v ČR nedají nakoupit. V Gruzii jsou běžně ve směnárnách přijímány dolary i eura. Kurs cca 1GEL=11,724 Kč (červenec 2015). Směnárny jsou v Gruzii ve velkých městech na každém rohu (nejlepší ceny ve Tbilisi jsou na bazaru pod vlakovým nádražím). Ceny v Gruzii jsou o obecně něco levnější než v ČR, kromě ubytování.

Nejlevnější ubytování v Tbilisi stojí 15 lari, je to ovšem omlácený a plesnivý hotel na autobusovém nádraží Ortačala, kde je ubytováno hodně utečenců z Abcházie. Průměrná cena v soukromí je od 20-25 lari (od 35 lari i s jídlem). Ceny lacinějších hotelů začínají na 60-80 lari, dále jsou ve Tbilisi luxusní hotely obývané především diplomaty, zástupci západních firem a pracovníky OSN.

V ostatních gruzínských městech je nejlepší nechat se pozvat od místní rodiny. (Gruzínci rádi navazují kontakt a neustále něco nabízejí, takže sehnat ubytování nebo dopravu taxíkem či maršrutkou není problém. Tím občas bývá jen vyjednatrozumnou cenu. Je třeba smlouvat.) Ubytování v domě stojí většinoumezi 15-40 lari (podle místa, počtu osob, jídlo/bez stravy a komfortu). Je třeba podotknout, že ekonomická situace většiny gruzínských rodin nedosahuje ani náhodou evropských parametrů a vybavení domů tomu odpovídá. Výpadky vody a elektrického proudu jsou zcela běžné, i když ve větším městech se vyskytují spíše výjimečně). Teplá voda v soukromých hotelích bývá, v domácnostech v zapadlejších oblastech spíše zřídka.

Produkty výborné gruzínské smažené kuchyně (chačapuri) stojí většinou kolem 2-3 lari. V restauraci mimo Tbilisi se dosyta najíte za 7-12 lari podle velikosti menu, ceny ve Tbilisi jsou přibližně 1,5-2x vyšší (březen 2015).

Láhev dobré vody většinou stojí okolo 2 lari, vyplatí se koupit místní výborné husté džusy za 4 lari a zředit je vodou. Voda ve větších městech je obvykle pitná.

Doprava se v Gruzii zařizuje většinou individuálně – maršrutkami či taxíky, takže záleží na schopnosti usmlouvat si dobrou cenu. Např. z Akhalkhalaki do Tbilisi, což je sice vzdušnou čarou jen nějakých 150 km, ale řídkou sítí rozbitých silnic je to dobře přes 200 km, jsem jel marshrutkou za 12 lari. Z Ambrolauri do Oni jsem jel autobusem za 4 lari. Vzdálenost je sice pouhých 70 km, ale stejně cesta trvá dobře přes 80 minut. Z Batumi do Kutaisi autobus sice určitě nestojí 7 lari, tato cena se ale určitě dá usmlouvat. Jenom vám nesmí vadit, že budete hodinu čekat, než se autobus zaplní, a to tak, že zcela a k prasknutí. Zajímavostí jsou noční vlaky, které Vás ze Tbilisi dopraví do Batumi, Poti, Zugdidi (východisko pro Svanetii), Cena lůžka ze Tbilisi do Batumi (23 GEL kupejnyj, 15 GEL plackartnyj). Zajímavostí je pomalá, ale krásná úzkorozchodná dráha z Bordžomi do Bakuriani (tzv. „kukuška“), která jezdí 2x denně (2 GEL, 2,5 h).

Orientační ceny:

kilo rajčat na bazaru: cca 1.80 GEL

bochník chleba: 0.70 GEL

lahev gruzínského piva (0.5l): 1.80 GEL

kilo sýra: 7-8 GEL

fľaša minerálky: 1 GEL

čača: 0,5l – 3 GEL

pivo: 1, 50 GEL

kharčo: 6 GEL

chlieb (lavaš): 0,60 GEL

syr: 1kg 8 GEL

kilo jabĺk od 0,40 GEL

kilo mandariniek od 1 GEL

cigarety: 3 GEL

S aktualizací online průvodce Gruzií nám pomohli Slavomír HorákAndrea Kalinová a Lenka Hradecká.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: